Syndrom ucha pływaka: naturalne metody leczenia

Przede wszystkim niezwykle istotną kwestią jest skontaktowanie się z lekarzem zawsze, gdy tylko poczujesz nawet najmniejszy ból ucha – pomoże Ci to uzyskać prawidłową diagnozę.
Syndrom ucha pływaka: naturalne metody leczenia

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Syndrom ucha pływaka oznacza infekcję, zazwyczaj bakteryjną, która objawia się nagromadzeniem się płynu w uchu wewnętrznym oraz towarzyszącym mu stanem zapalnym.

W zależności od tego, jak poważne jest to schorzenie oraz od miejsca, w którym się ono rozwija się (może to być infekcja zewnętrzna, wewnętrzna, wewnętrzna z wysiękiem, albo też ostra lub przewlekła), należy podjąć odpowiednie leczenie.

Dziś zajmiemy się przede wszystkim infekcją typu zewnętrznego i o średniej skali (znanymi potocznie jako syndrom ucha pływaka), które są najłatwiejsze do wyleczenia za pomocą naturalnych środków.

Syndrom ucha pływaka – co to takiego?

W cięższych przypadkach niż tutaj opisane, należy poszukać pomocy specjalisty, mogą one bowiem nieść za sobą niebezpieczeństwo częściowej lub całkowitej utraty słuchu w chorym uchu.

Syndrom ucha pływaka jest jednak najczęściej spotykanym rodzajem infekcji, szczególnie powszechnym wśród dzieci i młodzieży. Znacznie rzadziej występuje u osób dorosłych.

Jest również bardziej prawdopodobne, że pojawi się on w sezonie sprzyjającym alergii lub jeśli złapiesz klasyczne przeziębienie lub grypę.

Jednak nie są to jedyne czynniki, które mogą mieć wpływ na rozwój choroby określanej jako syndrom ucha pływaka. Mogą występować także inne przyczyny, o których warto pamiętać, aby móc się przed nimi uchronić.

Syndrom ucha pływaka – jakie są najczęstsze przyczyny?

  • Pływanie w brudnej lub zanieczyszczonej wodzie jest jedną z bardziej powszechnych przyczyn tego typu infekcji ucha zewnętrznego.
  • Bakterie znajdujące się w takiej wodzie mogą łatwo dotrzeć do wnętrza małżowiny usznej i wywołać tym samym zakażenie prowadzące do choroby.
  • W rzadkich przypadkach syndrom ucha pływaka może zostać również spowodowany przez grzyby.
  • Bakterie, które wywołują powszechnie spotykane choroby układu oddechowego, takie jak przeziębienie, grypa, angina lub zapalenie oskrzeli mogą przedostać się do kanału słuchowego, powodując dodatkowe infekcje i stany zapalne.
  • Niektóre alergie także mogą powodować stan zapalny Twojej trąbki słuchowej (przewodu Eustachiusza), czyli kanału łączącego ucho środkowe i gardło.

Inne możliwe przyczyny infekcji obejmują między innymi:

  • Swędzenie zewnętrznej lub wewnętrznej części ucha.
  • Przedostanie się obcego obiektu do wnętrza ucha.
  • Czyszczenie lub skrobanie wnętrza ucha celem usunięcia zgromadzonej w nim woskowiny

Jak rozpoznać syndrom ucha pływaka?

Objawy infekcji ucha mogą się znacząco różnić u każdej osoby, w zależności od tego, jak poważne jest stadium choroby. Najbardziej typowe symptomy to:

Kobieta z bólem ucha
  • Swędzenie w uchu
  • Uczucie ciężkości
  • Ucisk błony bębenkowej
  • Ból ucha i zapalenie
  • Wydzielina z ucha o żółtym lub zielonkawym zabarwieniu, czasami może towarzyszyć jej również nieprzyjemny zapach
  • Częściowa utrata słuchu
  • Gorączka
  • Dzwonienie w uszach
  • Wymioty lub mdłości
  • Krew

Naturalne sposoby leczenia tej choroby

Terapie medyczne obejmujące leczenie infekcji ucha wykorzystują zazwyczaj antybiotyki, których zadaniem jest zlikwidowanie wszelkich mikroorganizmów wywołujących stan zapalny. Również leki przeciwhistaminowe stanowią skuteczną pomoc w walce z potencjalnymi alergiami.

Ale gdy infekcja jest jeszcze dopiero we wczesnym stadium rozwoju i nie jest zbyt zaawansowana, to kilka metod leczenia opartych o produkty naturalne może okazać się pomocnych w charakterze zamienników tradycyjnych leków.

Chcesz uzyskać więcej informacji na ten temat?

Woda utleniona

Gdy wirus dostanie się do ucha środkowego, zaczyna się wtedy proces jego replikacji, wywołując przy okazji innego rodzaju choroby, takie jak przeziębienie i grypa.

Aby zwalczyć te mikroorganizmy i zapobiec rozwojowi potencjalnie przewlekłych chorób, po prostu użyj kilku kropel wody utlenionej.

Jak należy użyć tego sposobu?

Cała procedura jest bardzo prosta, wystarczy co 12 do 14 godzin dodać do zainfekowanego ucha kilka kropli wody utlenionej.

Olej czosnkowy

Czosnek jest naturalnym środkiem o cechach antybiotyków, który może być wykorzystywany do zwalczania wirusów powodujących różne typy infekcji.

Domowej roboty olej czosnkowy

Dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym sprawdza się on także idealnie do uśmierzania bólu wywoływanego przez syndrom ucha pływaka.

Jak należy użyć tego sposobu?

Dodaj po trzy krople czystego oleju czosnkowego do każdego z zainfekowanych uszu i trzymaj przez chwilę głowę w pozycji poziomej. Zrób tak, aby olej dotarł bez przeszkód aż do ucha wewnętrznego. Jeśli zajdzie potrzeba, powtórz zabieg także dla drugiego ucha.

Cebula

Podobnie jak czosnek, warzywo to jest silnym antybiotykiem i środkiem o działaniu antyseptycznym, który pomaga skutecznie zwalczać bakterie wywołujące syndrom ucha pływaka.

Jak należy użyć tego sposobu?

Posiekaj dokładnie świeżą cebulę, zawiń ją w czystą chusteczkę, połóż na chorym uchu i trzymaj tak przez pięć minut. Powtórz tę czynność kilka razy dziennie.

Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek

Lecznicze właściwości oliwy z oliwek były szeroko stosowane już dawno temu do skutecznego leczenia infekcji ucha metodami naturalnymi.

Jak należy użyć tego sposobu?

Podgrzej dwie łyżki oliwy z oliwek, aż osiągnie akceptowalną (ale nie za gorącą!) temperaturę i przelej ją następnie do pipety. Następnie dodaj dwie do trzech kropli do każdego zainfekowanego ucha.

Gorąca woda

Ciepło ma działanie uśmierzające ból, pomaga także poprawić funkcjonowanie układu krążenia i ułatwia zwalczanie infekcji.

Jak należy użyć tego sposobu?
Wystarczy napełnić woreczek foliowy lub termofor gorącą wodą i przykryć ręcznikiem, a następnie położyć go na bolącym uchem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Mayo Clinic Staff. (2018). Ear infection (middle ear).
    mayoclinic.org/diseases-conditions/ear-infections/basics/symptoms/con-20014260
  • Mayo Clinic Staff. (2018). Ear infection treatment: Do alternative therapies work? Retrieved from
    mayoclinic.org/diseases-conditions/ear-infections/in-depth/ear-infection-treatment/art-20047613
  • Sarrell EM, et al. (2001). Efficacy of naturopathic extracts in the management of ear pain associated with acute otitis media.
    jamanetwork.com/journals/jamapediatrics/fullarticle/190792

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.