Uprzejmość - jak bardzo jest ważna w życiu

Uprzejmość jest niezbędna, aby dobrze żyć z innymi. Ważne jest, aby była szczera i płynęła prosto z serca.
Uprzejmość - jak bardzo jest ważna w życiu

Ostatnia aktualizacja: 30 lipca, 2019

Uprzejmość ma wiele zalet. Nie tylko dobrze wpływa na tych, co nas otaczają, ale i na nas samych. Na poziomie emocjonalnym pomaga nam żyć w harmonii z innymi.

Lecz przede wszystkim uprzejmość to osobista postawa. Od czasów dzieciństwa inni uczą nas podstawowych zasad grzeczności oraz tego, jak zgodnie współżyć z innymi.

Aby były one skuteczne oraz pożyteczne, ważne jest zawsze mieć je na uwadze. W ten sposób będziemy autentyczni. Bycie uprzejmym wymaga jednak dobrej woli.

Uprzejmość jest synonimem uznania oraz życzliwości wobec innych. To uniwersalna forma szacunkuPowinniśmy być uprzejmi, aby cieszyć się dobrymi relacjami z innymi. W tym artykule zobaczymy, co to jest grzeczność oraz w jaki sposób możesz rozwijać tę jakże ważną cnotę.

Uprzejmość – sposób na rozprzestrzenianie pozytywnej energii

Coś, co zdążyliśmy zauważyć, to drobne małe, codzienne gesty. Poczynając od “jak się masz?”,”dziękuję” czy “dbaj o siebie”, te proste słowa przybliżają nas do drugiej osoby.

balony z ludźmi - uprzejmość w każdej sytuacji

Zauważ też, że nie jest to możliwe, jeśli nie wkładasz w to emocji. Aby okazywać szacunek, musisz być blisko oraz posiadać wyraźny cel. Musisz również znać potrzeby innych osób.

Zapraszamy Cię do porozmyślania na ten temat oraz zaznajomienia się z naszymi pomysłami.

Dlaczego niektórzy ludzie są nieuprzejmi?

Uprzejmość oznacza więcej niż dobre wychowanie otrzymane w dzieciństwie. To coś więcej niż przytrzymywanie drzwi, mówienie dziękuję, oddawanie komuś swojego miejsca czy nawet uważne słuchanie drugiego…

Można by powiedzieć, że nie jest to praktykowane przez każdego. To przede wszystkim zaleta osobista.

  • Ci, którzy nie wykazują się grzecznością, nie czują empatii do innych. Zwykle stawiają siebie na pierwszym miejscu. Są dumni oraz mają nieco egoistyczne nastawienie.
  • Uprzejmość to strategia, która pomaga nam zaadaptować się do naszego środowiska. Ci, którym brakuje dobrych manier, mają nadzieję, że to pozostali się do nich dostosują.

Dr Pier Massimo Forni jest profesorem na Uniwersytecie Johna Hopkinsa. Napisał wiele książek na temat zachowania społecznego, jednak jego praca “Wybierając uprzejmość: 25 zasad taktownego zachowania” (Choosing Civility: The 25 Rules of Considerate Conduct) wyróżnia się spośród pozostałych.

Według dr. Forni brak znajomości zasad taktownego zachowania może skutkować różnymi formami agresji społecznej. Ponadto w niektórych przypadkach może hamować dojrzewanie emocjonalne oraz powodować problemy natury psychologicznej.

Rodzaje uprzejmości

Interesujące jest to, że istnieje kilka rodzajów grzeczności. Są nawet łatwe do zaobserwowania. Stephen Levinson to naukowiec, który specjalizuje się w relacjach społecznych. Rozróżnia dwa rodzaje uprzejmości.

  • Uprzejmość negatywna: jest związana z językiem, którego używamy. Zwykle formowane są zdania negatywne, na przykład “nie masz nic przeciwko, jeśli…”, “jeśli to ci nie przeszkadza, zamierzam…”
  • Uprzejmość pozytywna: ta zakłada tworzenie pozytywnych relacji z wszystkimi dookoła nas. Cechuje ona ludzi pozytywnie nastawionych do życia.
wróżka z ptakiem - uprzejmość w stosunku do każdego

Pozytywna uprzejmość jest znacznie głębsza niż ta powierzchowna, czyli negująca. Składa się z gestów, słów oraz czynów. Dzieje się tak, ponieważ chcemy dawać innym to, co w nas najlepsze.

Z tego powodu czujemy się ze sobą dobrze. Tacy właśnie jesteśmy naprawdę. Nie mamy żadnych ukrytych celów ani utajonych intencji.

Uprzejmość i przyjaźni ludzie

Zapewne już nieraz zaskoczyła Cię uprzejmość innych. Być może spotkałeś nieznajomego, który potraktował Cię jak przyjaciela, otwarcie oferując pomoc.

  • Na początku jesteśmy zdziwieni. Czujemy, że tego rodzaju zachowanie, nie jest normalne. Być może on chce czegoś w zamian.
  • Jednakże, to jest normalne! Przyjaźnie nastawieni ludzie, którzy są emocjonalnie otwarci naprawdę istnieją. To właśnie oni czynią z tego świata lepsze miejsce.

Oto pewne proste kroki, które możesz podjąć. Pomogą on Ci być autentycznym oraz miłym.

  • Używaj języka pełnego szacunku. Jest to szczególnie ważne, kiedy stykasz się z emocjonalną otwartością. Niektóre zdania, które możesz stosować to “dobrze rozumiem Cię” oraz “słucham Cię uważnie”.
  • Okaż zainteresowanie. Martwienie się o kogoś dobrze o nas świadczy. Szczególnie, kiedy jesteśmy w stanie poprawić komuś humor lub pozytywnie wpłynąć na czyjąś sytuację.
  • Działaj ze szczerością. Czasami ludzie zachowują się pretensjonalnie, ponieważ kieruje nimi fałszywa uprzejmość. Na przykład niektórzy mówią “dziękuję”, “co słychać” lub pytają o różne rzeczy wyłącznie z obowiązku. Bez prawdziwego zainteresowania taka grzeczność nie działa.
  • Musimy pamiętać, że ludzie zawsze zauważą fałszywość. I zawsze o niej pamiętają.
kocia rodzina

Aby zaoferować uprzejmość, szacunek oraz uznanie drugim osobom, sami musimy być zdrowi emocjonalnie. Bardzo trudno jest zaoferować empatię i optymizm, kiedy przepełnia nas niechęć i uraza do innych.

Nawet, jeśli nie pozostajemy emocjonalnie tacy sami, możemy nad tym popracować. Możemy spróbować utrzymać równowagę emocjonalną. Tylko kiedy czujemy się dobrze z samym sobą, jesteśmy w stanie zaoferować to, co najlepsze drugiej osobie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.