Taping, czyli plastrowanie neuro-mięśniowe

W Japonii technika plastrowania nerwowo-mięśniowego została bardzo dobrze przyjęta. I choć wciąż jest wiele do udowodnienia naukowo w tej dziedzinie, rezultaty są bardzo korzystne.
Taping, czyli plastrowanie neuro-mięśniowe
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Termin taping neuro-mięśniowy często budzi zdziwienie. Jednak możliwe jest, że w niektórych przypadkach widzieliśmy na ulicy kogoś noszącego kolorowe paski w jednym lub kilku obszarach ciała. Czym są te paski? Do czego służą? Jak działają? Czy każdy może z nich korzystać?

Te antyalergiczne akrylowe paski samoprzylepne są umieszczane w celu leczenia urazów i innych zaburzeń fizycznych. Razem tworzą technikę zwaną plastrowaniem neuro-mięśniowym. Inna nazwa, która zdobyła większą popularność, to taping, z angielskiego.

Technika ta została wynaleziona w 1970 roku i została bardzo dobrze przyjęta, w takich krajach jak Japonia. Zobaczymy poniżej, dlaczego ta technika okazała się tak użyteczna w różnych zabiegach, stosowanych nie tylko u sportowców i zawodowych atletów.

Co to jest taping neuro-mięśniowy?

Taping neuro-mięśniowy znany jest również, jako kinesiotaping. Jest to technika, która polega na umieszczeniu plastrów w niektórych obszarach ciała, które uległy uszkodzeniu. Wykorzystuje się do tego specjalne, hipoalergiczne plastry z bawełny, odporne na wodę i elastyczne.

Aby ułatwić ruch, plastry wytwarza się w postaci specjalnych włókien, które mogą rozciągać się nawet do 140% więcej niż ich oryginalna długość.

Po umieszczeniu na skórze, plastry do tapingu mogą tam pozostać nawet kilka dni. Jednak należy je zmienić po pewnym czasie (zwykle po 3-4 dniach, w zależności od przypadku). Oczywiście plastry nie wpływają na elastyczność mięśni ani nie utrudniają ruchu.

Przeciwnie, taping wspiera ruch, aby w ten sposób przyspieszyć proces leczenia. Dlatego jest dobrym uzupełnieniem różnego rodzaju terapii (takich jak masaż).

Kolory pasm w plastrowaniu

Taping neuro-mięśniowy jest stosowany w leczeniu stresu mięśniowego wywołanego wysiłkiem.

W zależności od miejsca aplikacji, rodzaju trakcji, obrażeń i innych czynników, kolor plastrów będzie się różnić. Na przykład, niebieskie i czarne plastry mają funkcję rozluźniania mięśni (mają również pewien efekt przeciwbólowy).

Różnokolorowy taping

Natomiast taping wykonany przy pomocy różowych i żółtych plastrów działa stymulująco. Ale jak one działają? Po nałożeniu plastra, ciepło generowane przez ruch “aktywuje” (jeśli można tak powiedzieć) rodzaj masażu, który usuwa dolegliwości.

Korzyści jakie daje taping neuro-mięśniowy

Należy zauważyć, że skuteczność plastrowania nie została wykazana w badaniach klinicznych. Jednak należy podkreślić, że jest to technika, która okazuje się bardzo użyteczna i oferuje następujące korzyści:

  • Ułatwia drenaż limfatyczny.
  • Aktywuje krążenie.
  • Pomaga poprawić postawę (taping koryguje ustawienie słabych mięśni).
  • Zapewnia “dodatkowe” wsparcie stawów i mięśni.
  • Redukuje zmęczenie mięśni, innymi słowy zmniejsza stan zapalny i łagodzi ból.

Dodatkowo uważa się, że stosowanie tych plastrów może być bardzo przydatne, aby zmniejszyć spożycie leków przeciwzapalnych. Chodzi na przykład o tak często stosowany lek jak ibuprofen, który ma efekty uboczne w organizmie.

Kiedy zaleca się taping?

Można go stosować, jeśli występują następujące problemy:

  • Przykurcze
  • Ból pleców
  • Bóle zlokalizowane w różnych częściach ciała.
  • Urazy sportowe
  • Przeciążenie mięśni
  • Zespół cieśni nadgarstka.
  • W leczeniu skurczów mięśni.
  • Problemy z krążeniem i drenażem (zapalenie tkanki łącznej, wiotkość, obrzęk itp.).

Jak to działa?

Taping neuro-mięśniowy musi być zastosowany przez fizjoterapeutę w odpowiedniej pozycji dla każdego przypadku.

Taping jest nakładany w obszarze, który ma być objęty leczeniem. W zależności od przypadku, stosuje się większą lub mniejszą elastyczność plastrów. Jednak zawsze nakleja się plaster na naprężony mięsień tak, że gdy dana osoba przyjmuje normalną pozycję, plaster tworzy efekt “akordeonu”.

Taping na ramieniu

Plastrowanie neuro-mięśniowe powoduje nieznaczne podniesienie skóry na poziomie mikroskopowym, dzięki elastyczności i falistej formie samego włókna. W ten sposób zmniejsza się nacisk na zmienionym chorobowo miejscu i eliminuje się bodźce, które mogą być bolesne.

Wymagania przed zastosowaniem tapingu

  • Taping nakłada się na czystą, suchą, wydepilowaną skórę, bez żadnego rodzaju kremu lub olejku. Te czynniki mogłyby uniemożliwić prawidłowe przyklejenie plastra.
  • Końcówki plastra użytego do tapingu zawsze powinny być zaokrąglone dla lepszej przyczepności.
  • Po umieszczeniu plastra, będziemy go delikatnie pocierać, aby jak najlepiej przylegał do skóry.
  • Możemy brać prysznic bez problemów, ale postarajmy się unikać dotykania lub spieniania miejsc z plastrami.
  • W przypadku podrażnienia należy udać się do specjalisty, aby natychmiast usunąć plastry. Należy jednak wziąć pod uwagę, że czasami normalne jest odczuwanie małego mrowienia lub “swędzenia” z powodu wzrostu krążenia.

Co jeszcze należy wziąć pod uwagę

Najlepiej udać się do fizjoterapeuty, aby zastosować taping, po uprzednim badaniu fizjologicznym. Chociaż wydaje się, że jego zastosowanie jest proste, należy unikać nakładania go w domu, bez żadnej wiedzy. Źle nałożony taping ponieważ może bowiem przynieść efekt przeciwny do zamierzonego.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Espejo L, Apolo MD. Revisión bibliográfica de la efectividad del kinesiotaping. Rehabilitación. 2011; 45 (2): 148-158. doi:10.1016/j.rh.2011.02.002

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.