Swędzenie pochwy a brak infekcji

Każda kobieta od czasu do czasu odczuwa nieprzyjemne swędzenie pochwy. Koniecznie należy poznać przyczyny tej dolegliwości i w razie potrzeby umówić się na wizytę u ginekologa.
Swędzenie pochwy a brak infekcji
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Swędzenie pochwy to przykra dolegliwość, z którą zmierzają się kobiety w każdym wieku i na różnych etapach życia: od dziewczynki do staruszki. Bardzo często przyczyną dyskomfortu w intymnych okolicach są zaburzenia naturalnego pH kobiecych narządów.

Nie jest to jednak jedyny czynnik, warto zatem poznać inne przyczyny uciążliwego swędzenia pochwy. Bez względu na przyczynę, dolegliwość ta jest nieprzyjemna i może wywoływać w nas uczucie niepewności i zmartwienia.

Poznaj dziś z nami najczęstsze przyczyny swędzenia pochwy, które jednak nie są powiązane z infekcją. Nie oznacza to, że należy je bagatelizować i czekać aż samo przejdzie. W każdym przypadku, jeśli swędzenie nie ustępuje po kilku dniach, wskazana jest wizyta u ginekologa.

1. Swędzenie pochwy a zapalenie sromu

Podrażnienie sromu jest jedną z najczęstszych przyczyn swędzenia intymnych okolic ciała. Jego przyczyną może być:

  • Stosowanie agresywnych środków myjących zamiast specjalnych płynów do delikatnej higieny intymnej;
  • Używanie papieru higienicznego z dodatkiem kolorantów lub składników wywołujących podrażnienie;
  • Zbyt silne pocieranie sromu podczas codziennego prysznica;
  • Noszenie stroju kąpielowego lub specjalnej sportowej odzieży przez wiele godzin.

2. Depilacja okolic bikini

Istnieje wiele technik depilacji okolic bikini, które mogą działać drażniąco na pochwę. Dzieje się tak, ponieważ intymne okolice pokryte są delikatnym, niezwykle wrażliwym naskórkiem, którego nieodpowiednie traktowanie może wywołać rozmaite reakcje alergiczne.

Jest zatem czymś zupełnie normalnym, że tuż po depilacji odczuwasz nieprzyjemne swędzenie w okolicach pochwy. Golarki, maszynki a nawet kremy do depilacji mogą podrażniać skórę i stać się źródłem wrastających włosów, które następnie są bezpośrednią przyczyną zapalenia skóry.

Depilacja okolic bikini

Aby uniknąć nieprzyjemnego swędzenia, zaleca się przeprowadzanie depilacji okolic intymnych co 15-20 dni.

W ten sposób twoja skóra będzie miała wystarczająco dużo czasu na regenerację. Pamiętaj również o stosowaniu kremów, które pomagają złagodzić podrażnienie będące wynikiem depilacji intymnych stref ciała.

3. Choroby przenoszone drogą płciową

Swędzenie pochwy może mieć również swoją przyczynę w rozwijających się chorobach przenoszonych drogą płciową. Nie jest to jednak powód do paniki! Takie wypadki zdarzają się niezwykle rzadko, ponieważ większość tego typu chorób rozwija się bezobjawowo na początkowym etapie.

Głównymi symptomami w późniejszym stadium jest ból w podbrzuszu i upławy o nieprzyjemnym zapachu. Może się jednak zdarzyć, że to właśnie jedna z chorób przenoszonych drogą płciową wywoła u ciebie swędzenie pochwy już w początkowym stadium rozwoju.

Zwykle swędzeniu towarzyszy cały zespół innych objawów. W przypadku opryszczki pochwy obok swędzenia występują także niewielkie czerwone punkciki, które rozwijają się na delikatnym naskórku intymnych okolic.

Opryszczka pochwy jest najczęściej występującą wśród kobiet chorobą przenoszoną drogą płciową. Zwykle nie stanowi ona zagrożenia dla naszego zdrowia, ale mimo wszystko należy poddać się odpowiedniemu leczeniu, by uniknąć przyszłych przewlekłych powikłań zdrowotnych.

4. Problemy skórne

Łuszczyca lub egzema to kolejne czynniki, które sprzyjają podrażnieniom pochwy. Co więcej, choroby te nie ograniczają się wyłącznie do pochwy, lecz rozprzestrzeniają się na całą okolicę intymnych narządów kobiecego ciała.

Problemy skórne

Często trudno wykryć, że to właśnie egzema jest przyczyną swędzenia pochwy. Jeśli dokuczają ci tego typu problemy skórne, koniecznie umów się na wizytę u swojego lekarza lub u ginekologa, by zalecił ci odpowiednią kurację leczniczą.

Rozprzestrzeniającą się na okolice sromu łuszczycę można leczyć miejscowo terapią hormonalną lub delikatnym kremem nawilżającym.

5. Menopauza

U dojrzałych kobiet, w wyniku obniżenia produkcji hormonów, mogą występować zaburzenia naturalnego pH pochwy. Prawidłowy jego poziom to około 4,7, który w okresie menopauzy może wzrosnąć nawet do 7.

Dzieje się tak, ponieważ nabłonek pochwy ulega obkurczeniu i znacząco zmniejsza swoją objętość. W wyniku tego procesu utrzymujące się bakterie kwasu mlekowego zanikają, osłabiając środowisko pochwy i narażając je na rozwój infekcji.

Liczne badania medyczne potwierdzają tezę, że wraz z menopauzą nabłonek pochwy przybiera blady kolor, zmniejsza swoje rozmiary i staje się podatny na rozmaite dolegliwości, takie jak ból podczas oddawania moczu, pieczenie, swędzenie i krwawienie podczas stosunków seksualnych.

Skonsultuj się ze swoim ginekologiem i jeśli oboje uznacie to za słuszne, możesz poddać się kuracji na bazie estrogenu. Jest ona obecnie dostępna w postaci kremów, tabletek, pierścieni dopochwowych i plastrów.

Umów się na wizytę u lekarza

Kiedy dopada cię swędzenie pochwy, nie wpadaj w panikę i absolutnie nie próbuj leczyć się na własną rękę. Bez wątpienia najlepszym rozwiązaniem jest umówienie się na wizytę u lekarza. Postawi on prawidłową diagnozę i zleci odpowiednie leczenie w zależności od przyczyny twoich dolegliwości.

Wizyta u lekarza

Wizyta u ginekologa jest absolutnie konieczna, jeśli swędzeniu pochwy dodatkowo towarzyszą poniższe symptomy:

Kiedy dodatkowo występuje infekcja, objawy są następujące:

  • Nagła zmiana ilości, konsystencji, zapachu i koloru upławów;
  • Pieczenie, zaczerwienienie a nawet opuchlizna intymnych okolic ciała;
  • Upławy u dziewczynek, które jeszcze nie osiągnęły dojrzałości płciowej;
  • Podejrzenie efektów ubocznych przyjmowanych leków;
  • Upławy utrzymują się dłużej niż przez tydzień mimo stosowania domowych remediów na ich złagodzenie;
  • Obecność wrzodów lub urazy pochwy albo sromu;
  • Pieczenie podczas oddawania moczu.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.