Syndrom pustego krzesła

Syndrom ten ma zazwyczaj związek z utratą bliskiej osoby, jednak zdarza się, że dopada osobę, która po prostu czuje się samotna i opuszczona.

Syndrom pustego krzesła odnosi się do sytuacji utraty bliskiej osoby, na przykład partnera, przyjaciela czy członka rodziny. Często myli się taki stan emocjonalny ze zwykłym, choć przewlekłym, uczuciem smutku, jednak nazwa mówi sama za siebie.

Syndrom pustego krzesła dopada nas bowiem w konkretnych momentach życia, takich jak urodziny czy Święta Bożego Narodzenia, w których szczególnie zauważamy brak osoby, która odeszła. Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj dalej.

Syndrom pustego krzesła, a żałoba

Puste krzesło to namacalny dowód nieobecności kogoś, kto jeszcze przed chwilą był wśród nas i z którym cieszyliśmy się ze wspólnie spędzanego czasu. Dopiero, gdy jesteście znowu wszyscy razem uderza Cię fakt, że kogoś jednak brakuje.

Samotność

Syndrom pustego krzesła jest więc naturalnym elementem procesu żałoby. Mierząc się z utratą bliskiej osoby, musisz przejść przez każdy etap, nawet ten najbardziej bolesny, aby na koniec móc znowu cieszyć się życiem.

Żałoba skończy się dopiero wtedy, gdy uda Ci się wrócić do normalnego życia i opuści Cię dominujące uczucie pustki. Warto podkreślić, że syndrom pustego krzesła nie musi wynikać ze śmierci danej osoby.

Jest on bowiem silnie związany z uczuciem tęsknoty, również za kimś, kogo nie ma z nami z zupełnie innej przyczyny. Syndrom ten,  z resztą tak samo jak etapy żałoby, mogą bowiem dotyczyć równie dobrze rozstania.

Smutek da się pokonać

Wolność

Nawet jeśli w pewnym momencie smutek i żal przysłaniają Ci cały świat, zwłaszcza w tak szczególnych momentach roku jak Boże Narodzenie czy inne święta, musisz wiedzieć, że nie będzie to trwało wiecznie.

Wszystkie przeżycia, nawet te najtrudniejsze, kształtują to, kim jesteśmy i wzmacniają naszą wytrzymałość. Poniżej znajdziesz kilka porad, jak poradzić sobie ze smutkiem.

Nie izoluj się od innych i nie tłum w sobie emocji

Syndrom pustego krzesła sprawia, że nie masz ochoty rozmawiać o swoich uczuciach i odpychasz od siebie nawet te osoby, które chciałby Ci pomóc i wesprzeć Cię w trudnych chwilach. Wybierasz cierpienie w samotności, tłumiąc w sobie emocje.

Taka postawa jest bardzo szkodliwa i może negatywnie odbić się na Twoich relacjach z innymi ludźmi oraz zaburzyć Twoją równowagę psychiczną. Nie bój się prosić o pomoc. Każdy z nas czasami potrzebuje, by ktoś go wysłuchał i zwrócił uwagę na jego problemy.

Zmień znaczenie pustego krzesła

Każda rzecz posiada swoje własne symboliczne znaczenie, które jednak zależy tylko i wyłącznie od nas samych. Jeśli puste krzesło jest dla Ciebie symbolem smutku i straty, dlaczego nie spróbować nadać mu nowego znaczenia?

Przyjrzyj się temu symbolicznemu krzesłu z bliska i postaraj się usunąć ze swojej podświadomości wszelkie negatywne myśli i emocje. Spraw, by krzesło to stało się Twoim przyjacielem i skarbnicą dobrych wspomnień, a nie wrogiem wysuwającym przeciwko Tobie oręż negatywnych myśli.

Nie bój się prosić o pomoc

Być może wydaje Ci się, że to tylko przejściowa sytuacja, z którą na pewno poradzisz sobie sam, jednak musisz wiedzieć, że syndrom ten może wymagać zupełnie innego podejścia. Czasami dodatkowy impuls czy wyciągnięta w Twoją stronę pomocna dłoń mogą czynić cuda.

Nie staraj się leczyć samego siebie na własną rękę i tłumić ból w środku. Twoje działania powinny być kontrolowane przez specjalistę, który wskaże Ci odpowiedni kierunek. Wizyta u psychologa to naprawdę dobra decyzja, której nie należy się obawiać, ani tym bardziej wstydzić.

Marzenia

Musisz nauczyć się akceptować fakt, że ludzie, z którymi jesteś związany, w ten czy inny sposób w końcu odejdą. Niektórych zabierze śmierć, inni znikną z Twojego życia raniąc Cie przy tym boleśnie. Niestety nie masz na to wpływu, musisz się z tym pogodzić.

Nie pozwól, by syndrom pustego krzesła odebrał Ci radość z życia.

Nie zawsze będzie to łatwe, ale musisz walczyć o siebie i swoje szczęście. Pożegnaj syndrom pustego krzesła i żyj pełnią życia!

WIĘCEJ DLA CIEBIE