Trądzik - czy wiesz, że możesz wykorzystać VapoRub?

VapoRub może być dla nas doskonałym sprzymierzeńcem w walce ze stanami zapalnymi skóry i trądzikiem, poprawiając nasz wygląd. Należy jednak pamiętać o tym, by używać go w sposób umiarkowany i zawsze omijać skaleczenia i otwarte ranki.
Trądzik - czy wiesz, że możesz wykorzystać VapoRub?
Maria del Carmen Hernandez

Przejrzane i zatwierdzone przez: dermatolog Maria del Carmen Hernandez.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Trądzik to utrapienie wielu z nas. Nikt nie lubi, kiedy na jego twarzy nagle zaczynają pojawiać się krosty i pryszcze przypominające gwiezdne konstelacje. Tym bardziej jeśli jest się nastolatkiem i właśnie marzymy o księciu – lub księżniczce – z bajki.

Wynaleziono już tysiące leków służących poprawie sytuacji, gdy pojawia się trądzik. Niektóre uchodzą za bardzo skuteczne, inne nie. Istnieją metody domowe jak również środki kupne.

Okazuje się, że jedną z lepszych opcji jest stary dobry VapoRub. Pozwól, że opowiemy Ci o tym coś więcej.

Produkt o wielorakim zastosowaniu

Nawet jeśli nie jesteś już młody, na samą myśl o tej sławnej, mentolowej maści pomyślisz z całą pewnością o swoim dzieciństwie. Była ona przecież nieodzowna w leczeniu wszelkiego rodzaju przeziębienia i grypy.

Gdy pojawiał się uporczywy kaszel i katar, zaraz pojawiała się mama z tą magiczną maścią. Już samo wtarcie jej w Twoją klatkę piersiową i szyję sprawiał, że – chociaż na chwilę – zapominałeś o dokuczliwych objawach.

Okazuje się jednak, że z biegiem lat zastosowanie maści VapoRub znacznie się poszerzyło. Niektóre jego funkcje nawet nie figurują na opakowaniu.

Kobieta ma trądzik.Maść vaporub

Okazuje się bowiem, że VapoRub może Ci nawet pomóc w zmniejszaniu problemu, jakim jest trądzik.

Jak to możliwe i dzięki czemu możesz wykorzystać wspaniałe właściwości tej znanej maści w swojej rutynie dbania o urodę?

Koniecznie przeczytaj też artykuł: Vicks VapoRub – 9 zastosowań cudownej maści

VapoRub, idealne narzędzie na wypadek wyprysków

Zacznijmy od tego, że nie każdy rodzaj skóry jest taki sam. Stąd też to, co jest dobre dla jednej osoby, może się okazać nieskuteczne lub nawet szkodliwe dla innej. Dlatego też należy poważnie potraktować ostrzeżenie producenta maści głoszące, że nie należy nakładać jej na otwarte rany lub podrażnione miejsca.

Skład maści VapoRub uwzględnia składniki, które mogą się okazać skuteczne w zmniejszaniu stanów zapalnych obszarów skóry, na których pojawił się trądzik.

Niektóre ze składników jednak mogą wywołać wprost przeciwny efekt. Tak czy inaczej wielu specjalistów w kwestiach trądziku mimo wszystko poleca tę maść, zwłaszcza w nagłych “trądzikowych” wypadkach.

Może zechcesz przeczytać również artykuł: Skóra twarzy – w jaki sposób o nią zadbać naturalnymi olejkami?

Jak zastosować maść, gdy pojawia się trądzik

Wszystko, co musisz zrobić, aby trądzik, który pojawił się na Twojej twarzy zaczął znikać to wetrzeć nieco tej maści na zainfekowany obszar skóry i zostawić na jakiś czas.

Idealnie byłoby nałożyć VapoRub przed snem. Przekonasz się, że niedoskonałości skórne, które tak bardzo Ci doskwierają, nie będą już tak widoczne kolejnego dnia.

Mężczyzna wyciskający wyprysk przed lustrem

Jeżeli jednak podejrzewasz, że Twoja skóra jest zbyt delikatna lub że możesz mieć alergię na któryś ze składników maści, lepiej przed rozpoczęciem stosowania doradź się najpierw zaufanego lekarza.

Może bowiem się okazać, że maść ta nie będzie idealnym rozwiązaniem w Twoim przypadku.

Może zainteresuje Cię też artykuł: Maseczka odmładzająca z jabłkiem i miodem

Poznaj składniki maści VapoRub

W dalszej części artykułu opowiemy Ci nieco więcej na temat głównych składników maści VapoRub i ich możliwym działaniu, zwłaszcza, kiedy leczysz trądzik.

  • Kamfora. Jest to półpłynna substancja, połączenie struktury kryształu i wosku o silnym, penetrującym i cierpkim zapachu. Uzyskuje się ją z drewna drzewa kamforowego. Jej właściwości przeciwzapalne i przeciwgrzybicze mogą nam pomóc wyleczyć trądzik. 
  • Z racji jednak potencjalnie toksycznego działania, należy unikać używania jej na otwarte rany i podrażnione miejsca.
  • Eukaliptus. Roślina uważana za jeden z najlepszych naturalnych środków w leczeniu schorzeń układu oddechowego. Okazuje się jednak, że to nie wszystko – stanowi on również doskonały środek antybakteryjny. Dlatego też można śmiało zastosować go, gdy pojawią się nieestetyczne wypryski.
  • Mentol. Ten środek uzyskany na bazie mięty wykazuje właściwości przeciwzapalne i kojące, a poza tym jest doskonałym środkiem antyseptycznym. Dlatego też zaleca się go na wszelkie podrażnienia skórne i problemy z trądzikiem.

Może zainteresuje Cię też artykuł: Pryszcze – nigdy ich nie wyciskaj!

Tymol, cudowny związek zwalczający trądzik oraz inne składniki tego produktu

Inne substancje obecne w tej kultowej już maści to:

  • Tymol. Pochodzi z olejków eterycznych obecnych w tymianku i oregano. Uważa się go za składnik idealny wręcz na skórę przetłuszczającą się i skłonną do niedoskonałości. Wykazuje też działanie antybakteryjne, co doskonale się sprawdza w leczeniu problemów takich jak trądzik.
  • Trementyna. Wyodrębnia się ją z żywicy niektórych gatunków drzew iglastych. Ma działanie kojące i – o ile nie używa się jej na otwarte rany – jest doskonałym środkiem antyseptycznym.

Ale to nie wszystko. Na liście składników tej wspaniałej maści znajdziemy też:

Maść Vicks Vapo Rub
  • Olejek eteryczny z drzewa cedrowego. Stosuje się go aby wyregulować łojotok skóry. Wykazuje ponadto działanie antybakteryjne.
  • Olejek eteryczny z gałki muszkatołowej. Zmniejsza stany zapalne i zabija bakterie, ponadto poprawia ogólny wygląd skóry.
  • Petrolatum (potocznie: wazelina). Substancja używana w celu połączenia ze sobą wszystkich składników maści VapoRub. Nie zaleca się nadużywania jej, jeśli zwalczamy trądzik, ponieważ może zatykać pory skórne.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.