Wady? Zaakceptuj je, a nikt nie użyje ich przeciwko

Jeśli znamy i akceptujemy nasze wady, to nikt nie będzie w stanie użyć ich przeciwko nam. Gdy potraktujemy je jako składnik naszej osobowości, będą w stanie uczynić nas silniejszymi.

Każdy z nas ma jakieś wady. Nikt na tej planecie nie jest absolutnie doskonały. Jeśli będziesz w stanie dostrzec swoje własne niedoskonałości i zaakceptować ich istnienie, to nie tylko pomożesz samemu sobie szanować innych ludzi, ale także uniemożliwić innym, aby wykorzystali Twoje wady przeciwko Tobie.

Prawdopodobnie większość z nas spędza co najmniej połowę swojego życia próbując zatuszować różnego rodzaju niedoskonałości w wyglądzie, czy też sylwetce za pomocą ubrań lub makijażu.

Opisujemy te niedoskonałości jako „irytujące wady”. I coś w tym jest, gdyż są one zdolne spowodować wyraźny spadek naszej samooceny.

Jednak tak naprawdę nie są one niczym więcej, niż tylko pojedynczymi aspektami w całym zestawie cech określających naszą osobowość, a które należy po prostu jak najszybciej zaakceptować.

Jeśli masz niewielką nadwagę, krzywy nos, jako kobieta uskarżasz się na zbyt małe lub zbyt duże piersi, a jako mężczyznę niepokoi Cię stopniowe wypadanie włosów i związane z tym łysienie, to weź pod uwagę, że tak naprawdę nie są to prawdziwe wady.

Motyle w głowie

Zamiast tego powinieneś rozważyć, czy masz jakieś prawdziwe wady. Mogą to być na przykład brak zrozumienia i szacunku wobec drugiej osoby, zamiłowanie do nadmiernej krytyki, egoizmu czy agresji. Są to cechy, w stosunku do których wszyscy powinniśmy dążyć do ich zmiany lub całkowitego wyeliminowania.

Zapraszamy zatem do lektury oraz odrobiny refleksji na ten temat.

Twoje błędy i moje wady składają się na nasze zalety

Często mówi się, że jesteśmy społeczeństwem składających się w głównej mierze z osób racjonalnie podchodzących do otaczającego je świata, ale zarazem będącymi emocjonalnymi analfabetami.

To stwierdzenie może wydawać się mocno przesadzone, ale w rzeczywistości w naszym codziennym życiu zbyt często uznajemy, że empatia, wzajemność i zaakceptowanie tego, że inni ludzie także mają swoje potrzeby i lęki jest czymś całkowicie zbędnym.

Przeczytaj także: Inteligencja emocjonalna – Sprawdź czy ja masz

W szkołach do tej pory nie wprowadzono jeszcze do programu nauczania przedmiotu o nazwie „Inteligencja emocjonalna” lub czegoś zbliżonego.

Zamiast widzieć to zagadnienie jako wielowymiarowy aspekt wiążący w sobie ogromną większość wszystkich innych przedmiotów nauczania, dla którego nauczyciele stanowią najlepszy z możliwych model, to w dalszym ciągu uczy się całkowicie niepowiązanych ze sobą zagadnień.

Do tego nie zwraca się w ogóle uwagi na konieczność nauczenia się sterowania i kontrolowania emocji.

Zamknięcie się w sobie

Wszystko to sprawia, że nasze szkoły masowo produkują “niebezpieczne” dzieci cechujące się niską samooceną i nastolatków, którzy widzą swoje wady do tego stopnia, że traktują wszelkie swoje niedoskonałości jako czarne dziury, wsysające wszystko dookoła.

Inne osoby z ich otoczenia wyczuwają te słabości i bezlitośnie je wykorzystują. W takich przypadkach ich normalna egzystencja traci po prostu sens.

Jest to niezwykle skomplikowane i trudne zagadnienie, ale musimy koniecznie dowiedzieć się, jak sobie z nim poradzić i jak kontrolować swoje emocje tak, by wady nie przesłaniały nam świata.

Anatomia wysokiej samooceny

Gdy nasza samoocena spada do niskiego poziomu, to i tak mamy nadzieję, że inne osoby za pomocą słów i czynów będą w stanie dać mi to, czego oczekujemy od nich. Czyli zaufanie i bezpieczeństwo.

Mam również nadzieję, że usłyszę od nich komplementy, za pomocą których będą chcieli mi przekazać, że nie jestem tak brzydka jak mi się wydaje, albo że jestem w gruncie rzeczy lepszym człowiekiem, niż sam się oceniam.

Musimy zrozumieć, że inni nie powinni wyłącznie dawać nam czegoś lub wręcz przeciwnie – tylko brać od nas. Reszta świata nie powinna zastępować naszych braków lub uspokoić nasze obawy.

Nie musimy prezentować innym naszych własnych wad i potrzeb.

Odosobnienie

Zamiast tego powinniśmy budować nasze własne przekonania i przeanalizować te cechy, które uważamy jako swoje wady.

Jeśli jesteś zdania, że na Twojej twarzy znajduje się zbyt wiele piegów, albo Twój nos jest okropnie wręcz krzywy, to inni ludzie będą sobie także zdawać z tego sprawę. W pewnym momencie dojdą także do wniosku, że mogą wykorzystać te cechy przeciwko Tobie.

W takim przypadku musisz koniecznie uświadomić sobie, że prawdziwe „wady” wynikają wyłącznie z Twojej niskiej samooceny. To dlatego, że jest ona w stanie przekonać Cię, że powinieneś być nieśmiały i opuścić skromnie wzrok do ziemi ze względu na pewne niekorzystne cechy, jakie posiadasz.

Inni ludzie nie atakują nas ze względu na pewne aspekty natury fizycznej, jakie sami u siebie postrzegamy negatywnie. Zamiast tego zaatakują naszą wrażliwość. Dlatego też naprawdę ważną kwestią jest podniesienie poziomu własnej samooceny. Spróbuj przekuć swoje wady w zalety.

Wady: cechy, które czynią nas wyjątkowymi

Mamy zamiar w tym miejscu powtórzyć to, co napisaliśmy nieco wcześniej: prawdziwe wady tkwią w naszym sercu, które jest zdolne do atakowania, upokarzania lub ranienia innych ludzi.

Nasz wygląd, nasz sposób myślenia, odczuwania i życia nigdy nie będzie stanowił wady, czy też czegoś zasługującego na potępienie. Oczywiście stwierdzenie to będzie prawdziwe tak długo, jak będziemy szanować samych siebie.

  • Problem z tym wszystkim polega na tym, że spędzamy zbyt dużo czasu martwiąc się naszym wyglądem zewnętrznym, a nie tym, co siedzi w nas i kreuje naszą codzienną egzystencję.
  • Regularnie oceniamy nasz wygląd na podstawie najnowszych trendów panujących w modzie lub tego, co inni ludzie określają jako „piękne”.
  • Jeśli nie pasujemy do formy, to zaczynamy dostrzegać u siebie wady, a następnie stopniowo wykluczamy się z życia towarzyskiego i społecznego. Jednak jest to wyjątkowo złe posunięcie.
  • Będziemy w stanie zdać sobie sprawę z tego, jak cenną osobą jesteśmy dopiero wtedy, gdy zaakceptujemy samych siebie.

Zaakceptuj siebie

  • Osoby, które są w stanie potraktować jakąś szczególną cechę dotyczącą ich wyglądu, która różni ich od pozostałych ludzi jako zaletę, są zazwyczaj najszczęśliwszymi ludźmi na świecie.
  • Wynika to z tego, że sami siebie traktują w pełni autentycznie i sprawiedliwie, niezależnie od tego, czy są kobietami, czy mężczyznami.
  • Jest jesteś zbyt wysoki lub zbyt niska, masz pieprzyk na policzku, urodziłeś się z kręconymi włosami, których codzienne uczesanie jest zadaniem praktycznie niewykonalnym.
  • Lub też codziennie gryziesz się z powodu zbyt małych lub bardzo dużych piersi, to weź pod uwagę, że takie zachowania nie przyczyniają się do zwiększenia Twojej własnej wartości i samooceny.
  • Piękno ludzi leży w tym, że wszyscy się między sobą różnimy. Te różnice to nie są wady, ale coś, co nadaje nam indywidualnego charakteru. Jeśli wszyscy bylibyśmy identyczni, to jak można byłoby potem oceniać piękno lub oryginalność? Twoje pozorne wady nie są warte marnowania czasu na martwienie się nimi.

Wady mają wszyscy ludzie na świecie, tego się nie da uniknąć. Można natomiast uniknąć wad i niedociągnięć w sferze umysłowej. Wystarczy w tym celu zmienić podejście do swojego życia na coś zupełnie innego.

W ten sposób możesz stopniowo zacząć podnosić swoją własną samoocenę, zmienić sposób bycia na bardziej pewny, z większą wiarą w swoje siły, a także we własną wyjątkową, oryginalną i szczególną urodę.

WIĘCEJ DLA CIEBIE