Silna psychika - 7 porad jak być silnym emocjonalnie
Życie ma wiele wzlotów i upadków, a my nie zawsze wiemy, jak sobie z nimi radzić. Strach i ignorancja są bardzo potężnymi wrogami w naszym codziennym życiu. Dlatego silna psychika może być bardzo przydatna do radzenia sobie z nieoczekiwanymi przeszkodami, które zwykle pojawiają się bez ostrzeżenia.
Silna psychika wymaga naszej pracy nad sobą, dlatego w dzisiejszym artykule poznaj kilka wskazówek jak ją osiągnąć!
Po co nam silna psychika?
Zmieniając pewne nawyki i ogólne postrzeganie życia, możesz uodpornić się, czyli: zdobyć zdolność przezwyciężenia wszelkich niekorzystnych sytuacji i umiejętność kontynuowania podjętych celów pomimo przykrych wydarzeń.
Ta cecha osobowości sprawi, że staniesz się bardziej silny psychicznie, niezłomny i będziesz w stanie zobaczyć wiele sytuacji jako “szklankę w połowie pełną”. Wszyscy mamy problemy, ale różnica polega na tym, jak postępujemy w obliczu przeciwności losu.
Bycie odpornym nie oznacza, że nic Cię nie martwi i że nie masz problemów, ale raczej wiesz, jak kontrolować swoje emocje i jak wykorzystać swoje umiejętności, aby wyjść cało z każdej sytuacji.
Przeczytaj także: Jedzenie kompulsywne — co się za nim kryje?
Wskazówki jak być silnym psychicznie
Nie chodzi o to, by udawać, że jesteś silny, ale o bycie takim naprawdę. Jeśli chcesz płakać, to płacz; jeśli chcesz krzyczeć, to krzycz, tylko nie stój tak z założonymi rękami.
Gdy już pokonasz kryzys, zacznij działać i pracuj nad zmianą sytuacji. Zwróć uwagę na te rady, które pomogą Ci być emocjonalnie silnym:
1. Myśl o trudnościach jak o możliwościach
Jakkolwiek katastrofalna nie wydawałby się sytuacja, w której się znalazłeś, zawsze możesz podnieść się z popiołów jak feniks. Skoncentruj się na możliwościach, a nie na trudnościach.
Znajdź sposób na to, żeby czerpać korzyści z każdej sytuacji.
2. Silna psychika – rozpoznawaj wyzwania
Siła psychiczna i emocjonalna zasadniczo polega na dostosowaniu się do trudności w najlepszy możliwy sposób. Po doświadczeniu bólu, udręki lub stresu, następnym krokiem jest zebrać się w sobie i kontynuować.
Doskonal swoje umiejętności, aby móc tworzyć plany i oczywiście je realizować. Myśl o swoich celach z pozytywnej perspektywy i kontroluj te silne impulsy, które karzą Ci zrezygnować ze swoich marzeń. Możesz osiągnąć wszystko, jeśli robisz krok po kroku.
3. Motywuj się
Konieczne jest skupienie się na tym, co Cię motywuje. Skoncentruj się na ludziach lub rzeczach, o które warto walczyć, a dzięki temu będziesz mógł trwać w swoich postanowieniach i być konsekwentnym w dążeniu do celu.
Ważne jest, aby jasno wiedzieć, czego chcesz i jak możesz to osiągnąć.
4. Silna psychika – zaakceptuj porażki
Oczywiście nie możemy kontrolować wszystkiego, a popełnianie błędów jest również częścią procesu uczenia się. Na pewno słyszałeś powiedzenie “Kto nie ryzykuje ten nie zyskuje”, możemy do tego dodać: “Kto nie popełnia błędów, nie robi postępów”.
Jeśli obawiasz się porażki, oznacza to, że Twoja psychika nie jest wystarczająco silna.
Zaakceptuj konstruktywną krytykę, nie pozwól, aby niespodziewane wypadki odbierały Ci chęć do działania. Pamiętaj, że w każdej złej rzeczy, która Ci się przytrafia, zawsze możesz znaleźć coś dobrego.
Musisz ćwiczyć i próbować wiele razy, zanim osiągniesz pożądany rezultat. Musisz pozwolić sobie na błędy.
5. Skup się na swoich mocnych stronach
Jeśli skupisz się na tym, co robisz dobrze, będziesz silniejszy emocjonalnie i bardziej optymistyczny. Na przykład, jeśli umiesz błyskawicznie uporządkować dowolne pomieszczenie, możesz skorzystać z tego “daru”, gdy biuro jest w katastrofalnym stanie, a Ty masz ważną wizytę.
Być może jedna z Twoich umiejętności to podtrzymywanie dobrych kontaktów z ludźmi i gotowość do pomocy, gdy inni tego potrzebują. Zapamiętaj swoje mocne strony, wzmocnij swoje umiejętności, pozwól się prowadzić temu, co robisz najlepiej.
6. Silna psychika – ignoruj negatywnie nastawionych ludzi
Niestety, jesteśmy otoczeni ludźmi, którzy mówią negatywnie o innych i zawsze widzą szklankę w połowie pustą. Ci ludzie niczego nie wnoszą do Twojego życia, a co gorsza, wiele Ci odbierają.
Ten negatywny wpływ nie pozwala by silna psychika się rozwinęła, ponieważ kopiujesz ich nawyki. Nie pozwól pesymistom na Ciebie wpływać.
Jeśli ktoś Ci powie, że nie możesz czegoś zrobić, pokaż mu, że się myli. Albo jeszcze lepiej – sam sobie udowodnij, że to inni byli w błędzie. Zdystansuj się w stosunku do tych, którzy widzą jedynie problemy, zamiast rozwiązań.
Przeczytaj również: Pesymizm, a zniechęcenie – jak je odróżnić?
7. Panuj nad emocjami
Chociaż może się to wydawać trudne, da się to osiągnąć przy odrobinie cierpliwości. Szczęście nie znajduje się w uśmiechu od ucha do ucha przez 24 godziny na dobę, ale raczej w utrzymywaniu umysłu w stanie równowagi.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Oriol-Bosch, A. (2012). Resiliencia. Educación Médica. https://doi.org/10.4321/S1575-18132012000200004
- Becoña Iglesias, E. (2006). Resiliencia : definición, características y utilidad del concepto. Revista de Psicopatología y Psicología Clínica. https://doi.org/10.5944/rppc.vol.11.num.3.2006.4024
- Seligman, M. E. P. (2006). La auténtica felicidad. Byblos. https://doi.org/10.1016/j.ijhydene.2010.10.088