Środki zobojętniające kwas żołądkowy

Nadmierne wytwarzanie kwasu przez żołądek jest poważną dolegliwością i problemem natury zdrowotnej, z którym zmagają się ludzie na całym świecie. Leki i inne środki zobojętniające pomagają złagodzić ból. Niemniej jednak powinny być stosowane bardzo ostrożnie.
Środki zobojętniające kwas żołądkowy

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Nadmierne wytwarzanie kwasu przez żołądek, problemy z przepukliną rozworu przełyku zwane potocznie refluksem i różne inne problemy ze strony układu pokarmowego są dolegliwościami, z którymi regularnie zmaga się prawie połowa ludzkości na całym świecie.

Jednak wszelkiego rodzaju środki zobojętniające kwas żołądkowy, niezależnie od tego, czy będące produktami przemysłu farmaceutycznego, czy też naturalne, należy jednak stosować ze sporą dozą ostrożności i zgodnie z zaleceniami lekarzy tak, aby uniknąć wszelkich szkodliwych skutków ubocznych.

Ale jeśli już zamierzasz zażywać, jakieś środki zobojętniające kwas żołądkowy, to warto poświęcić chwilę, by dowiedzieć się, jak uzyskać maksymalne oferowane przez nie korzyści i jednocześnie ograniczyć skutki uboczne do minimum.

W naszym dzisiejszym artykule przyjrzymy się zatem niektórym najważniejszym aspektom, które koniecznie musisz wiedzieć na ten temat. Zapraszamy do lektury!

Środki zobojętniające kwas żołądkowy: 10 rzeczy, które musisz o nich wiedzieć

Skoro zainteresowały Cię środki zobojętniające kwas żołądkowy, to znaczy, że zapewne także je stosujesz. Niezależnie od tego, czy zażywasz je często czy jedynie okazjonalnie, powinieneś wiedzieć o nich kilka istotnych rzeczy. Oto 10 najważniejszych z nich:

Unikaj za wszelką cenę leczenia na własną rękę

Z racji tego, że nie potrzebujesz recepty, by zakupić środki zobojętniające kwas żołądkowy, wiele osób ma tendencję do przyjmowania ich regularnie, gdy tylko uznają to za konieczne.

Kaszel

Jednak przed zażyciem jakichkolwiek leków i naturalnych specyfików powinieneś uzyskać opinię lekarza. Nie wszystkie produkty są bowiem zalecane we wszystkich przypadkach.

Wysokie ciśnienie krwi

Niektóre leki i środki zobojętniające kwas żołądkowy powodują liczne problemy u pacjentów z wysokim ciśnieniem krwi. Nie są też zalecane dla tych, którzy mają lub mieli kamienie nerkowe. Powinieneś także unikać ich w sytuacji, gdy miewasz problemy z wypróżnianiem się.

Konieczność przestrzegania indywidualnie dostosowanej procedury leczenia

Niezwykle ważną jest skontaktowanie się ze specjalistą w celu uzyskania indywidualnie dobranej diagnozy. Tylko wtedy będziesz mieć pewność, że zażywasz środki zobojętniające kwas żołądkowy optymalnie dobrane do Twoich możliwości i dolegliwości.

Specjaliści zalecą Ci konkretne produkty na podstawie Twoich specyficznych potrzeb. Będą także brali pod uwagę kwestie regularnego zażywania innych leków lub stosowania diety o niskiej zawartości sodu. Ponadto zapytają Cię także, czy przyjmujesz jakiekolwiek suplementy o wysokiej zawartości wapnia.

Środki zobojętniające kwas żołądkowy są przeznaczone do okazjonalnego zażywania

Środki zobojętniające kwas żołądkowy są przepisywane po to, aby pomóc Ci w określonych, okazjonalnych epizodach nadkwasoty. Mogą także posłużyć do złagodzenia objawy oparzenia przełyku lub rozstroju żołądka. Nie powinieneś ich jednak zażywać zbyt długo.

Ponadto zdecydowanie nie powinieneś nawet rozważań włączenia tych produktów do swojej codziennej diety.

Jeśli zgaga lub nadkwasota nie ulegnie złagodzeniu się po zażywaniu leków zobojętniających kwasy żołądkowe przez tydzień, powinieneś ponownie skonsultować się ze swoim lekarzem. Miej bowiem na uwadze to, że ktoś, kto nie stosuje się do rad specjalistów, naraża swój organizm na o wiele poważniejsze problemy zdrowotne.

Tabletka na żołądek to popularne środki zobojętniające kwas żołądkowy

Środki zobojętniające kwas żołądkowy nie są także przeznaczone dla osób cierpiących na określone choroby. Niektóre z tych chorób obejmują między innymi zapalenie wyrostka robaczkowego, wrzody żołądka, kamienie nerkowe lub innego rodzaju problemy z funkcjonowaniem układu pokarmowego.

Zażywanie leków zobojętniających kwasy żołądkowe zwykle wiąże się także z pewnymi skutkami ubocznymi. Niektórzy pacjenci zaczynają na przykład odczuwać zawroty głowy, mdłości, a nawet bóle głowy po połknięciu specyfików o takich właściwościach.

Uważaj na niektóre minerały w składzie takich leków

Co więcej niektóre środki zobojętniające kwas żołądkowy mogą wywoływać także inne dolegliwości, które znikają samoistnie po zaprzestaniu leczenia. Na przykład preparaty na bazie magnezu mogą powodować biegunkę. Z kolei te, które są oparte na wapniu lub glinie, mogą powodować uporczywe zaparcia.

Dodatkowo, chociaż nie jest to częste zjawisko, środki zobojętniające kwas żołądkowy zawierające w składzie wapń mogą powodować powstawanie kamieni nerkowych. Z kolei zbyt częste zażywanie leków na bazie glinu może spowodować przyśpieszoną utratę wapnia w kościach. A efektem tego zjawiska będzie osteoporoza.

Większość drobnych problemów z nadmiernym wydzielaniem kwasu żołądkowego jest ściśle związana z wysokim poziomem stresu. Dlatego postaraj się jak najlepiej powstrzymać swój stres i poziom niepokoju w życiu codziennym.

Nie należy ponadto przyjmować więcej niż jednego środka zobojętniającego kwasy żołądkowe jednocześnie. Pamiętaj także, by nie łączyć go z z lekami będącymi inhibitorami pompy protonowej (PPI) lub blokerami H-2. A przynajmniej o ile Twój lekarz nie zaleci Ci innego postępowania.

Unikaj stosowania niezdrowej diety

Niezdrowa dieta jest synonimem licznych problemów zdrowotnych. Wśród często spotykanych konsekwencji jej stosowania zazwyczaj znajdziesz dolegliwości ze strony żołądkowa i ogólnie układu pokarmowego.

Zdrowa dieta

Twoje potrawy, które spożywasz, powinny być odpowiednio zrównoważone. Muszą one zawierać dużą ilością świeżych owoców i warzyw. Powinieneś także wyeliminować ze swojej diety produkty wykonane z przetwarzanej metodami przemysłowymi mąki lub z dodatkiem cukru. Podobnie należy też unikać potraw zawierających zbyt duże ilości niezdrowego tłuszczu.

Problemy związane z dietą i ogólnie jedzeniem obejmują także omijanie posiłków i zbyt szybkie jedzenie. Ważne jest bowiem to, aby odpowiednio dokładnie przeżuwać każdy kęs swojego posiłku. Zbyt częste spożywanie potraw i napojów o ekstremalnych temperaturach (bardzo zimnych lub gorących) może również przyczynić się do wywołania problemów ze strony układu pokarmowego.

Produkty całkowicie zabronione w przypadku nadkwasoty

Osoby, które borykają się z dolegliwościami wywołanymi przez nadmierne wydzielanie kwasów żołądkowych powinny całkowicie wyeliminować ze swojej codziennej diety produkty, takie jak kawa lub alkohol. W niektórych przypadkach konieczne może być także zrezygnowanie z czekolady.

Dodatkowo palenie papierosów może poważnie wpłynąć na Twój żołądek. Oczywiście w negatywny sposób.

Naturalne środki zaradcze i łagodne środki zobojętniające kwas żołądkowy

Na szczęście znamy pewne naturalne opcje pozwalające złagodzić objawy nadmiernej nadkwasoty żołądka przed udaniem się do lekarza w celu rozpoczęcia leczenia klinicznego. Duża szklanka wody jest pierwszym środkiem, który należy zastosować, gdy zaczniesz odczuwać pierwsze objawy rozstroju żołądka.

Picie wody

Jest to sprawdzona metoda skutecznego leczenia objawów przepukliny rozworu przełyku i nadkwasoty. Dodatkowo jest ona bardzo przydatna jako rozwiązanie tymczasowe.

Imbir

Korzeń imbiru był używany przez wiele stuleci, jako doskonały sposób na złagodzenie dolegliwości ze strony żołądka i układu pokarmowego.

Imbir

Jest to ważny naturalny środek do leczenia problemów trawiennych dzięki swojej zdolności do blokowania wydzielania kwasu żołądkowego. Skutecznie zapobiega także powstawaniu wrzodów. Skuteczność imbiru w tej kwestii potwierdzają wyniki wielu badań naukowych.

Ponadto działa on również jako naturalna forma zapewnienia osłony błon śluzowych żołądka.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Paz MFCJ, de Alencar MVOB, de Lima RMP, Sobral ALP, do Nascimento GTM, Dos Reis CA, Coêlho MDPSS, do Nascimento MLLB, Gomes Júnior AL, Machado KDC, de Menezes APM, de Lima RMT, de Oliveira Filho JWG, Dias ACS, Dos Reis AC, da Mata AMOF, Machado SA, Sousa CDC, da Silva FCC, Islam MT, de Castro E Sousa JM, Melo Cavalcante AAC. Pharmacological Effects and Toxicogenetic Impacts of Omeprazole: Genomic Instability and Cancer. Oxid Med Cell Longev. 2020 Mar 28;2020:3457890. doi: 10.1155/2020/3457890. PMID: 32308801; PMCID: PMC7146093.
  • Wieërs G, Belkhir L, Enaud R, Leclercq S, Philippart de Foy JM, Dequenne I, de Timary P, Cani PD. How Probiotics Affect the Microbiota. Front Cell Infect Microbiol. 2020 Jan 15;9:454. doi: 10.3389/fcimb.2019.00454. PMID: 32010640; PMCID: PMC6974441.
  • Islam MA, Amin MN, Siddiqui SA, Hossain MP, Sultana F, Kabir MR. Trans fatty acids and lipid profile: A serious risk factor to cardiovascular disease, cancer and diabetes. Diabetes Metab Syndr. 2019 Mar-Apr;13(2):1643-1647. doi: 10.1016/j.dsx.2019.03.033. Epub 2019 Mar 16. PMID: 31336535.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.