Wypadanie włosów - dowiedz się, dlaczego tak się dzieje?
Wypadanie włosów nie zawsze musi być istotnym problemem spędzającym sen z powiek. Wszystko zależy od natężenia tego zjawiska. Każdego dnia tracimy od 50 do 100 włosów i jest to zupełnie normalna sytuacja. Włosy mają bowiem różne fazy życia: niektóre rosną, inne są stabilne, a inne są już “zużyte” i gotowe do wypadnięcia.
Ale czasami wypadanie włosów może przybrać na intensywności, w takim należy już poświęcić nieco uwagi temu zjawisku, by określić jego przyczynę.
W naszym dzisiejszym artykule przyjrzymy się temu zagadnieniu. Dowiemy się, dlaczego tak się dzieje i jak możemy temu zaradzić.
Niektóre przyczyny powodujące wypadanie włosów
Chociaż istnieje wiele powodów, dla których może wystąpić u nas wypadanie włosów, niektóre z nich mogą być spowodowane specyficznymi problemami zdrowotnymi. Do najpopularniejszych z nich należą między innymi:
- Niedrożne mieszki włosowe
- Szampon o właściwościach ściernych lub zbyt agresywny
- Nieprawidłowa dieta
- Zmiany hormonalne
- Niektóre z zażywanych lekarstw
- Stres
- Niedobór żelaza
- Problemy z tarczycą
Wypadanie włosów z powodu niewłaściwej diety
Nieprawidłowe odżywianie się, czy to z uwagi na niedobór witamin w źle dobranej, czy też nadmiernie restrykcyjnej diecie może spowodować, że Twoje włosy utracą ich naturalny połysk i staną się słabsze.
Stres ma również wiele do czynienia pod tym względem. Do tego dochodzić mogą niestabilne warunki życia, nieregularne odżywianie się lub zbyt małe ilości snu, a to podnosi dodatkowo poziom insuliny w Twoim organizmie. Z tego też powodu często pociągają nas produkty o wysokiej zawartości cukru, takie jak słodycze i węglowodany o wysokich indeksach glikemicznych.
Te produkty spożywcze powodują szkodliwe dla kondycji Twoich włosów stany zapalne komórek Twojego organizmu. Dobrym sposobem na zapobieganie wypadaniu włosów jest włączenie owoców i warzyw do swojej codziennej diety.
Polecane produkty pozwalające zapobiec wypadaniu włosów
Najważniejsze składniki odżywcze, dzięki którym będziesz w stanie znacząco zredukować wypadanie włosów to witaminy i minerały. Znajdziesz je w dużych ilościach między innymi w produktach takich jak:
- Witamina A: występuje w wątrobie, maśle, jajkach kurzych i serze.
- Z kolei witamina B-kompleks: znajdziesz ją w ryżu, pszenicy, soczewicy, orzechach i kiełkach zbóż.
- Witamina C: występuje we wszystkich owocach cytrusowych, zwłaszcza w pomarańczach, limonkach, grejpfrutach, a także w kiwi i szpinaku.
- Żelazo: możesz znaleźć je w małżach, ostrygach, soczewicy, ciecierzycy i wątrobie.
- Cynk: występuje w dużych ilościach w selerze, szparagach, kiełkach pszenicy, ciecierzycy i wątrobie.
Przeczytaj również: Niedobory witamin; 6 oznak na Twojej twarzy
Nieprawidłowa pielęgnacja i traktowanie, która może spowodować wypadanie włosów
W niektórych przypadkach może wystąpić wypadanie włosów spowodowane nadmiernym ich naprężeniem. Najczęściej spotykaną przyczyną tego zjawiska jest zbyt mocne naciąganie kucyków oraz używanie opasek i szpilek o zbyt mocnej sile ściągającej, wskutek czego włosy poddawane są nadmiernemu naciskowi i rozciąganiu.
Ten problem polega na wypadaniu włosów w wyniku ciągłego poddawania ich przeciążeniu. W większości przypadków takie zjawisko jest w pełni odwracalne, ale z biegiem czasu może stać się trwałe.
Zaleca się zatem, aby włosy były rozpuszczone tak długo i tak często, jak to tylko możliwe. A jeśli nie możesz nosić takiej fryzury, podetnij je dla swojej własnej wygody.
Innym możliwym nieprawidłowym postępowaniem, które może spowodować wypadanie włosów, jest nadmierne używanie gorącego powietrza i akcesoriów nagrzewających włosy.
Płukanie w gorącej wodzie, farbowanie włosów chemicznie agresywnymi farbami, regularne używanie suszarki do włosów z gorącym powietrzem oraz lokówki jest niebezpieczne dla cebulek włosów w mieszkach skórnych.
Konsekwencją takiego postępowania jest znaczące osłabienie włosów i ostatecznie ich wypadanie. Ważne jest zatem używanie naturalnych produktów pozbawionych w miarę możliwości chemikaliów, parabenów, soli lub amoniaku.
Naturalne produkty pozwalają uzyskać zdrowe i naturalne włosy, bez efektów ubocznych w postaci uczuleń i chorób skóry głowy. Możesz również stworzyć takie produkty w domowym zaciszu i za ich pomocą skutecznie wzmacniać swoje włosy.
Zarówno trwałe, jak i tymczasowe farbowanie włosów oraz wszelkie rodzaje ich barwienia całkowicie chemicznymi produktami, podobnie jak używanie szamponów będących produktami korporacji kosmetycznych to procesy szorstkie i szkodliwe. Powinnaś ich więc unikać za wszelką cenę.
Używanie plastikowych grzebieni i szczotek ze sztucznym włosiem także może być szkodliwe dla skóry głowy. Zalecane są zatem szczotki z naturalnym włosiem, ponieważ nie powodują one uszkodzenia powierzchni skóry i redukują niepożądane zjawisko wyrywania włosów podczas ich czesania.
Symptomy stanowiące powód do niepokoju
Powinnaś zwrócić szczególną uwagę, jeśli zauważysz u siebie którykolwiek z opisanych poniżej objawów. W takim przypadku sugerujemy również skonsultować się z dermatologiem. Szczególnie w sytuacji, gdy:
- Wypadanie włosów ma charakter zdecydowanie nadmierny i nieprzerwany.
- W przeciągu od 2 do 4 ostatnich miesięcy gęstość Twoich włosów zauważalnie się zmniejszyła.
- Twoje włosy są teraz delikatniejsze i słabsze.
Inne objawy, na które powinnaś zwrócić uwagę to:
- Twoje rzęsy lub brwi również zaczynają wypadać.
- Wypadanie włosów pozostawia łyse plamy w różnych obszarach skóry głowy.
- W mniej gęsto owłosionych miejscach na Twojej głowie miewasz uczucie pieczenia.
- W miejscach o szczególnie silnym natężeniu zjawiska wypadania włosów występuje stan zapalny lub choćby zaczerwienienie.
Codzienne mycie włosów nie powoduje ich nadmiernego wypadania, wbrew powszechnemu mniemaniu. W rzeczywistości może okazać się nawet, że jeśli nie będziesz utrzymywać odpowiedniego poziomu higieny skóry swojej głowy, postępowanie może to negatywnie wpłynąć na zdrowie i kondycję Twoich włosów.
Przeczytaj również: Łupież – 7 domowych sposobów jego leczenia
Skuteczne zabiegi pozwalające zredukować wypadanie włosów
- Mezoterapia kapilarna – jest to proces pozwalający zapobiegać pierwszym objawom wypadania włosów, a także i łysienia. Może opierać się na metodzie mikroprzeszczepów w obszarach zmienionych chorobowo i poskutkować naturalnie wyglądającymi włosami bez jednoczesnego pozostawiania po sobie charakterystycznych blizn.
- Produkty przeciw wypadaniu włosów: wszelkiego rodzaju środki przeznaczone do tego celu mogą pomóc wydłużyć fazę wzrostu włosów i spowolnić ich utratę. Jednym z najczęściej stosowanych leków opóźniających wypadanie włosów jest minoksydyl.
Pamiętaj o wszystkich niezbędnych wymaganiach dietetycznych. Miej także na uwadze wszystkie przydatne porady dotyczące dbania o swoje włosy i tego, jakie produkty najlepiej jest stosować w celu ich pielęgnacji. Twoje włosy z pewnością będą Ci wdzięczne!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Harfmann, K. L., & Bechtel, M. A. (2015). Hair loss in women. Clinical Obstetrics and Gynecology. https://doi.org/10.1097/GRF.0000000000000081
- Rushton, D. H. (2002). Nutritional factors and hair loss. Clinical and Experimental Dermatology. https://doi.org/10.1046/j.1365-2230.2002.01076.x
- Stollery, N. (2013). Hair loss. The Practitioner. https://doi.org/10.1046/j.1365-2230.2002.01104.x
- Rushton, D. H., Norris, M. J., Dover, R., & Busuttil, N. (2002). Causes of hair loss and the developments in hair rejuvenation. International Journal of Cosmetic Science. https://doi.org/10.1046/j.0412-5463.2001.00110.x
- Springer, K., Brown, M., & Stulberg, D. L. (2003). Common hair loss disorders. American Family Physician.
- Clínica Mayo. Pérdida del cabello. (2020). Recuperado el 3 de febrero de 2021. https://www.mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/hair-loss/symptoms-causes/syc-20372926
- National Health Services. Hair Loss. (2018). Recuperado el 3 de febrero de 2021. https://www.nhs.uk/conditions/hair-loss/