Usunięcie jajników - co musisz wiedzieć przed operacją

Choć decyzja o tym, czy wyciąć jajniki może się okazać bardzo trudna, prawda jest taka, że nasze zdrowie powinno być dla nas priorytetem. Dlatego jeżeli pojawia się ryzyko, trzeba przedłożyć nasze dobro ponad wszystko inne.
Usunięcie jajników - co musisz wiedzieć przed operacją

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jajniki to organy ciała kobiety mające formę migdałów, o rozmiarze orzecha. Znajdują się po dwóch stronach macicy i są połączone z jajowodami. Być może słyszałaś kiedyś o zabiegu, jakim jest usunięcie jajników.

Jajniki to organy, na których bardzo często pojawiają się guzy, dlatego też niektórzy specjaliści zalecają usunięcie jajników, gdy kobieta wejdzie w etap menopauzy. W niektórych przypadkach zaleca się to nawet młodszym kobietom.

Otóż w przypadku pewnych kobiet, kilka lat przed rozpoczęciem etapu menopauzy, pojawia się obfite krwawienie z pochwy – jest ono częste  i nieprzewidywalne. Krwawienie to może mieć swoje źródło w zmianach hormonalnych, torbielach jajników bądź we włókniakach macicy.

Dlatego też w dzisiejszym artykule podzielimy się z Tobą kilkoma faktami na temat tego, co powinnaś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zabieg.

Usunięcie jajników to nie to samo co histerektomia

Kwestia ta jest godna podkreślenia, ponieważ wiele osób błędnie uważa, że usunięcie jajników to właśnie histerektomia. Okazuje się jednak, że to nieprawda.

Usunięcie jajników bądź tylko jednego z nich nosi nazwę ooforektomia – zależnie od zabiegu mamy do czynienia z jednostronną bądź obustronną.

Kobieta u lekarza

 

Na czym polega różnica? W przypadku ooforektomii, usuwasz jedynie jajniki, pozostawiając przy tym wszystkie inne organy rozrodcze.

 

W pewnych przypadkach operacja ta może mieć na celu usunięcie źródła hormonów, które przyśpieszają rozwój guzów w piersiach.

Zabieg usunięcia jajników siłą rzeczy powoduje menopauzę

Oznacza to, że kobieta nie jest już w stanie zajść w ciążę w sposób naturalny, ponieważ przestaje zachodzić proces jajeczkowania.

Jeżeli jednak chcesz zajść w ciążę po usunięciu jajników, możesz skonsultować się ze specjalistą w kwestii płodności u kobiet. Istnieją bowiem liczne techniki takie jak sztuczne zapłodnienie in vitro, które zwiększają szansę zajścia w ciążę.

Z drugiej strony, musisz wziąć pod uwagę również inne skutki uboczne, jakie pojawią się, gdy zdecydujesz się na usunięcie jajników:

  • Uderzenia gorąca
  • Gwałtowne zmiany humoru
  • Nocne pocenie się
  • Zmniejszenie libido

Jeżeli nie chcesz przyśpieszyć pojawienia się menopauzy, zapytaj swojego lekarza o możliwe alternatywy leczenia Twojego problemu zdrowotnego.

Zabieg może być znacznie mniej skomplikowany, niż by się wydawał

Wiele kobiet bardzo boi się usuwania jajników, ponieważ mylnie sądzą, że wiąże się to z dużym cięciem i pozostawi po sobie szpetną bliznę. Musisz jednak wiedzieć, że istnieją metody pozwalające na usunięcie jajników znacznie mniej inwazyjnie, mianowicie z użyciem laparoskopu.

Polega to na umieszczeniu niewielkiej kamery poprzez małe nacięcie w ciele zrobione w pępku, dzięki czemu możliwe jest skuteczne usunięcie organów.

Przy takim przeprowadzeniu operacji znacznie zmniejsza się ryzyko jakichkolwiek komplikacji, nie traci się dużo krwi i spędza się znacznie mniej czasu w szpitalu niż jest to w przypadku metod nielaparoskopowych.

Dzięki laparoskopii zmniejsza się również widoczność blizn, tymczasem tradycyjnie wykonany zabieg może pozostawić bliznę podobną do tej po cesarskim cięciu.

Lekarz specjalista zajmuje się ocenianiem, jaki rodzaj zabiegu będzie najlepszy w Twoim przypadku. Może się bowiem okazać, że z jakichś przyczyn laparoskopia nie będzie możliwa.

Hormony można zastąpić… ale istnieje ryzyko

Obecnie często porusza się kwestię tego, w jaki sposób zastąpić hormony, które tracisz przy usuwaniu jajników.

Niektórzy lekarze ginekolodzy zalecają terapię hormonalną, ponieważ zmniejsza to objawy takie jak wybuchy gorąca, stres czy też nadmierne pocenie się. Okazuje się jednak, że istnieje pewne ryzyko, co zniechęca wiele osób do sięgania po lekarstwa.

Tabletki

Na przykład często stosowany progesteron może chronić Cię przed rakiem macicy, ale zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia raka piersi. Dlatego zanim sięgniesz po jakiekolwiek leki hormonalne, porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby omówić wszystkie za i przeciw.

Możesz zechcieć sięgnąć po inne leczenie, jeśli miałaś w rodzinie przypadki raka piersi.

Usunięcie jajników zwiększa ryzyko chorób serca

Zabieg ten nie powinien być wykonywany na wszystkich kobietach, bez przeprowadzenia starannych analiz. Brak pewnych hormonów bowiem bardzo silnie wpływa na funkcjonowanie kobiecego organizmu, zwłaszcza jeśli mówimy o kobietach w wieku rozrodczym.

Pewne badanie przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazało, że liczba kobiet, u których przeprowadza się usunięcie zdrowych jajników wynosi 300 000. Owszem, zmniejsza to ryzyko zachorowania na nowotwór, ale zwiększa ryzyko chorób serca.

Pomiar ciśnienia

Najważniejsze w tych przypadkach to zapobieganie. Najlepiej byłoby regularnie odwiedzać lekarza (mniej więcej raz na pół roku) aby określić, czy wszystko funkcjonuje prawidłowo.

Jeżeli ostatecznie zdecydujesz się na usunięcie jajników, ważne, abyś zastosowała nasze wskazówki i regularnie chodziła do ginekologa.

Ryzyko utraty gęstości kości

Kobiety w zaawansowanym wieku, u których przeprowadzono usunięcie jajników wykazują większe ryzyko utraty gęstości kości.

W 2004 roku przeprowadzono badanie na 222 zdrowych kobietach po menopauzie.

Te, które przechodziły klimakterium dłużej niż 10 lat, wykazywały dwa razy większą gęstość kości, niż kobiety, które usunęły jajniki przed wejściem w menopauzę.

Co za tym idzie, kobiety z usuniętymi jajnikami wykazują większe ryzyko zachorowania na osteoporozę.

Nie podejmuj tej decyzji lekko

Choroby atakujące jajniki bardzo często są niezauważalne i trudno je wykryć. Z racji ich umiejscowienia nie jest też łatwo wykonywać badania. Często się zatem zdarza, że gdy już wykryje się zaburzenie, jest w stanie bardzo zaawansowanym.

Jeżeli masz właśnie dylemat i nie do końca wiesz, czy powinnaś usunąć jajniki czy też nie, nie martw się. Ponownie przeczytaj zaprezentowane przez nas dane. Zrozum, że czasem trzeba się zdobyć na radykalny krok, by podwyższyć jakość swojego życia.

Jeżeli jednak nie jesteś w 100% pewna, najlepiej by było, żebyś skonsultowała się w tej kwestii z wykwalifikowanym specjalistą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Sara J. Mucowski, Wendy J. Mack, Donna Shoupe, Naoko Kono, Richard Paulson, Howard N. Hodis. The Effect of Prior Oophorectomy on Changes in Bone Mineral Density and Carotid Artery Intima-Media Thickness in Postmenopausal Women. (2014).
  • ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4215065/
    • William H. Parker. New Study about the risks and benefits of having your ovaries removed if you need a hysterectomy. (2005).

    ovaryresearch.com/study.htm

    • Personal de la Clínica Mayo. Ooforectomía (extirpación quirúrgica de los ovarios) (2018).
  • mayoclinic.org/es-es/tests-procedures/oophorectomy/about/pac-20385030


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.