Sypialnia - 6 wskazówek, aby była jeszcze bardziej przyjazna

Choć może Ci się to wydawać nieprawdopodobne, utrzymywanie porządku i czystości w sypialni sprzyja nie tylko zdrowiu fizycznemu, dzięki usuwaniu szkodliwych mikroorganizmów. Okazuje się, że ma to również wielki wpływ na nasze zdrowie umysłowe i emocjonalne.
Sypialnia - 6 wskazówek, aby była jeszcze bardziej przyjazna
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Sypialnia to miejsce, w którym gromadzi się mnóstwo szkodliwych elementów, które mogą mieć wpływ na nasze zdrowie emocjonalne oraz fizyczne.

To bardzo ważne, by skupić się nieco bliżej na tym temacie, ponieważ to, w jakim stanie znajduje się nasza sypialnia ma bezpośredni wpływ na jakość naszego snu oraz wypoczynku. To z kolei przekłada się na to, do jakiego stopnia regenerujemy energię, dzięki której każdy dzień możemy zacząć z siłą i motywacją.

Pamiętaj, że podczas snu nasze ciało wydziela antyoksydanty oraz hormony niezbędne do właściwego funkcjonowania całego organizmu.

Jeżeli chcesz, by Twoja sypialnia zmieniła się w świątynię spokoju i harmonii, pełną pozytywnych wibracji i sprzyjającą wypoczynkowi, koniecznie dokładnie przestudiuj i wprowadź w czyn poniższe wskazówki.

1. Przyjazna sypialnia? Unikaj urządzeń elektronicznych

Zaburzenia snu są często powiązane z ilością zanieczyszczenia elektromagnetycznego obecnego w sypialni.

Urządzenia elektroniczne takie jak telewizor, tablet, komputer czy telefon komórkowy znacznie pogarszają jakość naszego snu. Co więcej, obniżają nasze mechanizmy odpornościowe.

Kobieta śpi z tabletem przy głowie

W sypialni oddal od siebie telefon, tablet, radio i wyłącz telewizor. Odłącz się od wszystkiego, aby lepiej wypocząć.

2. Dbaj o wentylację sypialni

Aby sypialnia była przyjazna i zdrowa, konieczne jest regularne wymienianie w niej powietrza. Codziennie powinno być ono świeże, dzięki temu usuniesz resztki i zanieczyszczenia obecne w powietrzu.

Wentylacja sypialni
  • Wypracuj w sobie zdrowy nawyk codziennego wietrzenia sypialni. Najlepiej jest robić to tuż po przebudzeniu przez co najmniej 10 minut.
  • Świeże powietrze nie tylko działa orzeźwiająco, ale też pomaga zapobiegać powstawaniu pleśni i namnażaniu się szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów.

3. Co tydzień zmieniaj pościel

Pościel powinna być zmieniana co najmniej raz w tygodniu.

Dzięki temu unikniesz kumulowania się bakterii, roztoczy i innych szkodliwych drobnoustrojów, które szkodzą naszemu zdrowiu.

Świeża pościel suszy się na powietrzu
  • Jeżeli jest to możliwe, pierz całą pościel – poszewki, poduszki, kołdrę i narzutę w gorącej wodzie z detergentem antybakteryjnym. Pomoże to jeszcze skuteczniej wyeliminować wszelkie resztki bakterii.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj też artykuł: Relaks przed snem – 9 sposobów, aby to zrobić

4. Zadbaj o roślinne dekoracje

Istnieje całe mnóstwo roślin, które oprócz tego, że stanowią piękną dekorację, dodają nam również uczucia harmonii i odprężenia.

Choć rośliny ogólnie doskonale się sprawdzają w oczyszczaniu powietrza, nie wszystkie należy umieszczać w swojej sypialni, w zamkniętych pomieszczeniach, a zwłaszcza tam, gdzie wypoczywasz.

Stylowa sypialnia

Oto kilka dobrych propozycji:

  • Lawenda: Oprócz tego, że pachnie wręcz wspaniale, lawenda pomaga nam zapaść w głęboki, regenerujący sen i wspomaga odprężenie.
  • Jaśmin: Ta egzotyczna roślina jest idealnym sposobem na piękny wygląd sypialni. Ponadto wycisza i pomaga nam kontrolować niepokój.
  • Palma bambusowa: Palma bambusowa działa jako naturalny środek odprężający. Co więcej, jest idealnym sposobem na oczyszczenie powietrza oraz dekorowanie przestrzeni w naszej sypialni.
  • Sansewieria gwinejska: Jest to roślina idealna do dekorowania wnętrz. Jej wielką zaletą jest to, że doskonale znosi gwałtowne zmiany klimatu, co więcej znosi też brak światła i podlewania. Roślina ta oczyszcza powietrze w sypialni wchłaniając dwutlenek węgla. Co więcej – jak głosi feng shui – działa jak magnez na szczęście.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj więc artykuł: Rośliny w domu – 7 powodów, dla których warto je mieć!

  • Chryzantemy: Dzięki swoim idealnym kolorom, chryzantem używa się do oczyszczania powietrza oraz nadawania pomieszczeniom wrażenia harmonii i szczęścia.
  • Storczyki: Znane jako kwiaty młodości, wykazują zdolność do eliminowania z otoczenia ksylenu, środka uzależniającego i szkodliwego dla zdrowia, który znajduje się w małych sprzętach elektronicznych.
  • Aloes: Jest to roślina wręcz idealna do sypialni. Doskonale emituje tlen i pobudza zapadanie w regenerujący, głęboki sen. Aloes to roślina idealna dla ludzi, którzy nie przebywają dużo w domu, ponieważ nie potrzebuje dużo wody ani światła. Jest znacznie bardziej wytrzymała niż inne rośliny.

5. Pozbywaj się śmieci z sypialni

Jeżeli należysz do osób, które jedzą śniadanie, obiad i kolację w łóżku oglądając przy tym telewizję, jak najszybciej usuń z pokoju talerze i resztki pożywienia.

Nie dość, że są one przyczyną nieprzyjemnego zapachu i nieestetycznego wyglądu, mogą również przyciągać niechciane insekty.

6. Odkładaj wszystko na swoje miejsce

Istnieje wiele sposobów na to, aby zadbać o swoje zdrowie emocjonalne. Jednym z nich jest utrzymanie sypialni i całego domu w idealnym porządku.

Porządek w pokoju
  • Postaraj się odkładać wszystko na swoje miejsce, gdy tylko wstaniesz, pościel łóżko, pozbieraj buty a brudną odzież wrzuć do kosza na pranie.
  • Postaraj się, żeby wszystkie przedmioty, które Cię otaczają były funkcjonalne i pomagały Ci osiągnąć stan spokoju i harmonii oraz radości.
  • Jeżeli możesz, uzupełnij dekoracje obrazami lub fotografiami, które dodatkowo stworzą przyjemną atmosferę w sypialni. Niech przypominają Ci o ludziach, miejscach i momentach, które są dla Ciebie ważne.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.