Ubytek słuchu a wysoki poziom hałasu

Choć ubytek słuchu jest normalnym procesem, który postępuje wraz z upływem czasu, może również wystąpić przedwcześnie. Problem powstaje na skutek długiego wystawiania się na działanie zbyt silnego hałasu, a także na skutek różnego rodzaju chorób.

Na skutek zbyt wysokiego poziomu hałasu nasze komórki nerwowe cierpią i w konsekwencji pojawia się problem jakim jest ubytek słuchu. Komórki te zachowują się tak jak włosie dywanu, na którym przez długi czas stał jakiś mebel. Zostają zdeformowane w sposób, który już nigdy nie pozwala im odzyskać dawnej sprawności. To z kolei sprawia, że ubytek słuchu towarzyszy nam przez całe życie.

W nowoczesnym społeczeństwie tworzymy mnóstwo hałasu. Wydaje się niemożliwym uwolnienie się od hałasu powodowanego przez korki uliczne, samoloty, pociągi, fabryki, młoty pneumatyczne skuwające asfalt czy inne.

Intensywność wszechobecnego hałasu i utrzymywanie się go na jednolitym stałym poziomie jest przytłaczające. Co więcej ze względu na rezultat, jakim jest ubytek słuchu, istnienie tak dużej intensywności hałasu wydaje się co najmniej niepokojące.

Skalę problemu powiększa fakt, że problem jakim jest ubytek słuchu dotyka nie tylko gorszego funkcjonowania naszego organizmu w tym aspekcie, ale również czujemy się gorsze, bezsilne.

Zwiększony poziom hałasu jest o wiele gorzej tolerowany przez organizm, gdy występuje niespodziewanie i w sposób niekontrolowany.

Kobieta cierpiąca na ubytek słuchu

Fascynujący zmysł słuchu

Choć czasem wcale się nad tym nie zastanawiamy, postrzeganie dźwięków to doprawdy fascynująca zdolność naszego organizmu. Zwykłe drgania występujące w powietrzu zostają przekształcone w impulsy nerwowe, które nasz mózg z kolei interpretuje i dzięki temu możemy usłyszeć całą symfonię dźwięków.

Przeczytaj również artykuł: Słuch i nawyki, które mogą go uszkodzić

Jesteśmy zdolni słyszeć różne dźwięki. Począwszy od tego, który powstaje po wciśnięciu fortepianowego klawisza, a skończywszy na nikłym odgłosie przelatującego obok nas komara lub innego delikatnego owada. Wibracje te za pośrednictwem ucha środkowego zostają przeniesione w głąb, aż do ślimaka, wypełnionego płynem.

Tutaj powstają mikro ruchy w komórkach rzęskowych, które z kolei stymulują nerwy. Odebrane w ten sposób impulsy zostają przekazane do mózgu.

Ubytek słuchu

Przypadłość ta powiązana jest z uszkodzeniem powstałym w przewodzie słuchowym. Inną znaną przyczyną może być zbyt długie narażanie się na mocny hałas, a także przypadłości pojawiające się u wielu osób wraz z upływem czasu.

Warto tutaj podkreślić, że wraz z wiekiem wszyscy bez wyjątku tracimy zdolności słuchowe. Tak więc zakres dźwięków mierzony w Hz, które jesteśmy w stanie usłyszeć, zmienia się w zależności od naszego wieku.

Przeczytaj również artykuł: Co robić, gdy uszy dopada infekcja?

Jak z pewnością zauważysz, kiedy jesteśmy starsi, gorzej słyszymy dźwięki o wysokiej częstotliwości. Tak więc dłuższe wystawianie się na słuchanie dźwięków przekraczających natężenie 85 decybeli może spowodować ubytek słuchu, który może stać się przyczyną tak zwanego odbiorczego ubytku słuchu.

Poniższe zestawienie pomaga wyobrazić sobie na czym polega problem:

 • 20 decybeli porównywalne jest z głośnością oddechu.
 • 40 decybeli to ogólny hałas słyszany w pomieszczeniu.
 • 60 decybeli to siła głosu zwyczajnej rozmowy.
 • 80 decybeli to natężenie, jakie możemy usłyszeć na ruchliwej ulicy.
 • 100 decybeli to na przykład odgłos metra słyszany z odległości 6 metrów.
 • 110 decybeli wytwarza samolot w odległości 150 metrów.
 • 120 decybeli to siła mocnego grzmotu pioruna podczas burzy.
 • 140 decybeli to hałas wytwarzany na koncercie rockowym w pobliżu głośników.
Kobieta używa słuchawek do słuchania muzyki

Niszczenie komórek rzęskowatych na skutek postępującego wieku lub nadmiernego hałasu

Zniszczenie komórek rzęskowatych jest w przypadku człowieka procesem nieodwracalnym. Choć, jak niedawno dowiedziono, niektóre zwierzęta, jak na przykład u rekiny i ptaki, potrafią regenerować te niezbędne do słyszenia organy.

Przeczytaj również artykuł: Jak prawidłowo czyścić uszy?

Naukowcy znaleźli wiele form chemicznego stymulowania, które wydają się regenerować te komórki u świnek morskich i młodych szczurów. To daje nadzieję, że pewnego dnia uda się osiągnąć regenerację wspomnianych komórek w przypadku człowieka.

Jednakże, jak dotąd rozwiązanie problemu jakim jest ograniczanie skutków odbiorczego ubytku słuchu, jest wszczepianie tak zwanego implantu ślimakowego.

Schemat implantu ślimakowego

Życie w cichym świecie: kultura niesłyszących

Osoby cierpiące na skutek ubytku słuchu tworzą niejednorodną grupę społeczną. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że istnieją różne stopnie ubytku, ale również dlatego, że osoby niesłyszące dzielimy na niesłyszące od urodzenia i takie z głuchotą nabytą.

Przeczytaj również artykuł: Jakich zmysłów używasz? Wzrokowiec, słuchowiec czy kinestetyk?

I tak osoby, niesłyszące od zawsze, komunikują się z otaczającym ich światem płynnie i bez większych trudności. Natomiast osoby, które wcześniej słyszały, postrzegają ubytek słuchu jako rodzaj niepełnosprawności i jest im znacznie trudniej oswoić się z zaistniałą sytuacją.

Osoby, które dotyka omawiany problem mają zazwyczaj trudności z nawiązywaniem nowych znajomości. To zatem bardzo ważne, by wyjść na przeciw sytuacji i wraz z ubytkiem słuchu, utrzymywać pozytywne nastawienie i stawiać na utrzymywanie kontaktów z innymi, mimo otaczającego nas morza ciszy.

Kilka rad, które pomogą Ci dbać o słuch

Żeby nieustannie cieszyć się dobrym słuchem, stosuj poniższe rady:

 • Nie zakładaj aparatów słuchowych jednocześnie, a ponadto zwróć uwagę na to, żeby utrzymywać w nich niski poziom głośności.
 • Nie słuchaj muzyki na słuchawkach dłużej niż przez godzinę i zawsze redukuj poziom głośności. Najlepiej nie przekraczać 60% dostępnej głośności.
 • Zawsze, kiedy to konieczne, używaj ochraniaczy na uszy.
 • Chroń uszy w przypadku przeziębienia, grypy lub infekcji.
 • Używaj zatyczek do uszu, gdy korzystasz z basenu, celem zmniejszenia wilgotności w przewodach słuchowych.
 • Nie wkładaj do uszu żadnych przedmiotów, oczywiście poza czynnością czyszczenia, aby nie uszkodzić bębenków.
 • W ramach profilaktyki kontroluj co jakiś czas poziom słuchu i umów się na wizytę do laryngologa.
Kategorie: Ciekawostki Tagi:
WIĘCEJ DLA CIEBIE