Włosy wypadają i są osłabione? Poznaj przyczyny oraz produkty, które temu zapobiegną

Czerwiec 25, 2017
Jeśli Twoje włosy są wyraźnie osłabione i wypadają, warto zacząć od rozpoznania przyczyn i dopiero wtedy wybrać odpowiedni sposób ich regeneracji.

Włosy to niezwykle ważny element naszego wyglądu i w wielu przypadkach – nasza wizytówka. Tym bardziej frustrujące są dla nas takie problemy jak nadmierne wypadanie włosów czy ich widoczne osłabienie.

Włosy wypadają z wielu różnych powodów, dlatego też dzisiaj chcemy poświęcić nasz artykuł kilku możliwym przyczynom i ewentualnym sposobom ich regeneracji.

Co powinnaś wiedzieć o włosach?

Wypadanie włosów

Ludzki włos składa się z długiej łodygi włosa, czyli części znajdującej się na zewnątrz, z korzenia, którym jest tak zwany mieszek włosowy oraz z cebulki, z której wyrasta włos i z której czerpie substancje odżywcze.

Włosy nie pełnią żadnej życiowej funkcji, jednak ich obecność, tudzież brak, wpływa na nasze samopoczucie czy wygląd. Każdy z nas rodzi się już z mieszkami włosowymi na głowie – szacuje się, że włosów na głowie człowieka jest nawet 100 tysięcy.

Średnio włosy rosną w tempie 1 cm miesięcznie; w przypadku kobiet dzieje się to odrobinę szybciej, szczególnie latem. Jeśli chodzi o strukturę włosa to wyróżniamy włosy cienkie, normalne i grube. Jednak nawet jeżeli cieszysz się bujną i gęstą fryzurą, z różnych względów z czasem może się to zmienić.

Dlaczego włosy się przerzedzają?

W ciągu naszego życia możemy doświadczać różnych problemów zdrowotnych, także tych związanych z naszymi włosami. Najczęściej problemy z wypadaniem włosów dotykają nas po 50 roku życia, jednak zdarza się, że z powodu różnych czynników, przerzedzają się one o wiele wcześniej. O to kilka możliwych przyczyn:

Wysoki cholesterol

Istnieje bezpośredni związek pomiędzy podniesionym poziomem cholesterolu we krwi a łysieniem. Jeśli po wykonaniu badań, lekarz stwierdził u Ciebie nadmierny poziom cholesterolu, warto jak najszybciej działać w celu jego obniżenia, bo może to zaszkodzić nie tylko Twojemu zdrowiu, ale i wyglądowi.

Nadciśnienie

Tak samo jak i w przypadku podwyższonego poziomu cholesterolu – nadciśnienie tętnicze znacznie zwiększa ryzyko łysienia i wypadania włosów, niezależnie od płci i wieku.

Stres

Problemy skóry głowy

Jedną z najpowszechniejszych przyczyn wypadania i osłabienia włosów jest przewlekły stres i napięcie emocjonalne. Najczęściej, gdy trudniejszy okres w naszym życiu przemija, włosy wracają do swojej dawnej kondycji. W niektórych przypadkach trzeba jednak nieco wspomóc je w regeneracji.

Starzenie się

Wraz z wiekiem w naszym organizmie coraz mniej jest niektórych substancji odżywczych, również tych odpowiedzialnych za strukturę i kondycję włosów. Właśnie dlatego w pewnym momencie życia możemy zaobserwować zwiększone wypadanie włosów – rozwiązaniem jest odpowiednio skomponowana dieta lub zażywanie suplementów.

Infekcje

Zarówno infekcje bakteryjne, jak i grzybicze, które z pozoru przypominają łupież, mogą wywoływać suchość skóry głowy i w rezultacie – wypadanie włosów. Tego rodzaju problemy zdrowotne nie są szczególnie poważne, jednak warto skutecznie je leczyć, aby nie doprowadzić do całkowitego przerzedzenia się włosów.

Zaburzenia hormonalne

Zaburzenia w poziomie niektórych hormonów to najpowszechniejsza w przypadku kobiet przyczyna przerzedzania się włosów.

Najczęściej do zmian tych dochodzi na konkretnych etapach życia kobiety – na przykład w trakcie ciąży, w okresie menopauzy, podczas menstruacji czy w przypadku problemów z tarczycą. Jeśli podejrzewasz, że osłabienie Twoich włosów może mieć źródło w zmianach hormonalnych, koniecznie udaj się do endokrynologa lub ginekologa.

Zażywanie niektórych leków

Leki

Powszechnie wiadomo, że jednym z efektów ubocznych chemioterapii jest wypadanie włosów, brwi czy rzęs. Leczenie nowotworów to jednak nie jedyny moment, w którym poszczególne lekarstwa mogą wpływać na nasze włosy.

Takie samo działanie mogą wywoływać leki na stany zapalne stawów, tabletki antykoncepcyjne czy też środki na depresję.

Nieprawidłowe odżywianie

Niedobór witamin i minerałów, zwłaszcza żelaza, to efekt nieprawidłowego odżywiania. Zadbaj o odpowiednią dawkę substancji odżywczych, a wypadanie włosów nie będzie Ci straszne.

Domowe sposoby wzmacniające włosy

Olejek rozmarynowy

Tak jak już wspominaliśmy, jeśli problem osłabionych i wypadających włosów jest naprawdę uciążliwy i poważny, zawsze warto w pierwszej kolejności udać się do lekarza, który określi przyczyny, zleci odpowiednie badania, a następnie określi sposób leczenia.

Oprócz tego można także zastosować się do kilku naszych porad i wykorzystać naturalne sposoby wzmacniające włosy.

Masaż olejkiem rozmarynowym lub oliwą z oliwek

Wykorzystaj olejek rozmarynowy lub oliwę z oliwek do masażu skóry głowy. Poprawi to krążenie krwi do mieszków włosowych, tym samym zapobiegając wypadaniu włosów.

Wybierz naturalny i neutralny szampon

Unikaj produktów bogatych w substancje chemiczne, które mogą osłabiać i niszczyć włosy. Przygotuj szampon samodzielnie w domu lub sięgaj po ekologiczne produkty.

Unikaj suszarek, prostownic i lokówek

Wysoka temperatura emitowana przez tego rodzaju urządzenia bardzo negatywnie wpływa na kondycję Twoich włosów. Jeśli nie wyobrażasz sobie życia bez suszarki czy prostownicy, zawsze przed użyciem zaaplikuj na włosy odżywkę lub inny środek chroniący je przed wysoką temperaturą.

Owoce najlepsze dla Twoich włosów

Owoce takie jak jeżyny, porzeczki, truskawki czy granaty to źródło błonnika, przeciwutleniaczy oraz witamin C, A, B, E oraz K. Dostarczają także wielu minerałów, takich jak miedź, magnez, mangan, potas, kwas foliowy czy kwas elagowy. Wszystko to stymuluje porost włosów, oddziałując na konkretne enzymy odpowiedzialne za mieszki włosowe.

Jagody i jeżyny mogą poszczycić się takimi właściwościami jak opóźnianie procesów starzenia się, działanie przeciwnowotworowe czy ochrona przed chorobami neurologicznymi, które także mogą wywoływać osłabienie włosów.

Truskawki to z kolei dawka witaminy C, kwasu foliowego, manganu i potasu, a porzeczki – witaminy K, kwasu foliowego, manganu i kwasu elagowego, który pobudza porost włosów. Dzięki granatom, które spośród tych owoców zawierają najwięcej przeciwutleniaczy, zregenerujesz swoje włosy i będziesz cieszyć się ich objętością.

Owoce róży

Krzew dzikiej róży to niezwykła roślina, z której olejek jest powszechnie wykorzystywany jako kosmetyk. W przypadku osłabienia i wypadania włosów warto włączyć owoce róży do swojej diety, a także wykonywać masaż skóry głowy z wykorzystaniem wspomnianego olejku.

Produkty bogate w siarkę

Zwiększenie spożycia produktów takich jak jajka, orzechy, nasiona, ziarna i soja to jeden z najprostszych sposobów, by uzupełnić niedobory siarki i wzmocnić włosy od środka.

Jak widzisz walka z wypadaniem i osłabieniem włosów wcale nie musi być skazana na porażkę. Wystarczy zmiana nawyków, wzbogacenie swojego jadłospisu w konkretne produkty i stosowanie naturalnych sposobów pielęgnacyjnych, aby w kilka miesięcy na nowo cieszyć się gęstą i piękną fryzurą. Powodzenia!

WIĘCEJ DLA CIEBIE