Toksyczna rodzina i zaburzenia jakie wywołuje

Jednym z problemów, jakie niosą ze sobą toksyczne rodziny jest to, że przerzucają wszystkie swoje problemy i trudności na najmłodszych. Sprawia to, że ci z kolei, w dorosłym życiu, są bezbronni i nie są w stanie odpowiednio o siebie zadbać.
Toksyczna rodzina i zaburzenia jakie wywołuje

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jesteś jedną z tych osób, którym przez pierwsze lata życia i okres dojrzewania towarzyszyła toksyczna rodzina? Wiedz, że nie jesteś sam. Toksyczna rodzina to zjawisko znacznie częstsze, niż Ci się wydaje. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że do takiej należymy.

Życie z taką rodziną nie jest łatwe. Pewnych rodzajów toksyczności nie można uniknąć, bo przecież nie można uciec od rodziny. Wiedziałeś jednak, że nie chodzi tylko o samopoczucie? Okazuje się, że toksyczna rodzina potrafi powodować zaburzenia emocjonalne i umysłowe. Jest to temat trudny, ale zdecydowanie wart poruszenia.

Toksyczna rodzina a zaburzenia umysłowe

toksyczna rodzina a zaburzenia umysłowe

Rodzina jest bardzo ważnym elementem życia. To właśnie w rodzinie jako dzieci odkrywamy świat, uczymy się, stawiamy pierwsze kroki i nabywamy umiejętności niezbędne do porozumiewania się z innymi i radzenia sobie w życiu.

Gdy rodzina jest toksyczna, młoda osoba może mieć zaburzenia wynikające z braku równowagi i braku zdrowych emocji.

Istnieje wiele typów rodziny. Rodziny rozbite oraz te nadopiekuńcze potrafią negatywnie wpłynąć na psychikę najmłodszych, wywołując w dorosłym życiu zaburzenia psychiczne, których pochodzenie bardzo trudno jest im później ustalić.

Z tego powodu w dalszej części artykułu skupimy się na niektórych interesujących aspektach relacji rodzinnych. Zobaczymy, jakie naprawdę jest połączenie między toksycznością rodziny a zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami osobowości.

1. Efekt Pigmaliona, czyli samospełniające się proroctwo

Słyszałeś kiedyś zwrot: “samospełniające się proroctwo”? Na czym polega to zjawisko? Otóż dzieci pod wpływem swoich rodziców przyjmują na siebie pewne role. Jak wygląda to w praktyce? Wszystko, czego rodzic pragnie od dziecka, bądź – wręcz przeciwnie – czego się obawia, ma wielkie szanse stać się rzeczywistością.

Dlatego wszystkie łatki, jakie przypinamy dzieciom, w stylu: “Ale ty jesteś leniwa”, “Masz zły charakter”, “Dlaczego nigdy nie sprzątasz?”, mają wielki wpływ na dzieci i ich zachowanie.

Większość członków rodzin nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma wielki wpływ ma na obecne i przyszłe życie dzieci. Nie zdaje sobie sprawy, że jeżeli przykleją do dziecka jakąkolwiek etykietę, łatka ta na stałe “wrośnie” w dziecko, nawet najmłodsze. W taki sposób toksyczna rodzina zanieczyszcza postępowanie dziecka swoimi słowami oraz swoją postawą.

2. Toksyczna rodzina i ich miłość, która zabija

Kobieta w klatce

Jest pewne zdanie, które rodzice bardzo często i z wielką przyjemnością powtarzają swoim dzieciom: “Nikt nie będzie cię kochał bardziej, niż my”.

Jeżeli dziecko weźmie to sobie do serca i zrozumie ten zwrot dosłownie, może wywołać w nim to długofalowe efekty. Choć nie czuło miłości i bezpieczeństwa, może zacząć tłumaczyć zachowania rodziców, mówiąc: “Robili to dla mojego dobra”. Wtedy bez narzekania zaakceptują swój los.

Największym problemem jest fakt, że tak nauczone dziecko uczy się milczeć wobec nawet najbardziej skrajnych sytuacji, takich jak maltretowanie czy znęcanie psychiczne.

Najważniejsze to zdawać sobie sprawę z tego, że miłość w rodzinie niekoniecznie jest zdrowa. Po prostu. Fakt, że jest miłością wcale nie oznacza, że nie rani, nie krzywdzi i nie pozostawia blizn w duszy. Rodzina nie jest dobra tylko dlatego, że jest rodziną. Bywa, że jest toksyczna i mamy prawo otwarcie to przyznawać.

Dziecko

3. Nadopiekuńczy rodzice

Nadopiekuńczość może wywoływać wiele negatywnych skutków, między innymi zależność emocjonalną, która będzie towarzyszyć młodym nawet w dorosłym życiu.

Należy zachować zdrową równowagę i nigdy nie pozwalać sobie na docieranie aż do granicy. Nie możemy pozwolić, aby w naszej rodzinie pojawiła się nadopiekuńczość.

Chcesz mieć dziecko, któremu brakuje pewności siebie? Skryte, płochliwe i podatne? Korzenie takich zachowań, a nawet dużo groźniejszych zaburzeń tkwi właśnie w nadopiekuńczości. Bardzo ciężko się potem z tego wydostać. Wszystko, co przeżywamy w dzieciństwie, pozostawia na nas swój ślad.

 4. Narzucone pragnienia i obawy

Ileż to razy widzimy parę przechodzącą kryzys, która jest w stanie skupić się na potrzebach dziecka? Choć niechętnie się do tego przyznajemy, bywa, że kłopoty w związku absorbują nas tak bardzo, że ignorujemy dzieci i ich potrzeby. A przecież kryzys ma także negatywny wpływ na dzici.

Wiele rodzin obciąża najmłodszych swoimi problemami i niepokojami. Powoduje to u dzieci ogromną presję, na którą nigdy nie powinny zostać narażone. Dzieci nie są w żaden sposób winne problemom dorosłych.

Dziewczyna

Toksyczna rodzina i jej oddziaływanie ma dalekosiężne skutki. Może powodować depresję, zaburzenia osobowości, uzależnienia i inne problemy, które potem jak demony przeszłości towarzyszą nam przez całe dorosłe życie.

Czy uważasz, że należysz do toksycznej rodziny? Jakie problemy to u Ciebie wywołało? Rodziny się nie wybiera, ale możesz zachować świadomość i nie powtórzyć wszczepionych schematów wychowując własne dzieci.

Myśl o swoich dzieciach. Ich problemy są równie ważne jak Twoje.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Altarejos, F. (2002). La relación familia-escuela. 113 ESE Nb003.

  • Valdivia Sánchez, C. (2008). La familia: concepto, cambios y nuevos modelos. La Revue Du REDIF.

  • Garcia de Herrera, L., & Caceres Manrique, F. de M. (1989). Atención primaria en salud mental para escolares: segunda parte TT  – Primary care in mental health for students: second part. Rev. Univ. Ind. Santander, Salud.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.