Włosy – Jak często należy je myć?

· Lipiec 26, 2015
Nawet wśród dermatologów, których specjalnością jest skóra, włosy a także skóra głowy, istnieje niezgodność odnośnie korzystania z szamponu i jego częstotliwości stosowania. Idealnym wyjściem jest stała obserwacja skóry głowy i dostosowanie pielęgnacji do jej potrzeb.

Wydzielane przez nasze gruczoły sebum jest odpowiedzialne za nawilżanie skóry oraz włosów. Bez niego następowałoby nadmierne wysuszanie skóry oraz jej przedwczesne łuszczenie się, odsłaniając tym samym komórki i wystawiając je na działanie rozmaitych czynników zewnętrznych. Jednakże, usuwanie łoju z kosmyków i skóry nie powinno być równoznaczne z tym, by obsesyjnie poddawać włosy ciągłym zabiegom mycia i pozostawiać je bez naturalnej bariery ochronnej. Nasze codzienne rytuały higieniczne ograniczają się przede wszystkim do tego, że – w wyniku stosowania agresywnych szamponów – pozbawiamy zarówno skórę, jak i włosy ich naturalnej bariery ochronnej w postaci naturalnych olejków, a następnie pokrywamy je kolejnymi warstwami rozmaitych produktów nawilżających i odżywek. Mamy w zwyczaju przeprowadzanie tych zabiegów higienicznych codziennie z dwóch powodów: w standardach Zachodu tłuste włosy są wręcz niedopuszczalne, a także przyjmuje się zasadę, że powinniśmy brać prysznic przynajmniej dwa razy dziennie. A bez oglądania się na wyznaczone standardy – wiesz, jak często należy myć włosy? Jeśli nie, przeczytaj koniecznie nasz artykuł do końca.

Myć włosy szamponem czy nie?

Codzienne stosowanie szamponu do mycia włosów jest nawykiem stosunkowo niedawnym. W latach 50-tych kobiety myły i czesały włosy raz w tygodniu i zwykle robiły to w salonie fryzjerskim. Jednak wraz z upływem czasu przyzwyczajenie to ulegało modyfikacjom, aż doszliśmy do nawyku codziennego mycia włosów przy użyciu szamponu we własnej łazience. Ale czy codzienne ich mycie jest rzeczywiście wskazane?

2#:włosy.jpg

Odpowiedź na to pytanie jest jednak uzależniona od indywidualnych preferencji. Co do częstotliwości mycia włosów i stosowania szamponu są niezgodni nawet lekarze specjalizujący się w leczeniu chorób skóry i skóry głowy. Według niektórych z nich zbyt częste stosowanie szamponu do włosów prowadzi do nadprodukcji sebum. Inni z kolei twierdzą, że tylko szampon usuwa nagromadzony w porach skóry głowy i mieszków włosowych łój, który z kolei prowadzi do problemów skórnych i trądziku. Najlepszym rozwiązaniem okazuje się dokładna obserwacja skóry głowy i dostosowanie odstępów między jednym a drugim myciem włosów do jej natury.

Niezależnie od indywidualnych upodobań, w 2007 roku przeprowadzono spontaniczne badanie po tym jak zaproszony do radiowego programu jednej z australijskich stacji radiowych gość przyznał, że nie mył włosów od dekady. W radiu rozdzwoniły się telefony, a w odpowiedzi na nie ogłoszono konkurs na przetrwanie sześciu tygodni bez szamponu, w którym wzięło udział 500 słuchaczy. Do upływie wyznaczonego czasu, aż 86% badanych stwierdziło, że w trakcie eksperymentu stan ich włosów nie był ani lepszy, ani gorszy od tego, kiedy używali szamponu do mycia włosów.

Rozbieżne opinie

Jaki więc z tego wniosek? Powinniśmy tak często myć włosy? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa i warto wspomnieć, że zawsze zależy od osoby, która udziela odpowiedzi i od rodzaju jej włosów.

Jeśli Twoje włosy są cienkie najprawdopodobniej już następnego dnia po umyciu będą one wyglądały nieświeżo i z związku z czym trzeba je myć niemalże codziennie. W przypadku włosów gęstych i kręconych, zalecane jest ich mycie mniej więcej co trzy dni. Z kolei niektórzy uważają, że ich włosy następnego dnia po umyciu układają się znacznie lepiej niż tuż po wzięciu prysznica, kiedy są zbyt miękkie i nie podatne na układanie.

2#:włosy.jpg

Według niektórych ekspertów najlepszym wyjściem jest mycie włosów dwa razy w tygodniu lub wtedy, gdy czujemy, że powinniśmy je umyć. Jeśli Twoje kosmyki są długie, gęste i w dodatku kręcone, a ich mycie a następnie suszenie i układanie wymaga dość dużego nakładu czasu, być może najlepszym rozwiązaniem okaże się ich mycie raz w tygodniu. Jednak ile głów, tyle opinii – niektórzy uważają, że należy myć głowę codziennie.

Bez wątpienia należy dokładnie obserwować skórę głowy i od jej natury uzależnić częstotliwość mycia włosów. Jeśli Twoje włosy mają tendencję do przetłuszczania się, bez problemu możesz je myć codziennie. Staraj się jednak używać łagodnego szamponu, który nie uszkodzi delikatnej struktury włosów. Z kolei jeśli Twoje włosy są suche, nie musisz ich myć zbyt często, a zamiast szamponu używaj odżywki lub innych produktów nawilżających kosmyki.