Woda kokosowa i 10 korzyści wynikających z jej picia
Woda kokosowa to doskonały odświeżający napój. Nie dość, że dodaje energii, to jeszcze dostarcza wielu składników odżywczych do naszego organizmu. Pita regularnie woda kokosowa jest bardzo zdrowa dla naszego ciała.
Osiągana z zielonego kokosa jest w 100 procentach naturalna. W 95 procentach składa się z wody, a poza tym stanowi bogate źródło antyoksydantów, naturalnego cukru i wielu doskonale wpływających na zdrowie minerałów.
Nie powinnyśmy jej mylić z mleczkiem kokosowym, ponieważ różnią się one pod względem odżywczym. Woda kokosowa ma w sobie tę zaletę, że nie trzeba jej poddawać żadnemu procesowi, aby w pełni wykorzystać jej właściwości.
Ponadto wodę kokosową cechuje wysoka zawartość kwasów tłuszczowych i aminokwasów nasyconych, jest napojem niskokalorycznym i stanowi doskonały sposób na szybkie nawodnienie całego ciała.
Jak się z pewnością domyślamy, wiele z nas nie zna jeszcze wszystkich doskonałych zastosowań wody kokosowej. Warto więc poznać je w dalszej części tego artykułu.
1. Woda kokosowa zwalcza zatrzymywanie płynów
Ze względu na wysoką zawartość różnego rodzaju minerałów, w tym między innymi potasu, woda kokosowa stanowi naturalne lekarstwo na problem, jaki stanowi zatrzymanie płynów w tkankach.
- Jej składniki odżywcze wspomagają pracę nerek, zmniejszają poziom sodu, a następnie wzmagają produkcję moczu.
- Innymi słowy rzecz ujmując, woda kokosowa stanowi naturalny diuretyk, który jest również skuteczny w zwalczaniu stanów zapalnych i innych powiązanych problemów.
2. Oczyszcza nerki
Elektrolity, zawarte we wspomnianej wodzie nie tylko pomagają utrzymywać równowagę w solach mineralnych ciała, ale również wspomagają oczyszczanie nerek.
3. Woda kokosowa pomaga kontrolować tętnicze nadciśnienie krwi.
Ze względu na zawartość potasu, magnezu i cynku, ten smakowity napój jest doskonałym suplementem dla pacjentów mających problemy z nadciśnieniem tętniczym krwi.
- Wspomniane minerały symulują procesy eliminujące zawartość sodu. Jednocześnie zwiększają elastyczność arterii i poprawiają krążenie krwi.
4. Stanowi źródło energii
Woda kokosowa dodaje energii. Czemu to zawdzięcza? Wynika to z ilości zawartych w niej kwasów tłuszczowych, protein i łatwo przyswajalnych węglowodanów. Napój ten jest więc napojem energetycznym z prawdziwego zdarzenia. Jego regularne picie pobudza pracę mózgu i wspomaga wzrost mięśni.
- Jej właściwości pomagają kontrolować napięcie mięśniowe, a co za tym idzie, wspomagają właściwy sposób działania układu nerwowego.
- Jest rekomendowanym napojem dla sportowców ze względu na to, że naturalne elektrolity pomagają w szybszym przyswajaniu składników odżywczych odbudowujących to, co utracono podczas intensywnego treningu.
5. Woda kokosowa poprawia trawienie
Woda kokosowa zawiera błonnik i stanowi bogate źródło antyoksydantów, które wspomagają rozwiązywanie problemów trawiennych związanych z zaparciami, a także zwalczają pasożyty.
- Składniki wody kokosowej pomagają lepiej wchłaniać i przyswajać wartości odżywcze, a także zwiększają ilość obecnych w układzie trawiennym bioaktywnych enzymów.
- Te z kolei ułatwiają wydalanie odpadów zalegających w jelicie grubym. Jednocześnie przyczyniają się do stabilizacji pH żołądka.
- Zalecana jest również jako remedium w przypadku występowania refluksu kwasów, a także niestrawności.
6. Pomaga w alkalizacji ciała
Nadmiar kwasów w organizmie jest ściśle powiązany z brakiem równowagi czynnika stanowiącego o występowaniu stanów zapalnych w organizmie. Inną przyczyną są różne chroniczne patologie, których występowanie na dłuższą metę zdecydowanie obniża komfort życia.
Przeczytaj również podobny artykuł: Zbyt kwaśne pH w organizmie? Zastosuj nasze rady!
Woda kokosowa jest napojem, który, dzięki swym składnikom przywraca równowagę pH i w sposób zupełnie naturalny przywraca zasadowy odczyn krwi, co pomaga zapobiegać wszelkiego rodzaju nieprawidłowością.
7. Poprawia krążenie krwi
Woda z kokosa zawiera podstawowe składniki odżywcze, które działają niczym tonik dla mięśnia sercowego. Te z kolei skutecznie pomagają usunąć nadmiar cholesterolu i innych substancji, które negatywnie oddziałują na naczynia krwionośne i na samo serce.
Nasycone kwasy tłuszczowe, a także antyoksydanty czyszczą żyły i wspomagają krążenie krwi. W ten sposób minimalizują ryzyko występowania chronicznych chorób układu sercowo naczyniowego.
8. Zapobiega powstawaniu infekcji
Składniki odżywcze, zawarte w tym smacznym napoju spełniają również inną ważną funkcję. Stymulują pracę i odpowiednie reagowanie układu odpornościowego, kiedy pojawiają się czynniki chorobotwórcze. Ponadto jej regularne picie ułatwia niszczenie mikrobów i grzybów.
9. Reguluje poziom cukru we krwi
Niezależnie od tego, że kokos zawiera swoje własne pokłady cukru, woda z kokosa stanowi doskonały środek pomagający regulować poziom glukozy we krwi.
Jej właściwości wzmagają zdolność organizmu do rozkładu cukru i przemiany w energię. Jednocześnie zmniejsza poziom glikolizowanej hemoglobiny.
Przeczytaj również podobny artykuł: Obniżamy cukier dzięki naturalnym produktom!
10. Woda kokosowa zapobiega przedwczesnemu starzeniu się
Cytokininy zawarte w wodzie kokosowej to czynniki zapobiegające przedwczesnemu starzeniu się. Pomagają dłużej zachowywać aktywność komórkom naszego organizmu.
Te substancje w połączeniu z witaminą E i kwasami tłuszczowymi tworzą barierę chroniącą przed negatywnym działaniem wolnych rodników. Skutecznie opóźnia starzenie się organów wewnętrznych i skóry.
Jak z pewnością zauważyłaś picie wody kokosowej przynosi mnóstwo korzyści dla naszego organizmu. Nie wahaj się jej wypróbować. Pij ją kilka razy w tygodniu i ciesz się życiem!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Sociedad Española de Patología Digestiva. Enfermedad por reflujo gastroesofágico.Arán Ediciones. 2007.
- Javier Molina Infante, Alfredo Lucendo Villarín. Esofagitis eosinofílica: Clínicas Iberoamericanas de Gastroenterología y Hepatología, Volumen 5.Elsevier España, 2015.
- Diego García Copeán y Héctor Maldonado Gaza. Gastroenterología y hepatología: Objetivos y su desarrollo. Manual Moderno, 2017.