Włosy zwierciadłem zdrowia!

· Wrzesień 29, 2015
Czasami stsoswanie pewnych produktów, zamiast nam pomóc moga wręcz zaszkodzić. Na przykład, szampon przeciwłupieżowy wysusza włosy. Powinno sie go stososować naprzemiennie z szamponem nawilżającym.

Nasze włosy są odzwierciedleniem urody i witalności. Uwielbiamy, kiedy są gęste i lśniące. Jenak nie zawsze jest to łatwe. Są okresy, w których nasza czupryna rzednie i przysparza nam zmartwień. Czasami możemy odczuwać swędzenie, czasami nasze włosy są suche i łamliwe, i nie wiemy jak temu zaradzić.

Dlaczego tak się dzieje? Jesteśmy przekonani, że wiele z informacji, które Wam przekażemy, mogą być dla Was zaskoczeniem. Przeczytaj nasze uwagi i zacznij odpowiednio dbać o swoje włosy.

1. Łysienie plackowate – powody.

Wypadanie włosów

Pierwsza i najważniejsza rzecz: jak tylko zauważysz, że tracisz włosy w sposób nieregularny, tylko w niektórych partiach głowy, koniecznie idź do lekarza.

Nie jest to zjawisko normalne. Nie jest to też objaw starzenia się. Absolutnie. Przyczyny łysienia „plackowatego” są zazwyczaj bardzo poważne i należy jak najszybciej zareagować:

 • Wysoki poziom stresu i stany lękowe.
 • Różnorodne choroby: od infekcji do dolegliwości przenoszonych drogą płciową.
 • Problemy z tarczycą: zazwyczaj niedoczynność tarczycy wpływa na to, że wypadają nam włosy właśnie w ten sposób.

Ogólnie wypadające włosy to nie to samo łysienie plackowate. Jeżeli czujesz, że gubisz włosy tylko w niektórych miejscach, udaj się do lekarza. Nie musisz sie martwić.

Lekarz, po postawieniu odpowiedniej diagnozy, przepisze Ci adekwatne leki. Są zazwyczaj bardzo efektywne.

2. Włosy słabe i łamliwe, rozdwojone końcówki.

Włosy

Każda z nas musiała przez to przejść. Te nieoczekiwane momenty, podczas których nasze włosy stają się słabe, z łatwością się łamią i wypadają w dużo większych ilościach.

Dlaczego tak się dzieje?

Może mamy anemię? Jak wiesz, w przypadku kobiet, tymczasowe wypadanie włosów może oznaczać, że brakuje nam minerałów. Pierwsze co przychodzi Ci do głowy, to brak żelaza. Ale niekoniecznie. Przyczyną może być również niedobór cynku, manganu, chromu, a nawet potasu.

 • Staraj się zachować zrównoważoną i różnorodną dietę. Jeżeli jesteś wegetarianką, zwróć szczególną uwagę na ilość przyjmowanego żelaza. Jeżeli masz wątpliwości co do odpowiedniego odżywiania, zapytaj swojego nutrycjonisty.
 • Pamiętaj, żeby w Twojej diecie nie zabrakło bakalii takich jak orzechy czy migdały. W ich skład wchodzą wszystkie te minerały, których Twoje włosy potrzebują. I są przepyszne.
 • Regularnie odwiedzaj lekarza – od czasu do czasu sprawdź czy cierpisz na niedobór któregoś z pierwiastków.

3. Włosy suche – przyczyny.

Włosy

Włosy suche są – prawie zawsze – związane z czynnikami zewnętrznymi: wpływ promieni słonecznych, farby do włosów, produkty chemiczne, itp. Suchość niekoniecznie musi być związana z problemami zdrowotnymi. Jest jednak kilka kwestii, która powinnaś wziąć pod uwagę:

 • Używasz szamponów przeciwłupieżowych? Według wielu dermatologów, zbyt częste używanie szamponów do walki z łupieżem może sprawić, że nasze włosy staną się suche i łamliwe.

Tego typu produkty zmniejszają wilgotność i zawierają przeciwgrzybiczne środki chemiczne, które znęcają się nad naszą czupryną. Rozwiązanie? Używaj tych produktów maksymalnie dwa razy w tygodniu. Przez resztę dni używaj szamponów nawilżających.

 • Używasz szamponów do włosów farbowanych? W tym przypadku działają podobnie. Mają bardzo wysoką zawartość produktów chemicznych, które wysuszają włosy. Nie używaj ich częściej niż raz w tygodniu.
 • Tytoń, wiele godzin na słońcu i zanieczyszczone powietrze również wysuszają włosy. Używaj ochronnych olejków nawilżających. Przykład? Olejek kokosowy. Jest niezawodny.

4. Swędząca skóra głowy.

Swędząca skóra głowy a włosy

Na początek odrzucimy choroby dermatologiczne i inne pospolite dolegliwości jak, na przykład, wszy. Jeżeli chodzi o związek swędzącej skóry głowy i naszego zdrowia, to istnieje powiązanie na tle nerwowym, jako konsekwencja stresu. Występuje w dwóch formach:

 • Stres przejściowy: Wszystkie musiałyśmy przez niego przejść. Swędzenie i podirytowana skóra głowy pojawiają się zazwyczaj w okresie egzaminów, albo podczas większej presji w pracy lub w domu.
 • Na nerwowość wpływa też zmęczenie. Zmienia się nasz metabolizm, co powoduje nadwrażliwość skóry głowy.
 • Stres pourazowy: Strata kogoś bliskiego, wypadek lub inne traumatyczne przeżycie, przynoszą ze sobą wiele konsekwencji. Warto wiedzieć, że tego typu sytuacje nie tylko prowokują swędzenie, ale mogą się przyczynić do tego, że nasze włosy zaczną tracić swój kolor i siwieć.

Reasumując. Włosy są, w wielu przypadkach, odzwierciedleniem nie tylko naszego organizmu, ale też naszych emocji. Dlatego to tak ważne, żebyś dbała o odżywianie, unikała niedoborów żelaza, cynku i magnezu.

Unikaj nadużywania produktów chemicznych, a przede wszystkim, dbaj a Twój stan emocjonalny.

Stres, prawie zawsze, jest wrogiem, który wpływa negatywnie na podstawowe funkcje naszego organizmu. Sprawia, że chorujemy i nie osiągamy takiej urody jak byśmy chciały. Dbaj o siebie!