Żywność - jak zachować jej świeżość na dłużej?

Czy wiesz, że aby przedłużyć świeżość bananów, wystarczy owinąć ich górną część folią spożywczą? W ten sposób przez dłuższy czas będziesz mogła je przechowywać bez obawy o ich nagnicie.
Żywność - jak zachować jej świeżość na dłużej?

Ostatnia aktualizacja: 28 stycznia, 2021

Wciąż istnieją obszary na świecie, gdzie żywność jest dobrem luksusowym i z jej braku codziennie umierają tysiące osób, w tym mnóstwo dzieci. Nie każdy z nas ma zwyczaj wyrzucania jedzenia, zwłaszcza w czasach kryzysu i gdy mieszkańcy najbiedniejszych krajów na świecie cierpią głód.

Problem tkwi w tym, że nie zawsze wiemy, jak prawidłowo przechowywać żywność, by na dłużej zachowała świeżość. Często naszą intencją nie jest marnowanie jedzenia, ale z przyczyn czysto organizacyjnych nie mamy innego wyjścia.

Nieumiejętnie przechowywana żywność: warzywa, owoce, nabiał czy mięso w efekcie szybko się psują i – czy tego chcemy, czy nie – lądują w koszu na śmieci.

Żywność: jednym zbywa, innym brakuje

Aby nie marnować żywności i nie mieć z tego powodu wyrzutów sumienia, warto poznać kilka prostych sztuczek, dzięki którym żywność w twojej lodówce nie będzie się przedwcześnie psuła i na dłużej zachowa świeżość.

Zagadnienie marnowania jedzenia jest niezwykle istotne w debacie nad przyszłością naszej planety, zwłaszcza że każdego dnia na całym świecie wyrzuca się do kosza tony żywności.

Zapraszamy cię dziś do refleksji na ten temat oraz do zapoznania się z prostymi praktykami, które pozwolą ci przedłużyć świeżość znajdujących się w twojej lodówce produktów żywnościowych.

Poniżej przedstawiamy kilka najczęstszych przykładów.

Cebula

Cebula jest warzywem, które – przechowywane w odpowiednich warunkach – może zachować świeżość nawet przez dwa tygodnie. Wystarczy umieścić ją w suchym i chłodnym miejscu. Jeśli jednak z jakichś powodów chcesz przedłużyć jej świeżość lub chcesz przechować napoczętą połówkę, polecamy poniższą domową sztuczkę:

  • Pokrój cebulę na małe kawałki i umieść je w plastikowym pojemniku, a następnie schowaj w zamrażalniku.
  • Kiedy będziesz potrzebowała cebulę, sięgnij do zamrażalnika i rozmroź potrzebą ci ilość. Przechowywana w ten sposób cebula zachowuje idealną świeżość. Przekonaj się sama!

Truskawki

Zerwane z krzaczka truskawki szybko tracą świeżość, zwłaszcza gdy są wystawione na działanie wysokiej temperatury i wilgoć. Aby uniknąć pojawienia się pleśni i przedłużyć ich świeżość o kilka dni, koniecznie zastosuj się do poniższych porad.

Świeże truskawki
  • Zmieszaj ze sobą jedną część octu z dziesięcioma częściami wody i przelej do naczynia ze spryskiwaczem. Następnie opryskaj roztworem truskawki i zawiń je w papier kuchenny, by usunąć nadmiar wilgoci.
  • Jeśli truskawki są bardzo dojrzałe i wygląda na to, że wkrótce zaczną gnić, zmiksuj je w blenderze i umieść powstałą masę w zamrażalniku.
  • W każdym momencie będziesz miała pod ręką doskonałą bazę do przygotowania koktajlu lub marmolady. Prawidłowo przechowując żywność, będziesz mogła z niej przygotowywać wiele smakowitych potraw.

Ser

Jedną z najskuteczniejszych form przedłużania świeżości serów jest ich zamrożenie. Staraj się jednak nie przechowywać tego typu żywności zbyt długo w zimnie, ponieważ z czasem wysusza się i traci smak. Jeśli chcesz przedłużyć świeżość sera o 3 lub 4 dni, wykonaj następujące czynności:

  • Sięgnij po odrobinę świeżego masła i posmaruj nim całą powierzchnię sera.
  • Następnie umieść go w hermetycznie zamykanym pojemniku, dzięki któremu dłużej zachowa przydatność do spożycia.

Banany – szybko psująca się żywność

Owoce te są słodkie, pyszne i stanowią podstawę wielu potraw i deserów. Największą niedogodnością bananów jest fakt, że szybko dojrzewają i miękną. Wtedy jednak ich spożycie nie jest tak przyjemne jak w przypadku idealnego owocu.

Banany - żywność świeża na dłużej

Przedłuż świeżość bananów w następujący sposób:

  • Wykorzystaj kawałek folii spożywczej i owiń nim górny kraniec owocu – w miejscu jego połączenia z kiścią. Staraj się to zrobić jak najdokładniej, tak aby nie dostawało się tam powietrze.
  • Jeśli jest już za późno i banan zrobił się brązowawy i miękki, wykorzystaj jego miąższ do przygotowania ciasta. Jest on bardzo słodki i z powodzeniem może zastąpić cukier. Spróbuj, a rezultaty pozytywnie cię zaskoczą!

Jabłka

Jabłka są bardzo wytrzymałe i zwykle można je przechowywać przez długi czas. Powinny jednak znajdować się w chłodnym miejscu i z dala od innych produktów żywnościowych. Po przekrojeniu, jabłko zaczyna się utleniać i jeśli nie zjemy go szybko, po kilku godzinach nie będzie się już nadawało do spożycia.

Jak uniknąć marnowania jabłek? Poniżej znajdziesz kilka cennych porad o tym, jak dbać o żywność:

  • Jeśli chcesz przechować połówkę jabłka, umieść ją w pojemniku z wodą i dodatkiem soku z cytryny. Zapobiegniesz z ten sposób utlenianiu i jabłko zachowa swój jasny i apetyczny wygląd.
  • Jeśli przechowujesz kilka sztuk jabłek, sprawdź dokładnie czy na powierzchni żadnego z nich nie ma śladów gnicia, ponieważ mogłoby ono „zarazić” pozostałe owoce.
  • Jeśli twoje jabłka są bardzo dojrzałe, przygotuj z nich pyszny deser lub szarlotkę.

Przeczytaj koniecznie: 1 jabłko dziennie dla zdrowia!

Awokado – żywność, którą można długo przechowywać

Dojrzałe awokado należy niezwłocznie zjeść, w przeciwnym razie może nadgnić i utracić swój charakterystyczny zielony kolor. Jak należy zatem je przechowywać, by zachowało świeżość na dłużej?

Przechowywanie awokado i cebuli - świeża żywność
  • Umieść awokado w plastikowym pojemniku razem z kawałkiem cebuli. Będzie ona stała na straży świeżości owocu przez najbliższych kilka dni.
  • Innym, doskonałym sposobem na wykorzystanie dojrzałego awokado jest przygotowanie z niego przekąski guacamole lub naturalnej maseczki do twarzy. Przekonaj się, że efekty takiej kuracji są spektakularne!

Zioła

Suszone zioła to żywność, która zwykle na długo zachowuje swój intensywny aromat i właściwości, wystarczy przechowywać je w suchym i chłodnym miejscu. W świeżej postaci tracą swe właściwości znacznie szybciej. My mamy jednak sposób na to, by przedłużyć ich świeżość i w pełni wykorzystać ich aromat w kuchni.

  • Drobno posiekaj zioła, umieść je w plastikowym pojemniczku na lód, a następnie zalej oliwą z oliwek.
  • Przenieś pojemnik do zamrażalnika. Za każdym razem, gdy będziesz potrzebowała ziół, wyjmij jedną kostkę zamrożonego ziołowego oleju i wykorzystaj do przygotowania potrawy.

Pamiętaj, zamrożona żywność dłużej utrzymuje świeżość i zachowuje naturalne właściwości produktu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.