Retencja wody w organizmie - jak jej zapobiec?

Retencja wody w organizmie - jak jej zapobiec?
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Valeria Sabater

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Czy zdarzyło ci się kiedykolwiek, że ubrania, które dzień wcześniej pasowało na Ciebie idealnie, nagle są zbyt ciasne, a guzik od spodni się nie dopina? Czy to możliwe przytyć w tak krótkim czasie? Oczywiście, że nie – to retencja wody w organizmie na skutek zachwiania w nim równowagi. Efektem tego są opuchnięte stopy, kostki czy brzuch.

Dziś przedstawimy kilka sposobów na podobne dolegliwości i przekonasz się, że zatrzymanie płynów w organizmie jest możliwa do wyeliminowania prostymi domowymi metodami. Jak sprawić by retencja wody nigdy więcej Cię nie niepokoiła? Oto kilka naszych rad!

Lecznicze rośliny kontra retencja wody w organizmie

Gdy dochodzi do retencji wody w organizmie, odzwierciedla się to uczuciem ciężkości i ogólnym dyskomfortem. W związku, z tym że ciało jest opuchnięte, mamy wrażenie nagłego przybrania na wadze.

Głównymi przyczynami takiego stanu są zaburzenia hormonalne (np. podczas napięcia przedmiesiączkowego), siedzący tryb życia, a nawet może być skutkiem problemów z układem krążenia, wątrobą, nadciśnieniem, czy efektem stresu i zmęczenia, jak i przyjmowaniem niektórych leków.

Napar z liści rośliny boldo

Doskonały, aby przyjmować go dwa razy dziennie. Liście tej rośliny świetnie przeciwdziałają zatrzymywaniu wody w ciele. Zawdzięczają tą właściwość alkaloidom, a dokładniej izochinolinie i chinolizydynie – olejom, usprawniającym krążenie.

Napar z boldo

Aby odpowiednio przygotować napar z boldo należy umieścić sześć liści rośliny w szklance z gorąca woda. Pozostawić na pięć minut do zaparzenia. Najlepiej spożywać go powoli na śniadanie i po głównym posiłku.

Herbata z mniszka lekarskiego

Roślina słynąca ze swoich oczyszczających właściwości, którą można spożywać zarówno w postaci herbaty, jak i dodawać do sałatek. Pomaga w szybszym usuwaniu zatrzymanej wody w ciele, usprawnia krążenie w nerkach i detoksykuje krew.

Mniszek lekarski

Najlepiej pić herbatę z mniszka dwa razy dziennie, jedną przy śniadaniu, a drugą po południu. Do przygotowania naparu potrzebne są liście lub kwiaty. Wrzucamy do wrzącej wody i czekamy do zaparzenia. Na końcu napój można odcedzić i powoli wypić. W efekcie retencja wody stopniowo osłabnie.

Zielona herbata

Dobrze wszystkim znany, moczopędny napar oczyszczający. Nie tylko detoksykuje organizm, ale zmniejsza stany zapalne i retencję wody w organizmie. Ten napój można przyjmować nawet do trzech razy dziennie.

Zielona chińska herbata

Jest powszechnie dostępna, dlatego nie będzie problemu z jej odnalezieniem. Pamiętaj jednak, zanim dodasz do niej cukru, spróbuj posłodzić ją miodem – to znacznie zdrowsza metoda.

Napar ze skrzypu polnego

Powszechnie dostępny we wszystkich aptekach i sklepach, ze zdrową żywnością. Roślina dobrze znana ze swoich właściwości moczopędnych, oczyszczających i detoksykujących, bogata w różnorodne minerały takie jak krzem, potas, i magnez. Oprócz tego działa ściągająco, przeciwzapalnie i zapobiega nawracającym biegunkom.

Skrzyp polny

Jak wykorzystać te dobroczynne właściwości? Napar, że skrzypu najlepiej przyjmować dwa razy dziennie. W szklance gorącej wody umieszczamy łyżeczkę zioła i odczekujemy pięć minut do zaparzenia. Smak napoju poprawimy, dodając do niego odrobiny anyżu lub mięty. Regularne picie szybko przyniesie zauważalne efekty, a retencja wody przestanie być problemem.

Napar brzozowy

Liście tego drzewa są bogate w sole potasu. Idealnie sprawdzają się przy oczyszczaniu  organizmu, przy tym mają działanie moczopędne, usuwając przy tym uczucie ciężkości i pomagają w eliminacji zatrzymanych płynów. Sprawdza się również przy leczeniu infekcji dróg moczowych, a znajdziemy je w każdym sklepie zielarskim.

Napar brzozowy

Zaleca się przyjmowanie od jednej do dwóch filiżanek dziennie. Łyżeczkę produktu zalewamy gorąca woda i czekamy pięć minut do zaparzenia. Najlepiej przyjmować ją przy śniadaniu i po południu. Działa łagodząco na układ pokarmowy, a przy tym ma bardzo przyjemny smak.

Jak uniknąć zatrzymywania płynów w organizmie?

Aby podobne dolegliwości już więcej nas nie gnębiły, powinniśmy zadbać o to, by nasza dieta była uboga w związki sodu. Wiąże się to z zaprzestaniem używania soli, a zamiast tego smak potraw można poprawić przy użyciu innych przypraw i produktów np. cytryny, cebuli czy czosnku.

Spacerowanie

Zaleca się również wzbogacić menu w warzywa. Nie powinno zabraknąć w nim pomidorów, szparagów czy karczochów. Nie zapominajmy również o owocach, szczególnie o bananie – jest on bogatym źródłem potasu, a oprócz tego, o warzywach strączkowych i produktach bogatych w węglowodany (ryż, makaron).

Pij przynajmniej dwa litry wody dziennie. Jeżeli masz z tym problem, dodaj do niej odrobinę cytryny do smaku. I bardzo ważne to, co już na pewno niejednokrotnie zostało powiedziane — należy zachować aktywny tryb życia! Kilka ćwiczeń, krótki spacer czy jazda na rowerze pomogą w szybszej eliminacji nagromadzonych płynów, ale i poprawia ogólny stan zdrowia organizmu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Clark, A. L., & Cleland, J. G. F. (2013). Causes and treatment of oedema in patients with heart failure. Nature Reviews Cardiology. https://doi.org/10.1038/nrcardio.2012.191
  • Von Duvillard, S. P., Braun, W. A., Markofski, M., Beneke, R., & Leithäuser, R. (2004). Fluids and hydration in prolonged endurance performance. Nutrition. https://doi.org/10.1016/j.nut.2004.04.011
  • Vallo, S., & Bartsch, G. (2014). Edema. In Urology at a Glance. https://doi.org/10.1007/978-3-642-54859-8_7
  • Fischer, B., & Hartwich, C. (2013). Boldo. In Hagers Handbuch der Pharmaceutischen Praxis. https://doi.org/10.1007/978-3-642-47350-0_201
  • González-Castejón, M., Visioli, F., & Rodriguez-Casado, A. (2012). Diverse biological activities of dandelion. Nutrition Reviews. https://doi.org/10.1111/j.1753-4887.2012.00509.x
  • Cabrera, C., Artacho, R., & Giménez, R. (2006). Beneficial effects of green tea–a review. Journal of the American College of Nutrition.
  • Sandhu, N. S., Kaur, S., & Chopra, D. (2010). Equietum arvense: Pharmacology and phytochemistry – a review. Asian Journal of Pharmaceutical and Clinical Research.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.