Tarczyca – 6 sposobów, by poprawić jej funkcjonowanie

· Czerwiec 6, 2017
Problemy z tarczycą mają różne źródła, dlatego też tak ważna jest profilaktyka i okresowe badania. Nie bez znaczenia jest także odpowiednio skonstruowana.

Tarczyca to gruczoł niewielkich rozmiarów, kształtem przypominający motyla, znajdujący się w przedniej części szyi. Jest to niewielki gruczoł, pełni jednak wiele ważnych funkcji.

Przede wszystkim jest odpowiedzialny za kontrolowanie procesów hormonalnych, metabolicznych i rozwoju komórek.

W tarczycy obecne jest białko o nazwie tyreoglobulina – współpracuje ona z jodem tak, aby pobudzić wydzielanie hormonów i osiągnięcie optymalnego działania organów, tkanek i komórek.

Tarczyca, tak jak i inne organy naszego ciała, jest stale narażona na szereg szkodliwych czynników, które zaburzają jej pracę. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak w naturalny sposób poprawić jej funkcjonowanie, koniecznie czytaj dalej i poznaj aż 6 różnych metod wspomagania tarczycy.

Tarczyca odgrywa niezwykle ważną rolę w ludzkim organizmie. Nie tylko jest gruczołem dokrewnym, wydzielającym hormony i tym samym wpływającym na wiele funkcji i procesów zachodzących w organizmie; bierze także udział w syntezie białek, dotlenianiu komórek i wielu innych.

Zaburzenia pracy tarczycy mogą doprowadzić do wielu konsekwencji zdrowotnych, a nawet chorób przewlekłych.

Właśnie dlatego warto podjąć wysiłek, by dbać o ten gruczoł na co dzień, zwłaszcza poprzez dostarczanie sobie odpowiedniej dawki substancji odżywczych, witamin i minerałów.

1. Zwiększ dawkę jodu w swojej diecie

Zdrowa dieta

Niedobór jodu to jedna z najpowszechniejszych przyczyn niedoczynności tarczycy czy niewystarczającej ilości hormonów wydzielanych przez ten gruczoł.

Ludzki organizm nie jest w stanie sam wytworzyć sobie odpowiedniej dawki tej substancji, dlatego też musimy sami zadbać o to, by jod znalazł się na przykład w naszej diecie. Oto kilka przykładów produktów, które dostarczą Ci tę substancję:

 • jajka
 • tłuste ryby
 • sery
 • owoce morza
 • sól

Jeśli chodzi o ten ostatni produkt, warto pamiętać, by używać go z umiarem, ponieważ sól w nadmiarze jest po prostu szkodliwa.

2. Produkty bogate w selen

Kolejnym minerałem niezbędnym dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy jest selen. Jego odpowiednia dawka ma bardzo pozytywny wpływ na ten gruczoł i pomaga zniwelować jego zaburzenia oraz zapobiec innym problemom.

Selen ma zdolność do niwelowania poziomu stresu, pomaga także w oczyszczeniu organizmu z toksyn. Co jednak najważniejsze w przypadku tarczycy – selen pomaga unormować wydzielanie hormonów i ich aktywność.

Białka tworzące ten pierwiastek kontrolują prawidłowy przebieg procesów metabolicznych, w tym także przetwarzania substancji pozyskiwanych z pożywienia w energię. Oto najzdrowsze naturalne źródła selenu:

 • orzechy
 • pestki słonecznika i siemię lniane
 • jajka
 • jogurt
 • grzyby

3. Naturalne źródła cynku

Dieta bogata w cynk

Niedobór cynku w organizmie ma związek z dwoma głównymi rodzajami zaburzeń tarczycy: zarówno z niedoczynnością, jak i nadczynnością.

Gdy tarczyca nie działa prawidłowo, czy to produkując zbyt dużo, czy zbyt mało hormonów, wywołuje to całą serię negatywnych reakcji i procesów zachodzących w organizmie.

Cynk jest minerałem obecnym w wielu różnych produktach spożywczych. Jeśli chcesz zwiększyć jego codzienne spożycie, koniecznie sięgnij po takie produkty jak:

 • owoce morza (zwłaszcza ostrygi)
 • wieprzowina
 • drób
 • szpinak
 • ziarna i orzechy (zwłaszcza włoskie)
 • czekolada
 • chuda wołowina

4. Nie zapomnij o magnezie

Kolejnym bardzo istotnym minerałem, bez którego tarczyca nie będzie działać prawidłowo, jest magnez. Substancja ta odgrywa ważną rolę w wielu procesach zachodzących w organizmie.

Twoje ciało musi na przykład podołać procesom przetwarzania jodu w hormony tarczycy; bez odpowiedniej dawki magnezu nie byłoby to możliwe.

Na rynku nie brakuje leków czy suplementów diety z magnezem, my jednak polecamy Ci naturalne źródła magnezu, takie jak:

 • kukurydza
 • awokado
 • banany
 • szpinak
 • rodzynki

5. Olej kokosowy a tarczyca

Olej kokosowy

Olej kokosowy to źródło średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych, które doskonale wpływają na przebieg procesów metabolicznych. Wystarczy 1-2 łyżki tego produktu dziennie, aby pozytywnie wpłynął on także na funkcjonowanie tarczycy.

Olej ten to źródło wielu witamin, minerałów i przeciwutleniaczy – jest to pełnowartościowe naturalne lekarstwo na zaburzenia tarczycy i wielu innych organów.

Wciąż potrzeba więcej badań naukowych, które jednoznacznie określiłyby wpływ oleju kokosowego na ludzki organizm, specjaliści żywienia podkreślają jednak, że jako suplement diety sprawdza się on doskonale.

6. Mniej stresu to zdrowsza tarczyca

Na koniec warto również wspomnieć o tym, jak stres wpływa na funkcjonowanie tarczycy i wydzielanie przez nią hormonów. Długotrwała ekspozycja na stres może być źródłem zaburzeń pracy tego gruczołu, co potwierdzają badania naukowe.

W takim wypadku pierwszym sygnałem ostrzegawczym będzie nagłe  pogorszenie się nastroju; później stres wywołując zaburzenia reakcji chemicznych zachodzących w organizmie, odbije się także na innych funkcjach i procesach.

Przeczytaj także:Zadbaj o zdrowie tarczycy i odporność organizmu

Wszystko to jest konsekwencją działania kortyzolu, czyli hormonu stresu. Substancja ta uniemożliwia hormonom tarczycy realizowanie ich funkcji, powstrzymuje je także przed docieraniem do komórek ciała.

Teraz, gdy Twoja tarczyca nie ma już przed Tobą tajemnic, koniecznie zadbaj o to, by służyła Ci w pełni przez długie lata.

Zadbaj o kilka zdrowych nawyków i zrównoważoną dietę, a przede wszystkim nie zapominaj o regularnych badaniach profilaktycznych i obserwacji sygnałów wysyłanych Ci przez Twój własny organizm.