Suchy szampon domowej roboty na przetłuszczające się włosy

Jeśli twoje włosy mają tendencję do przetłuszczania się, wypróbuj ten naturalny, suchy szampon. To bardzo praktyczny produkt, który możesz zawsze mieć ze sobą.
Suchy szampon domowej roboty na przetłuszczające się włosy
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Jeśli masz przetłuszczające się włosy, być może słyszałaś już o tym, jak świetnie im służy suchy szampon.

Jednym z najczęstszych zaleceń dotyczących dbania o skórę głowy jest unikanie codziennego mycia włosów ponieważ zbyt duży poziom wilgotności może zaszkodzić zarówno skórze, jak i włosom.

Wiele osób jednak ma przetłuszczające się włosy i jeśli nie myje ich codziennie, wyglądają one nieestetycznie i są trudne do ułożenia.

Rozwiązaniem może być suchy szampon, który pomaga nadać fryzurze świeży wygląd bez konieczności mycia głowy tradycyjnym szamponem.

W ostatnich latach na rynku kosmetyków do włosów pojawił się produkt, który bardzo szybko zyskał popularność. Został zaprojektowany dla osób, które nie chcą lub nie mogą myć głowy każdego dnia.

Stosowanie suchego szamponu nie wymaga użycia wody, ale daje uczucie odświeżonych włosów, co jest szczególnie ważne dla osób borykających się z nazbyt aktywnymi gruczołami tłuszczowymi w skórze głowy.

Istnieją różne rodzaje suchego szamponu, aby każdy mógł wybrać taki, który najlepiej będzie służył jego włosom.

Zamiast jednak kupować gotowy produkt i przepłacać w drogeriach, możesz samodzielnie zrobić naturalny suchy szampon w domu, wykorzystując tanie i łatwo dostępne składniki.

Co to jest suchy szampon?

W ostatnich latach suchy szampon stał się bardzo popularną alternatywą dla tradycyjnego mycia włosów.

Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które maja przetłuszczające się włosy ale nie chcą niszczyć skóry głowy codziennym myciem.

W suchym szamponie zawarte są składniki, które nie tylko poprawiają wygląd fryzury, ale również pomagają regulować pH skóry głowy oraz pracę gruczołów tłuszczowych.

Dzięki suchemu szamponowi, twoje włosy w minutę nabierają objętości, zdrowego wyglądu i stają się lśniące. Produkt ten pomaga również zapobiegać elektryzowaniu się włosów.

suchy szampon

Stosowanie suchego szamponu zalecane jest osobom cierpiącym na choroby skóry głowy ponieważ zawiera on substancje o właściwościach przeciwgrzybicznych i antybakteryjnych.

Jest zatem bardzo dobrym wyborem nie tylko jeśli masz nazbyt aktywne gruczoły łojowe, ale również jeśli próbujesz pozbyć się łupieżu.

Choć suchy szampon został stworzony z myślą o osobach z przetłuszczającymi się włosami, chętnie po niego sięgają również ci, którzy mają suche lub normalne włosy, ale po prostu nie chcą ich męczyć częstym myciem.

Jest to rozwiązanie cenione szczególnie przez osoby zabiegane, które nie mogą sobie pozwolić na częste mycie, suszenie i układanie włosów, ale chcą się czuć świeżo i atrakcyjnie.

Jak zrobić suchy szampon z naturalnych składników

W supermarketach i drogeriach możesz dostać mnóstwo różnych produktów do włosów. Warto jednak wypróbować naturalną i tańszą alternatywę dla suchych szamponów dostępnych na rynku.

Szampon domowej roboty nie zawiera środków chemicznych i można go zrobić z łatwo dostępnych składników.

Przygotuj taki szampon samodzielnie, aby mieć go pod ręką w chwilach, kiedy będziesz potrzebować szybkiego odświeżenia fryzury, ale nie będziesz mieć na to wystarczająco dużo czasu.

Składniki

  • 6 łyżek stołowych skrobi kukurydzianej
  • 6 łyżek stołowych mąki ryżowej
  • 3 łyżki stołowe sody oczyszczonej
  • 10 kropli płynnego oleju kokosowego
  • 10 kropli olejku miętowego
  • 1 słoik ze szczelną zakrętką

Sposób przygotowania

  • Połącz w słoiku skrobię ziemniaczaną, mąkę ryżową i sodę oczyszczoną.
  • Potrząśnij mocno słoikiem, aby wszystkie trzy składniki dobrze się wymieszały.
  • Dodaj olej kokosowy i olejek miętowy, a następnie ponownie potrząśnij słoikiem.
  • Kiedy wszystkie składniki dokładnie się połączą, twój szampon jest gotowy do użycia.
  • Jeśli chcesz, możesz przyozdobić słoik, aby ładnie wyglądał na półce w łazience.
  • Warto przełożyć nieco szamponu do małego pojemniczka, który będziesz nosić przy sobie w kosmetyczce.
suchy szampon składniki

Stosowanie

  • Aby użyć suchego szamponu, stań przed lustrem i podziel włosy na pasma równej objętości. Posyp włosy niewielką ilością suchego szamponu tak, aby pokrył on całą skórę głowy.
  • Wmasuj proszek palcami we włosy u ich nasady. Wykonuj delikatne, okrężne ruchy, aby produkt został wchłonięty.
  • Następnie nałóż nieco suchego szamponu na końcówki włosów. Nakładaj produkt malutkimi porcjami, żeby uniknąć jego nadmiaru we włosach.
  • Zostaw szampon na włosach na 5 do 10 minut. Po upływie tego czasu rozczesz włosy szczotką, aby usunąć pozostałości białego proszku.
  • Poczujesz natychmiastowe odświeżenie, a twoje włosy będą wyglądać lekko i nabiorą objętości. Dodatkowo, będą one ładnie pachnieć dzięki zastosowanym olejkom.

Jeśli spodobał ci się przepis na domowy suchy szampon, przygotuj go własnoręcznie i korzystaj z niego kiedy tylko zajdzie taka potrzeba.

Już nie musisz się martwić przetłuszczającymi się włosami pod koniec długiego dnia w pracy albo po wizycie na siłowni.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Badía Villa, M. A., y García Miranda, E. (2012). Cosmetología aplicada a la estética decorativa. Madrid: Paraninfo.
  • Carrasco, F. (2005). Diccionario de ingredientes cosméticos. Madrid: Otero.
  • Cruz Álvarez, N. S. (2012). Fitocosméticos: con fórmulas para la preparación de todo tipo de cosméticos: champús, geles de baño, jabones, cremas hidratantes, cremas antiarrugas, desodorantes, filtros solares, leches limpiadoras, lociones contra la caída del cabello, pasta de dientes, exfoliantes, perfumes, máscaras faciales, etc. Madrid: AMV.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.