Uzależnienie od telefonu i jego skutki

Uzależnienie od telefonu może być równie silne jak od alkoholu czy narkotyków. W wielu krajach powstają specjalne ośrodki do walki z tym rodzajem uzależnienia.
Uzależnienie od telefonu i jego skutki

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Uzależnienie od technologii bardzo często jest uważane za coś normalnego we współczesnym społeczeństwie. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że w wielu przypadkach nie różni się ono od uzależnienia od alkoholu czy narkotyków.

Urządzenia elektroniczne są obecne w naszym życiu niemal przez całą dobę i stały się niezbędnym środkiem komunikacji z innymi ludźmi. Szacuje się, że na świecie 4 miliardy ludzi używa na co dzień telefonów komórkowych. W tej sytuacji uzależnienie od tych urządzeń staje się coraz widoczniejszym problemem cywilizacyjnym.

Ciężko wyobrazić sobie życie bez urządzeń elektronicznych, które w dzisiejszych czasach pełnią całą masę funkcji, bez których nie potrafimy się obyć. Oczywiście wiele aplikacji i programów ułatwia nam codzienne funkcjonowanie, a wygoda ta przysłania nam wszelkie konsekwencje takiego stanu rzeczy.

Skutki nadmiernego korzystania z urządzeń elektronicznych obejmują całą listę objawów fizycznych i psychicznych. Objawy te na dłuższą metę znacznie obniżają jakość życia osoby uzależnionej od telefonu komórkowego.

Większość osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest uzależniona i nie wiąże swoich problemów zdrowotnych z tym faktem. Poniżej znajdziesz listę objawów, które wywołuje uzależnienie od urządzeń elektronicznych. Przyjrzyj się im dokładnie i pamiętaj o nich, zanim znowu sięgniesz po swój telefon.

Problemy ze wzrokiem

Podrażnione oczy

Uzależnienie od telefonu komórkowego w pierwszej kolejności uderza w zmysł wzroku. Dzieje się tak dlatego, że urządzenia elektroniczne emitują światło szkodliwe dla Twoich oczu. Co gorsza, z im bliższej odległości patrzysz na ekran telefonu, tym większe zagrożenie dla Twojego wzroku.

Szacuje się, że u człowieka, który spędziłby 72 godziny bez przerwy przed ekranem telefonu, zostałoby zniszczonych aż 93% fotoreceptorów w siatkówce oka.

Specjaliści podkreślają, że są to zmiany nieodwracalne. Rozwiązaniem mogą być filtry nakładane na ekran, które pochłaniają promieniowanie, jednak najlepiej jest ograniczyć korzystanie z telefonu.

Bóle mięśni

Uzależnienie od urządzeń elektronicznych skutkuje też takimi dolegliwościami jak bóle mięśni.

Po wielu godzinach spędzonych przed ekranem telefonu, tabletu czy komputera odczuwamy przede wszystkim bóle pleców i karku.  Nie wypuszczając telefonu z rąk nawet tuż przed zaśnięciem, bezpośrednio narażasz się na zwiększone napięcie mięśni w tych częściach ciała.

Fizjoterapeuci biją na alarm i ostrzegają, że pozycja przyjmowana przez nas, gdy korzystamy z urządzeń elektronicznych jest jedną z najbardziej szkodliwych dla naszego układu ruchu.

Korzystanie z telefonu czy tabletu jednym palcem, głównie kciukiem, zwiększa także ryzyko zapalenia ścięgien. Do korzystania z urządzeń elektronicznych specjaliści zalecają pozycję siedzącą i używanie obydwu dłoni, najlepiej opartych o stół.

Problemy psychiczne i emocjonalne

Smutna kobieta

Jeśli uzależnienie od telefonu zaczyna uniemożliwiać Ci normalne funkcjonowanie, może to oznaczać, że stajesz się ofiarą problemów psychicznych i emocjonalnych, takich jak depresja, stany lękowe czy stres. Jest to jeden z najpoważniejszych skutków uzależnienia od urządzeń elektronicznych.

Problemy emocjonalne związane z nadmiernym korzystaniem z telefonu mogą znacznie pogorszyć jakość Twojego życia. Jeśli rozładowany telefon i brak możliwości sprawdzenia maila czy zajrzenia na portal społecznościowy wywołują u Ciebie rozdrażnienie czy strach, jest to sygnał ostrzegawczy, że coś jest nie tak.

Z drugiej strony warto także pamiętać, że urządzenia elektroniczne w rzeczywistości izolują nas od bliskich, a internetowe znajomości są powierzchowne i nietrwałe.

Uzależnienie

Uzależnienie od urządzeń

Uzależnienie od urządzeń elektronicznych, tak samo jak uzależnienie od alkoholu czy narkotyków, może wymagać specjalistycznej terapii. Lęk i rozdrażnienie wywołane „odstawieniem” telefonu są porównywalne z objawami odstawienia substancji odurzających.

W dzisiejszym świecie połączenie z internetem, sprawne aplikacje i portale społecznościowe są na samym szczycie naszych życiowych priorytetów. Nie używając zdobyczy technologii z rozsądkiem i umiarem, narażamy się jednak na wiele przykrych konsekwencji.

Aby walczyć z tym narastającym problemem, w wielu krajach otworzono specjalne ośrodki terapeutyczne dla osób zmagających się z uzależnieniem od urządzeń elektronicznych. Czas zadać sobie pytanie: czy używam telefonu rozsądnie?

Jeśli masz wątpliwości, lepiej zawczasu ogranicz korzystanie z urządzeń, które na dłuższą metę mogą Ci zaszkodzić.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.