Toksyczne relacje i przemoc w nastoletnich związkach

· Październik 15, 2017
W nastoletnich związkach także zdarzają się takie problemy jak toksyczne emocje czy przemoc psychologiczna.

Toksyczne relacje w młodym wieku, mogą poważnie negatywnie wpłynąć na nasze związki z innymi osobami w przyszłości. Okazuje się, że przemoc czy toksyczne relacje emocjonalne to problemy dotyczące nie tylko dojrzałych i dorosłych ludzi, ale także nastolatków.

Oprócz wieku znaczenia nie mają także płeć czy kultura, w jakiej się wychowujemy. Niezależnie od sytuacji warto mieć więc oczy szeroko otwarte i reagować zawsze, gdy pojawiają się pierwsze sygnały ostrzegawcze.

Toksyczne relacje a nieudane dzieciństwo

Wszelkie przeżycia i wydarzenia z dzieciństwa wpływają na nasze dorosłe życie. Jeśli w młodym wieku doświadczyliśmy przemocy, na przykład ze strony rodziców, lub też byliśmy jej świadkami, jako dorośli ludzie możemy także mieć skłonność do agresywnych czy toksycznych zachowań.

Nie wynika to z naszej złej woli i nie jest to działanie z premedytacją. Tego typu model zachowań jest jednak bardzo silnie zakorzeniony w naszej podświadomości.

Smutne dziecko alkoholika

Czasami za przemocą, czy to psychiczną, czy fizyczną, kryje się wewnętrzny ból, dla którego nie potrafimy znaleźć innego ujścia. Takie doświadczenia jak bicie, molestowanie czy zaniedbanie, mogą wpływać na nasze relacje z innymi ludźmi w późniejszym życiu.

Toksyczne relacje wśród nastolatków często mają źródło właśnie w takich traumatycznych przeżyciach.

Powielanie błędów i podatność na wpływy

Toksyczne związki wśród nastolatków to równie często efekt powielania przez nich błędów popełnianych przez ich rodziców czy inne bliskie im osoby. Młodzież bardzo wnikliwie obserwuje otaczającą ich rzeczywistość, jest też bardzo podatna na wpływy rówieśników czy idoli z Internetu.

Technologia i idący wraz z nią rosnący dostęp do informacji mają wiele zalet; warto jednak być także świadomym czających się w sieci niebezpieczeństw. Młodzi ludzie często nie potrafią jeszcze w pełni selekcjonować wiedzy, stąd też mogą skłaniać się ku zachowaniom, które wcale nie są ani zdrowe, ani bezpieczne.

Przykładowo młody człowiek trafiający na strony z pornografią lub nawet pozornie niegroźny portal może spotkać się z takimi terminami jak BDSM, masochizm czy wiele innych. W nastolatku może budować to poczucie, że pewne praktyki (szczególnie seksualne) można stosować nawet bez zgody partnera czy partnerki.

Nastolatek nie może znieść kłótni rodziców. Relacje emocjonalne

Nie każdy nastolatek czy nastolatka są w stanie w pełni oddzielić fikcję od rzeczywistości. Związki opisywane w Internecie mogą czasami aż kipieć od negatywnych emocji, przemocy emocjonalnej i fizycznej, współuzależnień czy ograniczeń.

Młody człowiek może więc uznać, że tak właśnie powinny wyglądać relacje międzyludzkie i że jest to całkowicie normalne. Jeśli jesteś rodzicem, pamiętaj, jak wiele zagrożeń czai się na Twoje dziecko w sieci czy grupie rówieśników.

Nie wahaj się rozmawiać z dzieckiem nawet o bardzo trudnych i krępujących sprawach. Postaraj się także kontrolować treści, z którymi nastolatek spotyka się w Internecie.

Nastoletnie związki muszą opierać się na szacunku

Każdy z nas stara się uczyć swoje dziecko, jak ważnym elementem każdego związku czy relacji (chociażby przyjacielskiej) jest wzajemny szacunek.

Warto jednak pamiętać, że czyny mówią o wiele więcej niż słowa. Jeśli w kółko powtarzamy nastolatkom, że należy szanować nie tylko innych, ale i siebie samych, a jednocześnie nie dajemy na to dowodu swoimi działaniami, wówczas nasz trud idzie na marne.

Żaden związek – również ten nastoletni – nie powinien opierać się o uzależnienie emocjonalne czy przemoc. Ogromną rolę do odegrania mają tutaj nie tylko rodzice, ale i cały system edukacji.

Nauczyciele, oprócz omawiania takich kwestii jak antykoncepcja czy zapobieganie chorobom przenoszonym drogą płciową, powinni na swoich zajęciach omawiać również zagadnienia takie jak zdrowe i dojrzałe relacje, szacunek, świadoma zgoda czy orientacja seksualna.

Kobieta na molo spogląda w morze, nostalgia

Romantyczne relacje nigdy nie są łatwe, a szczególnie boleśnie odczuwają to nastolatki. Dojrzewanie to bardzo trudny okres życia, przez co łatwo jest wpaść w takie pułapki jak toksyczne związki czy uzależnienie emocjonalne.

W 2013 roku hiszpański Narodowy Urząd Statystyczny przeprowadził badania, których wyniki okazały się wstrząsające. Aż 499 nastolatków z badanej grupy okazało się być na jakimś etapie swojego życia ofiarami przemocy w związku. To przerażające, a jednocześnie daje obraz tego, jak wiele mamy w tej kwestii do zrobienia.

Jak chronić nastolatki przed przemocą w związku?

Przede wszystkim nie możemy odwracać się od problemów naszych dzieci i udawać, że one nie istnieją. Może nam się wydawać, że nastoletni wiek to zbyt wcześnie na pierwsze związki i miłości, w rzeczywistości jednak nie jesteśmy w stanie tego uniknąć. Mówmy do naszych nastoletnich dzieci otwarcie o tym, czym może przejawiać się przemoc emocjonalna.

Nastoletnia zakochana para

Im wcześniej młodzi ludzie zrozumieją, jak powinien wyglądać zdrowy i udany związek, tym lepiej będą układać się ich relacje z innymi – nie tylko w młodości, ale i w dorosłym życiu.