Lęki, niepokoje - 10 produktów na ich ukojenie.
Osoby, które cierpią na zaburzenia lękowe są przygnębione i często cierpią samotnie. Uważają, że skazane są na uzależniające leki antydepresyjne, których zażywanie niesie za sobą liczne skutki uboczne.
Ponadto, jeśli lęki nie są duże i częste, z reguły lekarz nie przepisuje leków. Wówczas osoba cierpiąca czuje się bezsilna wobec swoich niepokojów. W tym artykule przedstawimy 10 pokarmów, które pozytywnie wpływają na nasz układ nerwowy, równoważąc go.
Czy można zapobiegać lękom?
Lęki, w zależności od stopnia nasilenia, mogą powodować następujące objawy:
- tachykardia (częstoskurcz) – zaburzenie rytmu serca
- potliwość
- dreszcze
- ucisk w klatce piersiowej
- uczucie braku powietrza
- problemy trawienne
- napięcie mięśni
Symptomy te mogą się nasilać, jeśli nie będziemy próbować leczyć naszych lęków. Jeśli nie przepisano nam leczenia warto wprowadzić zmiany w diecie, które mogą zmniejszyć nieprzyjemne objawy i pomóc wyregulować układ nerwowy.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj więc ten artykuł: Nastoletnie lęki: wymysł czy prawdziwy problem?
Składniki na ukojenie lęków
1. Kakao
Czyste kakao, nie mylić z czekoladą, zawiera tryptofan. To aminokwas, który odgrywa ważna rolę w produkcji serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Można jeść jedną lub dwie kostki czekolady dziennie. Najlepiej jednak spożywać 50 gr czystego kakao w proszku jako dodatek do koktajli czy deserów.
2. Owies
Owies to doskonały składnik posiłków, pełen właściwości odżywczych, które pomagają odprężyć się i ukoić nerwy. Jednocześnie dodaje witalności i energii.
Może być spożywany w postaci owsianki, płatków owsianych, napoju lub produktów z mąki owsianej.
3. Drożdże piwne
Drożdże piwne to składnik bogaty w witaminy, minerały i aminokwasy, które pomagają ustabilizować układ nerwowy, poprawić cerę, włosy i paznokcie. Możemy je pić od czasu do czasu, szczególnie, gdy czujemy spadek nastroju.
4. Sałata
Sałata nie jest powszechnie znana z właściwości leczniczych. Jednakże warzywo to jest doskonałe w leczeniu lęków i innych zaburzeń na tle nerwowym takich jak bezsenność.
Zaleca się spożycie sałaty ekologicznej, bez pestycydów.
5. Awokado na lęki i niepokój
Duża zawartość witamin z grupy B w awokado powoduje polepszenie naszego ducha, dzięki uwalnianej serotoninie i dopaminie. Ponadto to “super-warzywo” to ogromny sprzymierzeniec naszego zdrowia. Dlatego warto, by na stałe zagościł w naszej diecie.
Można jeść surowe warzywo samodzielnie, jako dodatek do sałatek, kremów, sosów, bądź koktajli.
Koniecznie przeczytaj również ten ciekawy artykuł: Zdrowe starzenie się – poznaj 7 kluczowych sposobów
6. Cebula
Cebula pomaga ukoić lęki dzięki zawartości związków fenylowych. Surową cebulę można dodać do sałatek i sosów, a gotowaną jeść w zupach i gulaszach.
7. Orzechy
Ten suchy pyszny owoc pełen składników odżywczych zawiera magnez i tłuszcze omega 3, które mają dobroczynne działanie na nasz układ nerwowy. Dla osiągnięcia lepszego efektu należy orzechy namoczyć 8 h przed zjedzeniem. W ten sposób orzechy będą łatwiejsze do strawienia, a składniki bardziej przyswajalne.
Można orzechy jeść same jako przekąskę, dodawać do sałatek, kanapek, sosów i kremów.
8. Migdały
Migdały to po orzechach kolejny suchy owoc pomocny w zwalczaniu lęków. Podobnie jak orzechy, migdały zawierają magnez i kwasy tłuszczowe. Ponadto mają w składzie znaczącą ilość cynku, który odgrywa ważną rolę w pracy układu nerwowego.
9. Zielone warzywa liściaste
Zielone warzywa zawierają liczne witaminy i składniki odżywcze, wśród nich kwas foliowy. Składnik ten jest niezwykle pomocny w leczeniu lęków, depresji i innych zaburzeń nerwowych.
Warto pić zielone koktajle. Dodadzą nam energii na cały dzień i poprawią humor.
10. Platan
Platan, czyli banan warzywny jest owocem pysznym i pełnym zdrowych składników. Zawiera potas, który pomaga walczyć ze stresem, jak również wpływa korzystnie na muskulaturę.
Jeden platan dziennie to doskonały, naturalny sposób, by zapobiegać zaburzeniom na tle nerwowym.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Sunni AA., Latif R., Effects of chocolate intake on perceived stress; a controlled clinical study. Int J Health Sci, 2014. 8 (4): 393-401.
- Dreher ML., Davenport AJ., Hass avocado composition and potential health effects. Crit Rev Food Sci Nutr, 2013. 53 (7): 738-750.
- Larrieu T., Laye S., Food for mood: relevance of nutritional omega 3 fatty acids for depression and anxiety. Front Physiol, 2018.