Toksyczne emocje - 7 sygnałów
Emocje kształtują świat, w którym żyjemy. Co jednak w przypadku, gdy królują nad nami toksyczne emocje? Nie zawsze bowiem w pełni panujemy nad swoim stanem psychicznym, a każda skrajność może skutecznie obniżać jakość naszego życia.
Kiedy kontrolę nad Tobą i Twoim zachowaniem przejmują toksyczne emocje, obezwładnia Cię lęk i nieufność, co znacznie utrudnia Ci relacje z innymi ludźmi.
Chcesz poznać 7 sygnałów, które świadczą o tym, że dopadła Cię emocjonalna toksyczność? Przeczytaj ten artykuł.
Czuję się bezsilna i bezbronna, łatwo się irytuję i czasami mam wrażenie, że wszystko dzieje się poza mną. Mogę w mgnieniu oka przejść od zainteresowania do obojętności, innym razem w sekundę kończę coś, co wcześniej nudziło mnie i męczyło.
Moje życie to emocjonalny roller-coaster, swobodnie przeplata się w nim śmiech i łzy. Bardzo wiele kosztuje mnie oddzielanie przeszłości od teraźniejszości, bo moim życiem rządzi strach.
Najczęściej reaguję nieadekwatnie do sytuacji, ale nie potrafię wyjaśnić, skąd biorą się emocje, które rządzą moim życiem. Nie czuję się dobrze z samą sobą, ani z nikim innym, chociaż wiem, że potrzebuję kogoś, kto weźmie mnie za rękę i uratuje, gdy zaczynam tonąć.
Jeśli któreś z powyższych stwierdzeń odzwierciedla to, co czujesz i robisz, może to świadczyć o tym, że Twoim życiem zawładnęły negatywne, toksyczne emocje. Powyższe słowa to wyznane kogoś cierpiącego z powodu nierozwiązanych problemów, ciągłego lęku, stresu czy depresji.
Poniżej znajdziesz 7 sygnałów, które potwierdzają taką diagnozę.
Jak rozpoznać toksyczne emocje?
Z pewnością znasz objawy nadużycia alkoholu – zmienia on naszą percepcję świata, przyspiesza akcję serca i opóźnia czas reakcji. Czy umiesz jednak wskazać podobne objawy, które wskazują na to, że Twoje emocje Cię przytłaczają?
Jeśli przez dłuższy czas podlegasz intensywnemu napięciu emocjonalnemu, możesz zacząć ignorować sygnały, które wysyła Ci Twoja psychika.
Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być bardzo różne. Musisz jednak wiedzieć, że głównym powodem jest zaniedbywanie swoich potrzeb i ignorowanie potrzeby rozwoju osobistego.
1. We wszystkim wyczuwasz atak na swoją osobę
Osoba, która nie panuje nad swoimi emocjami, odczuwa stałą potrzebę bronienia się przed atakami ze strony innych. Przytłaczające ją toksyczne emocje sprawiają, że błędnie interpretuje słowa i czyny innych ludzi – wyolbrzymia je i doprowadza do ekstremum.
Dzieje się tak dlatego, że osoba ta cierpi z powodu bardzo niskiej samooceny, przez co czuje się bezsilna wobec otaczającego ją świata. Blokujące ją emocje sprawiają, że odbiera tylko negatywne sygnały od otoczenia. Czuje się dotknięta nawet najbardziej niewinnym gestem.
W konsekwencji, przekręca i nadinterpretuje intencje innych, reagując agresywnie i zupełnie nieadekwatnie do sytuacji, wierząc, że jest to jedyne wyjście, by się obronić.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj więc ten artykuł: Kochać siebie, czyli czym jest miłość własna
2. Twoja percepcja świata jest zaburzona
Odbierasz świat, który Cię otacza, nie przez pryzmat faktów, ale przez pryzmat swoich emocji. Nie słuchasz więc ani swojej intuicji, ani tego, co mówią Ci inni. Prowadzi to do licznych konfliktów, których nie masz siły ani ochoty rozwiązywać. Może to jednak prowadzić do dalszych problemów.
Niekontrolowane reakcje emocjonalne, deficyt cierpliwości i nadmierna nerwowość mają swoje źródło w braku zrozumienia i niewystarczającym przywiązywaniu wagi do tego, co naprawdę chce przekazać Ci Twoje otoczenie.
3. Jesteś nadmiernie krytyczna
Jednym z powodów, przez które bardzo ciężko jest porozumieć się z osobą, którą rządzą toksyczne emocje, jest fakt, iż buduje ona wokół siebie mur, praktycznie nie do przebicia.
Jeśli to Ty chcesz kontrolować wszystko i wszystkich i straciłaś swoją umiejętność dochodzenia do kompromisu, jest to znak, że toksyczne emocje odebrały Ci zdolność jasnego myślenia. Spróbuj być bardziej wyrozumiała dla siebie i dla innych.
4. Obezwładnia Cię lęk
Twoje gwałtowne reakcje i agresywna obrona przed wyimaginowanym zagrożeniem mogą świadczyć o tym, że Twoim życiem rządzi lęk. Twoje poczucie własnej wartości jest tak niskie, że czujesz się bezsilna wobec wszystkiego, co dzieje się wokół.
Nie masz siły, by jasno spojrzeć, na to kim jesteś i co jesteś w stanie osiągnąć.
W konsekwencji możesz uważać, że jedynym rozwiązaniem jest znalezienie partnera, który zaspokoi Twoje potrzeby i ochroni Cię przed światem, skoro sama nie jesteś w stanie tego zrobić. Niestety, relacja zbudowana na takich podstawach nie będzie relacją zdrową i dojrzałą.
Musisz najpierw sama popracować nad swoją samooceną i tożsamością, by móc tworzyć z kimś udany związek.
Koniecznie przeczytaj również ten artykuł: Silna psychika – 7 porad, jak być silnym emocjonalnie
5. Nie czujesz się sobą
Masz wrażenie, że emocje obezwładniają Cię tak bardzo, że nie czujesz się sobą. Wszystko dzieje się jakby bez Twojego udziału. Co gorsza, nie czujesz się na siłach, by odzyskać swoje dawne ,,ja”.
Gdy opuszcza Cię cała energia, masz ochotę schronić się przed światem i poddać się negatywnym myślom. Aby zmierzyć się z codziennymi wyzwaniami, będziesz potrzebować dużo odwagi i wysiłku. Uwierz jednak, że jest to walka warta świeczki.
6. Emocje powstrzymują Cię przed działaniem
Przytłoczona nadmiarem emocji, nie potrafisz zapanować nad własnymi reakcjami i myślami. Utrudnia to proces podejmowania decyzji i uniemożliwia kontakt z drugim człowiekiem. Miotasz się między brakiem reakcji a gwałtownymi reakcjami, nieodpowiednimi do sytuacji.
Emocjonalna toksyczność nie pozwala Ci zastanowić się i nabrać dystansu do różnych życiowych wyzwań. Twoja pamięć i uwaga są bardzo wybiórcze. Mylisz słowa, źle interpretujesz komunikaty, a Twoja frustracja narasta. Miej chłodną głowę, a gorące serce.
7. Nie umiesz się pożegnać
Emocjonalny zawrót głowy sprawia, że nie potrafisz pozbyć się ze swojego życia, nawet tego, co rani Cię i przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu. Niestety na dłuższą metę prowadzi to tylko do pogorszenia Twojego stanu emocjonalnego, gdyż lęk przed pustką jest silniejszy niż chęć rozpoczęcia nowego życia.
Pamiętaj jednak, że są rzeczy, bez których na pewno będziesz w stanie się obejść i wyjdzie to tylko na dobre Tobie i Twojemu otoczeniu. Ten lęk to tylko efekt uboczny obezwładniających Cię negatywnych emocji. Nie daj się im!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Amado, M., Brito, R., Pérez, C. (2007). Estilos de aprendizaje de estudiantes de Educación Superior. Recuperado de www.alammi.info/revista/numero2/pon_0011.pdf
- Bisquerra, R. (2001). Educación emocional y bienestar. (1ª Reimpresión).(2da. ed.) Barcelona, España: Editorial CISS Praxis.
- Bisquerra, R. (2005). La educación emocional en la formación del profesorado. Revista Interuniversitaria de Formación del Profesorado, 19 (3). Recuperado de redalyc.uaemex.mx/pdf/274/27411927006.pdf