Zimne dłonie? Poznaj możliwe przyczyny
Masz wiecznie zimne dłonie i gdy kogoś dotykasz, zawsze odskakuje z krzykiem? Jeżeli problem występuje wyłącznie na zewnątrz podczas chłodnych dni, nie masz powodu do obaw. Jeśli Twoje dłonie cały czas są zimne, nawet w lecie, przyczyn może być wiele. Nie warto ich bagatelizować. Chcesz dowiedzieć się, które z przyczyn są najpowszechniejsze? Przeczytaj ten artykuł.
Czy zimne dłonie to powód do niepokoju?
Marznięcie dłoni przy niskiej temperaturze to całkiem normalne zjawisko. Jeżeli także w lato Twoje dłonie bez żadnej przyczyny robią się zimne, powinieneś dokładnie przyjrzeć się przyczynom tej dolegliwości.
Zimne dłonie to objaw, do którego nie przywiązuje się zbyt dużej wagi. Dlaczego? Tolerancja na zimno i ciepło u każdej osoby jest inna, dlatego niektórzy mogą być bardziej wrażliwi na zmiany temperatur.
Oziębione dłonie mogą być czymś zupełnie normalnym. Istnieją jednak objawy, które powinny zwiększyć Twoją czujność. Jeśli Twoje ręce robią się zimne ze zmęczenia lub osłabienia, powinieneś skonsultować się z lekarzem, aby sprawdzić, dlaczego te symptomy w ogóle występują w Twoim organizmie. Obniżona temperatura ciała wraz z przemęczeniem może oznaczać problemy z krążeniem.
Przeczytaj również: Popraw krążenie krwi naturalnymi sposobami
1. Niedoczynność tarczycy
Jedną z przyczyn zimnych dłoni może być niedoczynność tarczycy, czyli innymi słowy niedobór hormonów tarczycy, który prowadzi do spowolnienia metabolizmu. Do symptomów tego schorzenia należą między innymi przybieranie na wadze, zmiany skóry i włosów oraz nadmierna wrażliwość na zimno.
Choroba może objawiać się wiecznie chłodnymi stopami i dłońmi. Jeżeli zaobserwowałeś takie objawy u siebie, udaj się do lekarza, który postawi diagnozę i zaleci leczenie, a także zmianę diety na bogatszą w jod.
2. Zespół Raynauda
Brzmi groźnie, ale nie ma powodów do obaw, ponieważ nie jest to poważne schorzenie. W wyniku zimna lub emocji dochodzi do zaciśnięcia naczyń krwionośnych w okolicy dłoni, a czasami także stóp.
Czubki palców stają się sine, a osoba odczuwa mrowienie i dyskomfort. Gdy krążenie wraca do normy, dłonie stają się zaczerwienione, a mrowienie nasila się, wywołując niemal uczucie pieczenia. Zespół Raynauda to dość rzadkie i dziwne schorzenie, więc jeśli zauważyłeś u siebie takie objawy, skonsultuj się z lekarzem.
3. Anemia
Jest to jedna z najczęstszych dolegliwości, której towarzyszą zimne dłonie. Anemię powoduje obniżony poziom żelaza we krwi. Choroba objawia się przede wszystkim uczuciem zmęczenia, wypadaniem włosów i łamliwością paznokci. Wystarczy zwykłe badanie krwi, aby wykluczyć lub potwierdzić anemię.
Może cię także zainteresować: Sposoby na piękne i młode dłonie!
4. Zaburzenia krążenia i wahania wagi
Zimne dłonie często dotyczą osób o niskiej masie ciała, ponieważ brak tkanki tłuszczowej obniża ogólną zewnętrzną temperaturę ciała.
Innym czynnikiem są zaburzenia krążenia, które często objawiają się uczuciem mrowienia. Zimne mogą być nie tylko dłonie, ale również stopy i każda część ciała, do której krew dłużej dopływa.
Jeżeli zawsze masz zimne dłonie oraz czujesz zmęczenie, udaj się koniecznie do specjalisty, który wykluczy możliwe przyczyny takiego stanu rzeczy. Nie diagnozuj się samemu, ponieważ w przypadku zdrowia nie warto podejmować ryzyka.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Arens, E., Zhang, H., & Huizenga, C. (2006). Partial- and whole-body thermal sensation and comfort – Part I: Uniform environmental conditions. In Journal of Thermal Biology. https://doi.org/10.1016/j.jtherbio.2005.11.028
- Cheung, S. S. (2015). Responses of the hands and feet to cold exposure. Temperature. https://doi.org/10.1080/23328940.2015.1008890
- Cooper, E. A., Garlick, J., Featherstone, E., Voon, V., Singer, T., Critchley, H. D., & Harrison, N. A. (2014). You turn me cold: Evidence for temperature contagion. PLoS ONE. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0116126