Bezsenność - poznaj 7 nawyków na lepszy odpoczynek
Nie zawsze trzeba uciekać się do sięgnięcia po tabletki, aby pokonać bezsenność. Czasami możemy lepiej wypocząć, wprowadzając do naszego życia określone nawyki. A przede wszystkim musimy wyeliminować te szkodliwe. W tym artykule pokażemy Ci 7 całkowicie naturalnych sposobów na bezsenność.
7 dobrych nawyków, które pomogą pokonać bezsenność
1. Gorący prysznic lub kąpiel są dobre na bezsenność
Prostym i bardzo przyjemnym lekarstwem na bezsenność jest gorący prysznic lub aromatyczna kąpiel tuż przed pójściem do łóżka.
- W przeciwieństwie do zimnej wody, która ma działanie stymulujące, gorąca woda ma relaksujący wpływ na nasze ciało.
- Po gorącej kąpieli idziemy do łóżka zadowoleni i zrelaksowani co pomoże nam prawidłowo odpocząć.
Jeśli zdecydujemy się na kąpiel, możemy pozostać w wannie do pół godziny i dodać do wody kąpielowej sodę oczyszczoną lub siarczan magnezu (sól z Epsom). Te dodatki pozwolą zmaksymalizować korzyści płynące z kąpieli.
2. Naucz się wyciszać
Obecnie jednym z największych powodów bezsenności jest nasza zależność od technologii.
Telewizory, komputery czy telefony komórkowe nie tylko rozpraszają nasz umysł, ale również wytwarzają pola elektromagnetyczne. Fale te mają negatywny wpływ na nasz układ nerwowy.
- Należy używać tych urządzeń jak najmniej w ciągu dnia, ograniczając ich stosowanie do niezbędnego minimum.
- Aby zwalczyć bezsenność, niezbędne jest odłączenie się od naszych urządzeń co najmniej dwie godziny przed pójściem spać.
Zobacz także: Nomofobia: całkowite uzależnienie od telefonu
3. Podążanie za rytmem słońca
Słońce zaznacza biorytmy, czyli innymi słowy, naturalny rytm życia. W rezultacie nasze ciało funkcjonuje lepiej, gdy podążamy za słońcem.
- Zalecamy budzenie się rano przy pierwszych promieniach słońca i kładzenie się gdy zapada zmrok.
- Chociaż nie trzeba iść od razu spać, jeśli jest jeszcze wcześnie, wciąż możemy odpowiednio dostosować nasze działania i zacząć się relaksować.
Podobnie, opalanie się jest również naturalnym lekarstwem na walkę z bezsennością. wystawianie się na 10 minut światła słonecznego każdego dnia przez cały rok, wystarczy aby zauważyć poprawę jakości odpoczynku.
Jeśli jednak przesadzimy z eksponowaniem się na działanie promieni słonecznych, może to zaszkodzić naszej skórze, a także negatywnie wpłynąć nasz poziom energii w ciągu dnia.
4. Odpowiednia kolacja także redukuje bezsenność
Biorytmy mówią również naszemu organizmowi, że od godziny 9 powinien wykorzystać zapasy energii do regeneracji wątroby i pęcherzyka żółciowego. Powinniśmy być tego świadomi, ponieważ wiele osób cierpi na bezsenność z powodu zbyt późnego spożywania kolacji.
Jeśli zjemy zbyt obfity posiłek przed pójściem spać, nasz organizm będzie podtrzymywał proces trawienia podczas snu. Ma to negatywny wpływ na nasze nocne biorytmy.
Zdrowym nawykiem jest spożywanie lekkiej kolacji przed godziną 8 wieczorem, aby upewnić się, że nasze ciało ma czas na strawienie wszystkiego przed pójściem spać.
W związku z tym, przygotowując kolację powinniśmy unikać następujących produktów:
- Cukry
- Rafinowana mąka
- Niezdrowe tłuszcze, takie jak smażone i niezdrowe jedzenie
- Nabiał
- czerwone mięso
- Słodkie owoce
Owoce, mimo że są zdrowym źródłem składników odżywczych, dostarczają nam dużo energii, dzięki czemu są bardziej odpowiednie na poranek.
Przeczytaj również: Kolacja – 7 produktów, których należy unikać
5. Odwrócone pozycje jogi
Wśród technik jogi, pozycje odwrócone są doskonałe do relaksacji i zwalczania bezsenności.
- Podnosząc nogi i obniżając głowę na poziomie niższym niż nasze ciało, możemy poprawić krążenie krwi w organizmie.
- Dzięki temu możemy złagodzić objawy, takie jak ciężkość nóg czy bóle głowy, które utrudniają odpoczynek.
- Możemy położyć się na podłodze z nogami podniesionymi pionowo lub opartymi o ścianę. Możemy wykonać również inne pozycje, jeśli wiemy, jak to zrobić. Pozycja świecy jest w tym wypadku również bardzo skuteczna.
6. Bezsenność a jelita
Niektóre przypadki bezsenności są związane z przeciążeniem jelit i stanem zapalnym, które mogą być trudne do wykrycia. Aby je leczyć, powinniśmy pomóc im znowu normalnie funkcjonować. Dobrą metodą jest również stosowanie okładów z arniki przed pójściem spać.
7. Pokój przystosowany do odpoczynku
Niektóre sypialnie sprawiają, że odpoczynek jest utrudniony z tego czy innego powodu. Niektóre z problemów, które mogą wymagać zmiany, są następujące:
- Zbyt jasne pomieszczenie. Niezwykle ważny jest brak światła, który zasygnalizuje wydzielanie melatoniny. Melatonina jest hormonem odpowiedzialnym za regulację naszego rytmu dziennego i nocnego.
- Zbyt duży hałas.
- Nieporządek i brud.
- Urządzenia elektroniczne i wtyczki zbyt blisko łóżka. Wytwarzają wokół nas pola elektromagnetyczne, które również kolidują z melatoniną.
- Nieodpowiednia temperatura lub brak wentylacji.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Sateia, M. J., & Nowell, P. D. (2004). Insomnia. In Lancet (Vol. 364, pp. 1959–1973). https://doi.org/10.1016/S0140-6736(04)17480-1
- Wilson, S., & Nutt, D. (2004). Treatment of insomnia. Psychiatry, 3(7), 31–34. https://doi.org/10.1383/psyt.3.7.31.42879
- Sleep Habits and Insomnia in a Sample of Elderly Persons in China. (2017). Sleep. https://doi.org/10.1093/sleep/28.12.1579
- Morin, C. M., Mimeault, V., & Gagné, A. (1999). Nonpharmacological treatment of late-life insomnia. Journal of Psychosomatic Research. Elsevier Inc. https://doi.org/10.1016/S0022-3999(98)00077-4