Szumy uszne — przyczyny i leczenie

Zgadnij, w którym uchu mi dzwoni? Dowiedz się więcej o szumach usznych i sposobach ich leczenia!
Szumy uszne — przyczyny i leczenie
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Dźwięki, które odbieramy w naszej głowie, ale które nie są powodowane żadnym zewnętrznym bodźcem mają swoją nazwę — to szumy uszne. Przynajmniej 90% ziemskiej populacji doświadczyło ich przynajmniej raz w życiu.

Któż z nas choć raz w życiu nie zadał pytania: „Zgadnij, w którym uchu mi dzwoni?” Czy nie brzmi znajomo? Ile razy leżąc już spokojnie w pościeli, nagle słyszysz dźwięki i uporczywe piszczenie w jednym lub obu uszach.

S zumy uszne i uciążliwe dzwonienie mogą pojawić się również w trakcie rozmowy i powodować znaczny dyskomfort.

Dla wielu osób taki jednorazowy epizod może przeistoczyć się w prawdziwy, trwały problem, który może utrudnić normalne funkcjonowanie. Według specjalistów dolegliwość ta może stać się chroniczną przypadłością w przypadku około 3% osób.

Co tak naprawdę powoduje szumy uszne? Co faktycznie jest ich przyczyną? I najważniejsze, gdy stają się uciążliwe i pojawiają się coraz częściej – czy można im zaradzić?

Dlaczego szumy uszne uprzykrzają nam życie?

1. Co jest przyczyną ich powstawania?

Zacznijmy od tego, że szumy uszne nie są schorzeniem, ani niebezpieczną przypadłością. Są spowodowane konkretnym czynnikiem, który na pewno po dłuższym zastanowieniu uda nam się zidentyfikować.

Kobieta zatyka uszy

Chociaż prawie każdy z nas od czasu do czasu ich doświadcza, zwykła ludzka ciekawość popycha nas do tego, że chcemy wiedzieć, czym są spowodowane i czy można im jakoś zapobiec, zanim zamienią się w chroniczny problem. Zastanówmy się zatem!

Przeczytaj także artykuł: Uszy – co można z nich wyczytać?

Ostrożnie ze słuchaniem zbyt głośno muzyki przez zestaw słuchawkowy

Jest to niewątpliwie ostrzeżenie dla tych osób, które korzystając ze swoich elektronicznych odtwarzaczy muzycznych, ustawiają zbyt wysoką głośność.

Każdemu z nas niejednokrotnie zdarza się uprawiać sport, spacerować, czy wykonywać zwykłe codzienne czynności ze słuchawkami w uszach. Po ich ściągnięciu słyszalne jest krótkie, ale denerwujące dzwonienie. Czym podyktowane jest to zjawisko?

Najprawdopodobniej dochodzi do nadmiernej stymulacji nerwu słuchowego, co generalnie nie jest problemem. Jednak może się nim stać, jeśli będziemy regularnie traktować nasze kanały słuchowe głośną muzyką.

Zaburzenia naczyniowe w obrębie głowy i szyi

Może wydać się nieprawdopodobne, ale taka jest rzeczywistość, że szumy uszne powodowane są przez drgania tkanek otaczających nasze uszy lub przez błąd występujący w układzie słuchowym, gdzie to właśnie nerwy odgrywają kluczową rolę.

Ból szyi u kobiety

U niektórych ludzi zachodzą drobne nieprawidłowości naczyniowe mięśni wokół ucha i samej szczęki, a nawet często sięgają one aż do kręgów szyjnych lub są skutkiem drobnych skurczów w szyi.

Na skutek tego prędzej, czy później usłyszysz irytujący dźwięk w jednym z uszu. Z reguły jest to czasowa dolegliwość, ale niejednokrotnie przez naszą własną anatomię twarzy, układ mięśni i nerwów jesteśmy narażeni na częstsze występowanie szumów usznych.

3. Choroba Ménière’a

Inaczej idiopatyczny wodniak błędnika, który jest rzadką chorobą dotykającą ucho wewnętrzne. Powoduje stan zapalny, zawroty głowy, a nawet może doprowadzić do utraty słuchu. Charakterystyczne dla tego schorzenia są również szumy uszne.

Specjaliści cały czas pracują nad poprawieniem jakości życia osób cierpiących na to schorzenie. Chociaż choroba Ménière’a grozi postępującą utratą słuchu, dziś przeprowadzane są zabiegi dające pozytywne rezultaty i nadzieję dla chorych.

4. Nadciśnienie

Osoby uskarżające się na szumy uszne doświadczają ich w określonych sytuacjach. W nocy, gdy panuje wszechogarniająca cisza, pojawia się regularny pulsujący dźwięk. Może on również przypominać uciążliwe brzęczenie lub nawet szum płynącej rzeki.

W rzeczywistości jest to dźwięk wytwarzany przez ciśnienie płynącej krwi.

Jeżeli zaobserwujesz podobne dolegliwości, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Tego typu objawów nigdy nie należy lekceważyć.

5. Stres i niepokój

Zaskoczony? Tak, stres i przeciągające się w czasie uczucie niepokoju, które trwa tygodniami, a nawet miesiącami może skutkować różnymi objawami między innymi tym, że mamy szumy uszne.

Należy pamiętać, że podobnego rodzaju negatywne emocje generują wysokie napięcia mięśniowe, które koncentrują się na obszarze twarzy i żuchwy. W efekcie skutkuje również zgrzytaniem zębami i napięciem jamy ustnej.

Z tego powodu osoby cierpiące z powodu bruksizmu bardzo często uskarżają się również na szumy uszne. Pamiętaj, by nigdy tego nie lekceważyć!

Szumy uszne i sposoby ich zwalczania

Aby właściwie leczyć szumy uszne, trzeba poprawnie zidentyfikować ich przyczynę. Lekarze często przepisują leki mające za zadanie rozszerzenie naczyń krwionośnych, co ma na celu usprawnienie krążenia krwi.

Lekarz, który się nami zajmie na pewno zleci odpowiednie leczenie, zwłaszcza jeżeli jest ono związane z nadciśnieniem tętniczym.

Jeżeli cierpisz z powodu zbytniego napięcia nerwowego, a dodatkowo masz tendencje do zgrzytania zębami, należy wziąć pod uwagę zastosowanie specjalnej szyny stomatologicznej, a przede wszystkim to najlepszy moment, by zacząć lepiej radzić sobie z emocjami i ze stresem.

Imbir

Obecnie sprawdzana jest skuteczność terapii muzycznych mających na celu zrelaksowanie i zmniejszenie częstotliwości intensywnych dźwięków. Niektóre osoby na przykład ukojenie znajdują w słuchaniu tak zwanego białego szumu.

Na koniec ważnym aspektem leczenia szumu w uszach jest żywność. Dlaczego? To, co jemy może skutecznie zapobiec powstawaniu stanów zapalnych, poprawić krążenie krwi i przywrócić ogólną równowagę organizmu.

Oprócz tego, jeżeli odpowiednie odżywianie zostanie wsparte zabiegami relaksacyjnymi, z pewnością uda nam się osiągnąć bardziej holistyczne podejście, które jest prostą drogą do osiągnięcia lepszej jakości życia.

Co zatem powinieneś robić?

  • wyeliminować z diety czerwone mięso, żywność przetworzoną i konserwowaną
  • zrezygnować ze smażonych i pikantnych przypraw
  • wyeliminować sól i białą mąkę z potraw
  • zrezygnować z napojów gazowanych i alkoholowych
  • zwiększyć spożycie świeżych owoców i warzyw, pełnoziarnistego pieczywa i orzechów
  • pić napary z imbiru

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rubén Mühlberger. Tragos genéticos: 50 fórmulas para sanar tu cuerpo. Punto a Partes, 2018.
  • Jorge Pérez Calvo. Nutrición energética y salud: Bases para una alimentación con sentido. Penguin Random House Grupo Editorial España, 2016. 
  • Prevention Magazine Health Books. Prevention’s Healing with Vitamins: The Most Effective Vitamin and Mineral Treatments for Everyday Health Problems and Serious Disease. Rodale, 1999.
  • Curet, C., & Roitman, D. (2016). TINNITUS–EVALUACIÓN Y MANEJO. Revista Médica Clínica Las Condes, 27(6), 848-862. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0716864016301201
  • Sánchez, H. H. (2013). Reproductores de música personal y su influencia sobre la salud auditiva. Revista Cubana de Otorrinolaringología y Cirugía de Cabeza y Cuello, 1(2). http://revotorrino.sld.cu/index.php/otl/article/view/21
  • Huertas, M. D. M. C. (2013). Enfermedad de Meniere. Archivos de la Memoria. http://ciberindex.com/index.php/am/article/view/e10411
  • Saquicaray, A., & Del Pilar, M. (2012). Evaluación de la Actividad Antiinflamatoria de la Mezcla de Extractos Fluidos de Jengibre (Zingiber officinale), Tomillo (Thymus vulgaris L.), Romero(Bachelor’s thesis). http://dspace.espoch.edu.ec/handle/123456789/2003
  • Izquierdo Hernández, A., Armenteros Borrell, M., Lancés Cotilla, L., & Martín González, I. (2004). Alimentación saludable. Revista cubana de enfermería, 20(1), 1-1. http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0864-03192004000100012

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.