Szacunek w związku – 5 kroków do szczęścia we dwoje

Nic nie jest dane nam na zawsze i o każdą relację, tak samo jak i o każdą rzecz, trzeba dbać regularnie. W przypadku związków kluczem do szczęścia jest wzajemne zrozumienie i szacunek.
Szacunek w związku – 5 kroków do szczęścia we dwoje
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Szacunek jest kluczem do udanej relacji, często jednak zapominamy, że nic nie jest nam dane raz na zawsze. O wszystko trzeba dbać – także o związek – właśnie dlatego musimy nauczyć się okazywać sobie troskę i szacunek każdego dnia, a nie tylko od święta.

Udany związek to połączenie dwojga ludzi rozumiejących i szanujących się nawzajem. Dwie osoby, które chcą razem coś budować i potrafią w tym dążeniu dochodzić do pewnych kompromisów, to właśnie klucz do udanej relacji.

Każde dziecko wie, że szacunek do innych ludzi jest bardzo ważnym elementem dobrego wychowania.

Z biegiem lat zapominamy jednak, że szacunek warto okazywać innym na co dzień i nie chodzi tu tylko o osoby, które spotykamy w pracy, szkole, na uczelni czy ulicy, ale przede wszystkim o tych nam najbliższych, którzy w natłoku codziennych spraw często są spychani gdzieś na dalszy plan.

Równie często wpadamy w pułapkę myślenia, że na nasz szacunek zasługują tylko Ci, którzy sami nam ten szacunek okazują. Oczywiście w pewnym stopniu jest to prawda, jednak w przypadku związków warto pamiętać o tym, że szacunku (tak samo jak i miłości czy troski) nie da się zmierzyć czy zważyć.

Gdy to, że szanujemy się nawzajem bierzemy za pewnik, przestajemy okazywać to sobie w codziennym życiu.

Warto pamiętać, że w takiej sytuacji łatwo o zranienie jednej ze stron, lub też ranienie siebie nawzajem. O szacunku możemy myśleć jak o zagadnieniu psychologicznym i emocjonalnym; nadrzędnym celem jest fakt, że za sprawą szacunku do siebie samych stajemy się swoimi sojusznikami, a nie tylko partnerami.

Poświęćmy jeszcze chwilę na refleksję nad tym tematem.

1. Szacunek musi mieć swój cel

Żyjemy w świecie, w którym dość łatwo obnosić się jest swoim szczęściem, powodzeniem w życiu prywatnym czy zawodowym. Epoka mediów społecznościowych pozwala niektórym osobom na relacjonowanie swojego życia niemal przez 24 godziny na dobę, przy jednoczesnej manipulacji wieloma informacjami i tym, jak postrzegać nas będą osoby postronne.

Warto pamiętać jednak, że to, co widzimy na portalach społecznościowych nie zawsze pokrywa się z rzeczywistością. Uprzejmość, szacunek czy miłość nie może być na pokaz i nie ma żadnego znaczenia, jeśli nie pociąga za sobą czegoś większego.

Szacunek w związku

Związek dwojga ludzi to poniekąd układanka, do której poskładania potrzebnych jest wiele różnych elementów.

Nie może zabraknąć w niej miłości, szacunku, troski, zrozumienia czy wzajemności, aby układanka ta była kompletna i spełniała swoją rolę. Dobra relacja charakteryzuje się tym, że partnerzy dbają o siebie nawzajem i potrafią się słuchać. 

Karmią się nawzajem swoimi emocjami i dzięki sobie wyrastają na nowych lepszych, bardziej kompletnych ludzi.

2. Empatia: filar udanej relacji

Empatia

Nie da się okazywać szacunku bez szczerej, prawdziwej i wrodzonej empatii w sercu. Ludzki mózg przez całe epoki kształtował się w wyniku procesów socjalizacji i budowania relacji z innymi ludźmi.

Można więc wysnuć wniosek, że to właśnie empatia pozwoliła nam przetrwać jako gatunek.  Z kolei w przypadku związku empatia pozwala na czytanie partnerowi w myślach.

Empatia to także jedna z cech na stałe związanych z okazywaniem sobie szacunku. Pozwala nam odgadnąć, co w danej sytuacji należy zrobić, powiedzieć i jak zachować się, nawet jeśli druga osoba nie mówi nam wprost o tym, czego potrzebuje.

3. Szacunek a prawo do wolności

Często słyszy się osoby, które twierdzą, że znają swojego partnera niemal tak dobrze jak samego siebie. Nie zawsze jest to jednak prawda, gdyż bardzo często osoby te nie do końca zdają sobie sprawę, że obraz partnera jest tak naprawdę obrazem wymyślonym, wykreowanym na wzór ich własnych potrzeb i preferencji.

Powiedzmy to wprost: udany związek wcale nie wymaga od dwojga ludzi stania się jedną osobą.

Szacunek do odmiennych pasji, zainteresowań czy przekonać to ogromna wartość, która świadczy o dojrzałości. Nie trzeba zgadzać się we wszystkim, by żyć ze sobą w zgodzie i szczęściu – pewne spory także są potrzebne do stworzenia swojej tożsamości i tego, jaką relację się tworzy.

Bez wiedzy nie ma szacunku, pamiętaj o tym. Zanim coś skrytykujesz i umieścisz w danej ,,szufladce”, postaraj się to poznać i zrozumieć. Nawet jeżeli nie lubisz czegoś, co dla Twojego partnera jest ważne, nie krytykuj i deprecjonuj. Zaszkodzisz tym nie tylko swojej drugiej połówce, ale przede wszystkim sobie.

4. Naucz się być wdzięczną

Para na murku

Kiedy po raz ostatni podziękowałaś za coś swojemu partnerowi? Nie chodzi tu o podziękowania za konkretne przysługi… O wiele ważniejsze jest docenienie tego, że druga osoba po prostu jest obok, że zawsze wie, kiedy najbardziej jej potrzebujemy i że po prostu nas uszczęśliwia.

Wdzięczność i proste ,,dziękuję” to właśnie objaw szacunku. Dzięki temu druga osoba wie, że jest dla nas ważna i że zauważamy to, co dla nas robi.

Wdzięczność w dobrym rozumieniu tego słowa pomaga wzmocnić każdą relację, a szczególnie dobrze wpływa na związki, choć niestety dość często o tym zapominamy.

5. Siła detali

Najszczęśliwsze i najdłuższe związki to te, w których przywiązuje się wagę do detali, do wszystkich tych małych rzeczy, które nas uszczęśliwiają i scalają na jako całość. Przywiązanie do detali, drobnych słów czy gestów, to najprostszy i najbardziej intuicyjny rodzaj okazywania sobie szacunku. Zwróć na to uwagę i nie ignoruj tego, co naprawdę ważne.

Pamiętaj, że najważniejsze detale to właśnie te, na których opiera się cała nasza komunikacja w związku:

  • naucz się mówić ,,dziękuję”
  • nie narzekaj i zwracaj uwagę na swój ton
  • argumentuj racjonalnie, a nie emocjonalnie

Wprowadź tych kilka prostych zasad do swojego życia i związku, a zobaczysz jak codziennie okazywany sobie szacunek cementuje Waszą relację i uszczęśliwia Was oboje!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.