Chora wątroba - 8 najważniejszych objawów
Wątroba jest jednym z najważniejszych narządów w organizmie. Posiada niezliczoną ilość funkcji niezbędnych dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dlatego też, niezwykle ważną rzeczą jest obserwacja i wcześniejsze rozpoznanie ewentualnych objawów, jakie daje chora wątroba, które mogą wskazywać na obecność zaburzeń związanych z tym organem.
Poznajmy kilka symptomów, które pozwolą Ci stwierdzić, czy ich przyczyna jest chora wątroba, czy też nie.
Należy pamiętać, że wątroba spełnia w organizmie 3 zasadnicze funkcje: oczyszcza krew poprzez usunięcie toksyn i komórek, które nie są już dłużej potrzebne; pomaga w syntezie węglowodanów i tłuszczów i zapobiega krwotokom. Pełni funkcję magazynującą, dzięki czemu nasz organizm jest w stanie przechowywać witaminy A, D, K i E, niezbędne do produkcji energii.
Chora wątroba: 8 typowych symptomów
1. Nudności
Jest to pierwszy, a zarazem najbardziej widoczny objaw zaburzeń wątrobowych. Bywa, że po jedzeniu czujesz się źle. Jest ci ciężko, masz nudności, zawroty głowy, czasem także wymioty. Takie sytuacje zdarzają się każdemu. Nie należy się niepokoić, bowiem nie muszą one jednoznacznie wskazywać na to, że ich powodem jest chora wątroba. Jednak jeśli nie ustępują, a wręcz przeciwnie, ciągle powracają, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
Zobacz też: Zapobieganie wymiotom – 10 pomocnych wskazówek
2. Ból w górnej części brzucha
Bóle w górnej części brzucha, tuż poniżej żeber, dosięgające nawet pleców, wskazują na wątrobę. Czasem towarzyszy im obrzęk w obrębie jamy brzusznej, uczucie pieczenia, a nawet gorączka. Jeśli zaobserwujesz u siebie którykolwiek z powyższych objawów, nie zwlekaj. Skontaktuj się z lekarzem. Może to być spowodowane stanem zapalnym lub kolką wątrobową, ale nie można także wykluczyć, że ich powodem jest po prostu chora wątroba.
3. Żółtaczka
Żółtaczką nazywamy przebarwienia na skórze, w żółtej tonacji, pokrywające duże obszary twarzy i ciała. Dzieje się tak, gdy obserwujemy nadmierną ilość bilirubiny (żółci) w ciele i krwi. Takie zmiany mogą być wywołane przez problemy wątrobowe. Jest to jeden z pierwszych objawów, wskazujących na wirusowe zapalenie wątroby.
4. Zmęczenie i osłabienie
Za każdym razem, gdy doświadczamy jakichkolwiek problemów związanych z wątrobą, czujemy zmęczenie, wyczerpanie, brak apetytu. Jednak, są to objawy na tyle normalne, że nie należy od razu łączyć ich z zaburzeniami wątrobowymi. W końcu każdy ma prawo do “gorszego dnia”. Ale, gdy są one ciągłe, gdy brak apetytu i wyczerpanie towarzyszy nam każdego dnia, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
5. Gorączka
Czasem pacjenci doświadczają bólu brzucha, któremu towarzyszy uczucie obrzmienia, ciężkości i zmęczenia. Jeśli zauważasz u siebie takie objawy, koniecznie zmierz temperaturę. Gorączka w takich wypadkach jest równoznaczna z zapaleniem i zakażeniem. Nie wolno o tym zapominać!
Czytaj także: Wysoka gorączka – kiedy staje się groźna?
6. Jasny kolor stolca
Obserwuj kolor swojego stolca, gdy idziesz do łazienki. Chora wątroba często daje znać o sobie poprzez jasny stolec. Jest również możliwe, że pacjent cierpi na zespół jelita drażliwego, który jest również związany z zaburzeniami czynności wątroby.
7. Uczucie swędzenia
Jest ono spowodowane nagromadzeniem żółci pod skórą. Ciało swędzi i czujesz się nieswojo, ponieważ krew wchodzi w reakcję z wszystkimi nagromadzonymi w Twoim ciele toksynami, które chora wątroba przestała filtrować.
8. Krwawienie i siniaki
Są to dwa kolejne, lecz nie tak powszechne objawy związane z chorobami wątroby. Częste krwawienie z nosa lub siniaki pojawiające się bez wyraźnego powodu, są związane z niedoborem białka, a co za tym idzie, złym funkcjonowaniem wątroby. Należy sobie to uświadomić.
Wszystkie opisane tutaj oznaki mogą wskazywać na problemy wątrobowe. Jednak to lekarz jest osobą, która określa, czy występują u ciebie objawy stłuszczenia wątroby, zapalenia wątroby bądź inne schorzenie tego organu. Wszystkie opisane objawy są zwykle bardzo do siebie podobne i tylko badania lekarskie mogą zweryfikować jaki rodzaj choroby wątroby występuje u pacjenta.
W jaki sposób zadbać o swoją wątrobę?
Właściwy styl życia oraz odpowiednie nawyki żywieniowe mogą pomóc w zapobieganiu wielu chorób związanych z wątrobą.
Mając to na uwadze, zalecane jest, by stosować się do następujących wskazówek:
- Codziennie jeść warzywa i owoce, zwłaszcza te, które pomagają oczyścić wątrobę. Ogólnie rzecz biorąc są to: jabłka, kiwi, winogrona, wiśnie, szpinak, karczoch, szparagi i rzodkiewki.
- Unikaj mrożonek, smażonych potraw oraz produktów z wysoką zawartością białek i węglowodanów.
- Unikaj napojów wysoko-słodzonych i alkoholowych.
- Spożywaj antyoksydanty: pomarańcze, cytryny, jagody, pomidory itp.
- Bądź ostrożny przy zażywaniu leków. Są one wielkim wrogiem wątroby.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Velázquez, M. I. (2001). Insuficiencia hepática aguda. Revista Cubana de Medicina Militar. https://doi.org/10.1016/S1280-4703(11)71137-9
- A, G. B., Daza, E. F., Juan, E. F., Parciales, E., & Tizzano, E. F. (2008). Hígado. Medicina y Laboratorio.
- Véliz y Rodríguez. (2016). Las enfermedades metabólicas del hígado. Acta Bioquímica Clínica Latinoamericana. 50 (4): 583-608. [En línea] Disponible en: http://www.scielo.org.ar/pdf/abcl/v50n4/v50n4a07.pdf
- MedlinePlus. Enfermedades del hígado. https://medlineplus.gov/spanish/liverdiseases.html
- MedlinePlus. Cálculos biliares. https://medlineplus.gov/spanish/ency/article/000273.htm
- MedlinePlus. Heces pálidas. https://medlineplus.gov/spanish/ency/article/003129.htm