Woda utleniona - 6 zastosowań w Twoim domu

Woda utleniona to niezwykłe domowe remedium o licznych właściwościach, o których być może nawet nie masz pojęcia. Może być Twoim wielkim sprzymierzeńcem w wykonywaniu wielu zadań. Oto kilka powodów, dla których nigdy nie powinno jej zabraknąć w Twoim domu.
Woda utleniona - 6 zastosowań w Twoim domu

Ostatnia aktualizacja: 23 listopada, 2018

Woda utleniona, znana również jako nadtlenek wodoru, dzięki swoim właściwościom znajduje wiele zastosowań. Pomaga wykonywać pewne prace domowe oraz sprawdza się również w zabiegach kosmetycznych.

Należy jednak pamiętać, że woda utleniona powinna być stosowana z umiarem, ponieważ może działać drażniąco lub być szkodliwa dla zdrowia.

W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci, jakie zastosowanie woda utleniona może znaleźć w Twoim domu. Niektóre z całą pewnością Cię zaskoczą!

1. Woda utleniona dezynfekuje rany

Woda utleniona działa antyseptycznie i doskonale się sprawdza jako środek dezynfekujący. Dlatego właśnie tak często stosujemy ją do leczenia ran i oczyszczania ich ze szkodliwych drobnoustrojów.

Sposób zastosowania jest bardzo prosty – wystarczy wziąć wacik i zanurzyć go w wodzie utlenionej, a następnie przetrzeć nim ranę. Aby uniknąć podrażnień skóry, warto sięgać po wodę utlenioną nie silniejszą niż 5%.

Spryskiwanie ran na skórze

2. Skutecznie dezynfekuje szczoteczkę do zębów

Szczoteczka do zębów powinna być wymieniana co najmniej raz na trzy miesiące. Jej dezynfekcja jednak to zadanie, które powinniśmy przeprowadzać raz na tydzień.

Dzięki temu unika się namnażania na szczoteczce do zębów szkodliwych bakterii i drobnoustrojów i przenoszenia ich do naszego organizmu.

Drobnoustroje na szczoteczce do zębów

Czynność tę powinniśmy wykonać zwłaszcza po przebyciu infekcji lub choroby.

Aby utrzymać szczoteczkę do zębów czystą i bez szkodliwych drobnoustrojów, wykonaj poniższe kroki:

Składniki i potrzebne przybory

  • 1 szklanka
  • Ilość wody utlenionej potrzebna do tego, aby zanurzyć szczoteczki

Co należy zrobić

  • Wlej wodę utlenioną do szklanki
  • Następnie zanurz w niej szczoteczki do zębów i zostaw na całą noc
  • Następnego poranka wyjmij szczoteczki i wypłucz je obficie wodą

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie więc przeczytaj też artykuł: Dezynfekcja domu – 5 trików, jak zrobić to naturalnie

3. Jako odplamiacz

Woda utleniona stanowi naturalny środek wybielający i doskonale się sprawdza w usuwaniu plam – zwłaszcza tych trudnych do wywabienia, takich jak plamy od krwi, wina i farby.

Wystarczy, że polejesz odrobiną wody utlenionej miejsce, gdzie pojawiła się plama i pozostawisz ją na kilka minut. Następnie umyj tak, jak zawsze to robisz. Plama zniknie bez śladu.

Koszulka poplamiona czerwonym winem

Możesz również wykorzystać wodę utlenioną do czyszczenia plam pojawiających się na drewnie, marmurze, kafelkach i bateriach łazienkowych.

Środek ten można wykorzystać również do nabłyszczania garnków i przyborów kuchennych.

4. Pomaga wyleczyć grzybicę paznokci

Grzybica paznokci u rąk i u stóp to objaw bardzo często spotykany u wielu osób. Można się nią zarazić na całe mnóstwo sposobów, między innymi poprzez kontakt z inną zakażoną osobą.

Moczenie paznokci u rąk w wodzie utlenionej

Jednym z objawów grzybicy jest żółtawe zabarwienie paznokci. Jeżeli tylko to u siebie zauważysz, jak najszybciej zastosuj poniższe remedium na bazie wody utlenionej:

Składniki

  • 1/2 filiżanki 3% wody utlenionej (45 ml)
  • Ocet (180 ml)
  • 1 głęboki pojemnik

Co należy zrobić

  • Wlej wodę utlenioną z octem do pojemnika i dokładnie wymieszaj.
  • Następnie zanurz w mieszance dłonie lub stopy (zależnie od tego, gdzie pojawiła się grzybica).
  • Pozostaw na około pół godziny, aby płyn dogłębnie wchłonął się w skórę i paznokcie.
  • Powtarzaj czynność codziennie aż grzybica całkowicie zniknie.

Ten sposób leczenia jest naprawdę skuteczny, jednak wymaga od nas wytrwałości. Aby osiągnąć zamierzone rezultaty, musisz stosować tę metodę codziennie i pozostawiać dłonie oraz stopy zanurzone przez 30 minut.

5. Naturalny dezodorant do stóp

Woda utleniona wykazuje właściwości dezynfekujące. Dlatego właśnie jest ona idealna jako środek na nadmierne pocenie się i nieprzyjemny zapach stóp.

Jeżeli szukasz rozwiązania na te właśnie dolegliwości, koniecznie wypróbuj wodę utlenioną. To domowe remedium jest proste i skuteczne.

Zadbane stopy

Składniki

  • 1 szklanka 3% wody utlenionej
  • Woda (1 litr)
  • 1 pojemnik o dość dużej głębokości

Co należy zrobić?

  • Zmieszaj ze sobą letnią wodę i wodę utlenioną.
  • Umieść nogi w tej mieszance i pozostaw na około 20 minut.
  • Następnie dokładnie osusz stopy.

Jeżeli wypielęgnujesz codzienny nawyk dezynfekowania stóp w tej mieszance, z czasem zauważysz, że zniknął problem grzybicy oraz bakterii powodujących nieprzyjemny zapach stop.

6. Sposób na plamy skórne

Woda utleniona służy do usuwania plam nie tylko z naszej odzieży. Okazuje się, że może również korzystnie wpłynąć na wygląd naszej skóry, wybierając powstałe na niej plamy.

Woda utleniona doskonale się sprawdza w wybielaniu skóry pod pachami, plam z rąk powstałych od palenia papierosów oraz nieestetycznych plam na skórze twarzy.

Zanim jednak zaaplikujesz wodę utlenioną na skórę, wykonaj najpierw test, aby przekonać się, czy nie masz uczulenia na ten środek. Nałóż wodę utlenioną na niewielki obszar cienkiej skóry, poczekaj kilka godzin i obserwuj reakcję.

Kobieta oczyszcza skórę wacikiem

Najlepiej byłoby stosować 6% wodę utlenioną, ponieważ nie działa na skórę drażniąco, ale doskonale się sprawdza w dezynfekowaniu.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Plamy na skórze? 6 domowych sposobów

Co należy zrobić

  • Dokładnie umyj obszary skóry, które chcesz rozjaśnić.
  • Dokładnie osusz skórę i za pomocą wacika bawełnianego nałóż wodę utlenioną na wybrany obszar twarzy.
  • Pozostaw na około 30 minut.
  • Następnie spłucz obficie letnią wodą.
  • Powtarzaj czynność codziennie aż zauważysz pozytywne rezultaty.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Halliwell, B., Clement, M. V., & Long, L. H. (2000). Hydrogen peroxide in the human body. FEBS Letters. https://doi.org/10.1016/S0014-5793(00)02197-9
  • Wilkins, R. G., & Unverdorben, M. (2013). Wound cleaning and wound healing: A concise review. Advances in Skin and Wound Care. https://doi.org/10.1097/01.ASW.0000428861.26671.41
  • Muizzuddin, N., Schnittger, S., Maher, W., Maes, D. H., & Mammone, T. (2013). Enzymatically generated hydrogen peroxide reduces the number of acne lesions in acne vulgaris. Journal of Cosmetic Science.
  • Tredwin, C. J., Naik, S., Lewis, N. J., & Scully Cbe, C. (2006). Hydrogen peroxide tooth-whitening (bleaching) products: Review of adverse effects and safety issues. British Dental Journal. https://doi.org/10.1038/sj.bdj.4813423
  • Baldry, M. G. C. (1983). The bactericidal, fungicidal and sporicidal properties of hydrogen peroxide and peracetic acid. Journal of Applied Bacteriology. https://doi.org/10.1111/j.1365-2672.1983.tb02637.x

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.