Woda kokosowa – liczne korzyści

· Lipiec 14, 2016
Woda kokosowa może być używana jako doskonały zamiennik zarówno dla mleka, jak również dla napojów izotonicznych. Nie posiada zbyt wielu kalorii, ani cholesterolu. Stanowi natomiast bogate źródło potasu.

Woda kokosowa składa się ze świeżej wody, lekkich węglowodanów i cukru. Zawiera ponadto związki organiczne, które doskonale wpływają na działanie naszego organizmu. Woda kokosowa uchodzi za jeden z bardziej nawadniających ludzki organizm napojów.

Niedawno przeprowadzone badania dowodzą, że woda kokosowa może być bardziej korzystna dla organizmu, niż mleko i o wiele lepsza niż napoje izotoniczne stosowane przez sportowców.

Zawiera więcej potasu, niż banany, cechuje się niską zawartością tłuszczu, kalorii i cholesterolu. Dlatego z biologicznego punktu widzenia jest dla nas o wiele zdrowsza.

Bez wątpienia wiele osób zna zdrowotne właściwości wody kokosowej. Obecnie, woda kokosowa znajduje się na wyposażeniu wielu apteczek pierwszej pomocy, ponieważ odkryto, że zawiera właściwości antywirusowe, przeciwgrzybicze i skuteczne w zwalczaniu drobnoustrojów.

Woda kokosowa – korzyści z jej stosowania

Kokos

 • Woda kokosowa jest przede wszystkim bogata w witaminę A, która ma fundamentalne znaczenie dla funkcjonowania naszych oczu. Dzięki piciu tego smacznego napoju, długo będziesz mogła cieszyć się doskonałym wzrokiem.
 • Posiada dużą zawartość soli mineralnych, takich jak na przykład miedź, cynk, żelazo, kwas foliowy fosfor czy potas.
 • Ze względu na dużą zawartość cytokininy, jest wysoko cenionym antyoksydantem. Posiada właściwości, które opóźniają proces starzenia się, powstawanie zmian miażdżycowych, a także procesy utleniające zachodzące w naszym organizmie.

Przeczytaj również artykuł: Produkty antyrakowe – moc antyoksydantów

 • Z powodu znacznej zawartości błonnika, woda kokosowa stymuluje zdrową pracę jelit, poruszając znajdujące się w nich zwężenia, a także zalegające substancje fermentujące, które mogą stanowić przyczynę wielu problemów zdrowotnych.
 • Wykazuje działania, w których dostarcza niezbędnych materiałów do budowy kości, paznokci, czy zębów. Z tego powodu zaleca się spożywanie napoju zwłaszcza w przypadku dzieci w okresie wzrostu, matek karmiących piersią, a także kobiet w kresie ciąży.
 • Napój ten może stanowić nieocenioną pomoc dla osób cierpiących na wrzodziejące zapalenie jelita grubego, opryszczkę żołądka, zwiotczenie mięśni żołądka czy zaparcia.
Kokos

 • Pomaga skutecznie wydalać toksyny z organizmu. Posiadając dużą zawartość potasu, woda kokosowa staje się świetnym regulatorem poziomu elektrolitów. W efekcie, dzięki temu nasz organizm potrafi w naturalny sposób uporać się z toksycznymi substancjami, które w nim zalegają.

Przeczytaj również artykuł: Wątroba i woreczek żółciowy – eliminujemy toksyny!

 • Ten odświeżający napój pomaga również utrzymywać odpowiedni poziom płynów ustrojowych. Dzięki temu, organizm potrafi utrzymywać ciśnienie tętnicze na właściwym poziomie, podtrzymując przy tym dobre krążenie krwi, a także limfy.
 • Czy na Twojej twarzy występują plamy? A zatem tuż przed snem, umyj twarz, a następnie nałóż nieco wody kokosowej i pozostaw aż do rana. Takie zabiegi przyczyniają się do rozproszenia powstałych wcześniej przebarwień.
 • Czy na skórze Twojej głowy pojawił się łupież? Używaj więc wodę kokosową do płukania włosów.

Przeczytaj również artykuł: Łupież – jak go zwalczyć prostymi sposobami?

 • Woda kokosowa ponadto znacznie odciąża trzustkę, a także układ enzymatyczny. Wskazana jest w profilaktyce chorób woreczka żółciowego. A ponadto, pozwala uzyskać miękką i delikatną skórę.
 • Jest pomocna w przypadkach występowania trądziku, trądziku różowego, blizn, rozstępów czy wysypki.Woda kokosowa
 • Pomaga w spalaniu tkanki tłuszczowej, sprawiając, że skóra staje się piękniejsza, mocniejsza, a poza tym wspomaga procesy regeneracyjne na poziomie komórkowym.
 • Zawarta w niej sól i albuminy sprawiają, że woda kokosowa idealnie nadaje się do picia w przypadkach występowania cholery.
 • Jest pomocna, gdy mamy do czynienia z pasożytami.
 • Pomaga zachowywać dobrą koncentrację umysłową i wspomaga profilaktykę bólu głowy, utrzymując poprawny poziom płynów ustrojowych właściwe nawodnienie organizmu.

Pamiętaj, że…

Aby wykorzystać na dobre wszystkie właściwości, które zawiera w sobie woda kokosowa, najlepiej byłoby pić ją bezpośrednio z owocu. Owoc kokosowy znajduje się w najwyższej części palmy. Działa jako naturalny filtr wody, zanim ta dostanie się do jego wnętrza.

Z tego też powodu, woda kokosowa zawiera mnóstwo błonnika, który ją oczyszcza i właśnie temu zawdzięcza posiadanie tak wielu cennych dla nas witamin, minerałów i innych właściwości.