Taniec – poznaj pięć korzyści, które z niego płyną

· Listopad 16, 2017
Aby wykorzystać właściwości, jakie kryje w sobie taniec, nie trzeba być profesjonalistą. Wystarczy tylko włączyć muzykę i ruszać się w jej rytm. Już zaledwie to wystarczy, by nasz organizm zaczął pozbywać się nagromadzonych toksyn.

Taniec. Któż go nie lubi? Jest to bez wątpienia jedna z najlepszych form aktywności. Doskonale wpływa na nas w każdym tego słowa znaczeniu.

Taniec to rodzaj aktywności fizycznej polegającej na poruszaniu się w rytm muzyki. Bardzo często przychodzi nam to całkiem intuicyjnie i nie jest to trudne.

Możesz tańczyć cokolwiek – sam dobierasz sobie styl i rodzaj muzyki oraz sposób, w jaki się poruszasz. Nieważne, jak to robisz, liczy się fakt, że tańczysz!

Czy zdawałeś sobie jednak sprawę z tego, że taniec jest nie tylko zabawny, ale też bardzo korzystny dla Twojego organizmu oraz emocji? Prawda jest taka, że nawet specjaliści w dziedzinie zdrowia i sportu zalecają taniec jako jedno z najzdrowszych zajęć.

Zapewniamy Cię, że po przeczytaniu tego artykułu najdzie Cię ochota na włączenie muzyki i wykorzystanie pięciu korzyści, jakie płyną z tańczenia!

1. Taniec pomaga zdrowo schudnąć

Taniec biodrami

Jedną z największych korzyści, jakie możemy osiągnąć przez taniec to fakt, że umożliwia nam on schudnięcie w szybki sposób. Recz w tym, że nie jest to jedynie rozrywka, ale również ćwiczenie typu cardio.

Gdy tańczysz, aktywujesz układ krążenia, wszystkie mięśnie i całe Twoje ciało.

Na taniec zużywasz dużo energii, dlatego też masz gwarancję, że podczas tańca spalisz kalorie. Z czasem pomoże Ci to również rozbić tkankę tłuszczową nagromadzoną w Twoim organizmie.

Oprócz tego, że taniec doda Ci energii i poprawi nastrój, pomoże Ci stracić kilka zbędnych kilogramów. Wystarczy już około 20 minut dziennie.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie zobacz też artykuł: Muzyka może ułatwić wstanie z łóżka

2. Doskonale wpływa na nastrój

Kolejnym – bardzo ważnym – czynnikiem, który wpływa na to, że taniec jest zwyczajem tak zdrowym jest fakt, że wpływa on bezpośrednio na naszą sferę emocjonalną. Może całkowicie zmienić Twój nastrój.

Gdy tańczysz, Twój umysł i ciało skupiają się tylko i wyłącznie na tym zajęciu. W połączeniu z odpowiednio dobraną muzyką, taniec pomoże Ci oczyścić umysł ze wszystkich problemów i skupić się tylko i wyłącznie na tym, co sprawia, że czujesz się dobrze.

Gdy tańczysz, Twój mózg uwalnia adrenalinę i dopaminę – znaną jako hormon szczęścia. Dopamina odpręża Cię i daje Ci uczucie szczęścia, podczas gdy adrenalina dodaje Ci energii i aktywuje całe Twoje ciało. Dzięki temu jesteś w stanie błyszczeć na parkiecie.

Chcesz dobrze zacząć dzień? Bardzo głośno włącz Twoją ulubioną piosenkę i zacznij od kilku kroków. Ten trik ułatwi Ci wejście w codzienne zajęcia, zwłaszcza jeśli czeka Cię trudny i stresujący dzień.

3. Taniec poprawia Twoje życie towarzyskie

tańczące kobiety

Jedną z korzyści, jakie niesie taniec jest fakt, że gdziekolwiek się znajdujesz, tańcząc nawiązujesz więzi drugimi i możesz znaleźć nowych przyjaciół.

Gdy tańczysz, pozwalasz, by Twoje ciało mówiło za Ciebie. Dopamina i adrenalina, które uwalnia Twoje ciało sprawią, że będziesz osobą bardziej towarzyską i atrakcyjną. To z kolei przyciągnie do Ciebie innych.

Jeżeli masz problem z partnerem lub znajomym, zaproś go do tańca. Szybko się przekonasz, że poprzez rozrywkę i odprężenie, jakie niesie taniec, znacznie łatwiej będzie Wam rozwiązać powstały konflikt.

Jeżeli należysz do osób bardzo nieśmiałych, taniec pomoże Ci nabrać nieco pewności siebie i szybciej nawiązać więzi z drugimi. Odkryjesz, że najtrudniejsze w tym wszystkim to zacząć tańczyć. Później już wszystko idzie z górki.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Prawdziwy przyjaciel – jak rozpoznać go wśród tłumu?

4. Taniec poprawia pracę serca

Czy cierpisz na jakąś chorobę układu sercowo – naczyniowego bądź istnieje ryzyko, że na nią zapadniesz? W takim razie z całą pewnością zainteresuje Cię, że taniec doskonale przyczynia się do utrzymania zdrowia serca oraz naczyń krwionośnych.

Jest tak dlatego, że tańcząc oczyszczamy nasze ciało z toksyn, które znajdują się w naszym krwiobiegu. Mają one bardzo negatywny wpływ na stan naszego serca.

Co więcej, gdy tańczymy, zwiększa się ciśnienie naszej krwi i intensyfikuje praca serca. Pozwala to na lepszy przepływ krwi i oczyszczanie naczyń krwionośnych.

Kolejną korzyścią jest poprawa naszego oddychania. Możliwe, że jeśli cierpisz na nadwagę lub masz zły nawyk palenia, na początku ciężko będzie Ci tańczyć. Nie zniechęcaj się jednak. Rób to wytrwale. Z czasem wzmocnią się twoje płuca i poprawi wydolność.

5. Poprawia postawę Twojego ciała

Grupa tańczących ludzi

Czy uważasz, że masz złą postawę ciała i chciałbyś to poprawić? W takim przypadku, taniec to idealne rozwiązanie dla Ciebie.

Jedną z największych korzyści, jakie z niego płyną jest fakt, że pomaga on wzmocnić nasz układ kostny. Gdy to robimy, wzmacniają się również nasze mięśnie.

Jak gdyby tego było mało, musisz wiedzieć, że aktywność ta pomaga uzyskać elastyczność kręgosłupa i nieco go rozciągnąć.

Kręgosłup z kolei, jeśli jest mocny i zdrowy, pomaga nam uniknąć innych problemów zdrowotnych, bólu, obniżenia jakości życia i problemów ze stawami oraz z poruszaniem się.

Koniecznie zajrzyj też do artykułu: Zdrowy kręgosłup – 8 zdrowych nawyków

Baw się tańcem i korzystaj z jego właściwości

Tańcząca grupa ludzi

Powyżej przedstawiliśmy korzyści płynące z tańca. Jesteśmy pewni, że od teraz nie zabraknie Ci już powodów, by od czasu do czasu poszaleć na parkiecie.

Pamiętaj, że aby zacząć tańczyć nie musisz być profesjonalistą. Po prostu poruszaj Twoim ciałem tak, jak Cię o to prosi. Nie musisz uczyć się skomplikowanych, profesjonalnych kroków ani trzymać się jakiegoś schematu.

Jeżeli uważasz siebie za naprawdę beznadziejnego tancerza, możesz spróbować lekcji zumby. Nauczysz się tam kroków z różnych gatunków muzycznych, które później bardzo łatwo będziesz mógł zastosować w innych sytuacjach.

Istnieje również opcja wzięcia lekcji tańca bądź nauki z licznych filmików instruktażowych dostępnych w internecie.

Pamiętaj, że końcowym celem jest utrzymanie ciała w ruchu i przede wszystkim dobra zabawa!