Sposób na żylaki – 8 kroków do wyleczenia

Aby zapobiec tworzeniu się żylaków, należy prowadzić aktywny tryb życia oraz stosować zdrową dietę bogatą w produkty, które w naturalny sposób poprawiają krążenie krwi.
Sposób na żylaki – 8 kroków do wyleczenia
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Skuteczny sposób na żylaki zakłada wdrożenie do codziennego życia serii zdrowych nawyków, które w naturalny sposób stymulują krążenie krwi w kończynach. Nawet jeśli regularnie stosujesz odpowiednie kosmetyki i zabiegi, bez zmiany stylu życia nie poprawisz stanu zdrowia swoich nóg.

Wybiegając znacznie dalej poza ich estetyczny aspekt, koniecznie powinnaś uświadomić sobie, że wypukłe żyły są objawem poważnych zaburzeń krążenia krwi w organizmie. Stąd też oprócz nieestetycznego wyglądu mogą stać się przyczyną silnego bólu oraz nieustannego uczucia ciężkich i zmęczonych nóg.

Wypróbuj poniższy sposób na żylaki, a z pewnością na długie lata zapomnisz o tej kłopotliwej dolegliwości. Dodatkowo dowiedz się, na czym polega problem słabego krążenia krwi w kończynach oraz poznaj naturalne metody na walkę z żylakami.

Ponieważ jest to problem bardzo powszechny i zmaga się z nim wiele osób na całym świecie (głównie kobiety), warto poznać mechanizm tworzenia się żylaków, jego przyczyny oraz metody leczenia. Im więcej wiemy na temat dolegliwości, tym łatwiej jesteśmy w stanie zapobiec poważnym konsekwencjom zdrowotnym.

Znajdź swój sposób na żylaki!

Żylaki to nabrzmiałe i silnie powykręcane żyły, które tworzą się na skutek nieprawidłowego działania zastawek żylnych, czyli „klapek” mających zamykać naczynia krwionośne, gdy odpływająca do serca krew, próbuje się cofnąć.

Kiedy zastawki te są osłabione i nie funkcjonują prawidłowo, krew może się cofać, a ta, która płynie w dół ma większe ciśnienie i nadmiernie obciąża ściany żył. Te w efekcie się rozszerzają i bez zmiany twoich nawyków nie są w stanie odzyskać swojego pierwotnego kształtu.

Generalnie żylaki tworzą się w nogach. Jednak fakt ten nie wyklucza, że nabrzmiałe i nadmiernie poszerzone żyły mogą pojawić się również w okolicach przełyku i odbytu. W tym drugim przypadku mamy do czynienia wówczas z hemoroidami.

Żylaki od zawsze były uważane za problem głównie natury estetycznej. Rzeczywiście ciemnofioletowe, wybrzuszone żyły nie dodają uroku naszym nogom. Kiedy jednak ich stan ulega zaawansowaniu, stajemy w obliczu poważnego problemu zdrowotnego. Może stać się on przyczyną bolesnych dolegliwości, a nierzadko i śmierte lnej zakrzepicy żylnej.

Żylaki – w jaki sposób się objawiają?

Do najbardziej charakterystycznych objawów zaburzeń krążenia krwi w kończynach dolnych należą:

Żylaki
  • Stan zapalny żył oraz ich silny obrzęk
  • Uczucie pieczenia i ociężałości nóg
  • Silny ból i skurcze w nogach
  • Uporczywe swędzenie w okolicy żył objętych stanem zapalnym
  • Krwawienie z żylaków
  • Zmiany skórne oraz stwardnienie żył

Co przyczynia się do powstawania żylaków?

Kiedy zastawki żylne przestają prawidłowo funkcjonować, krew nie jest w stanie swobodnie odpływać z nóg w kierunku serca. Powoduje to jej częściowe zatrzymanie w naczyniach krwionośnych kończyn dolnych. Żyły i tętnice ulegają więc zniekształceniu, zajmuje je silny stan zapalny oraz pojawia się piekący ból.

Chociaż w większości przypadków skłonność do żylaków mamy w genach, wiele z naszych codziennych nawyków może pogłębić tę dolegliwość, a nawet „aktywować” nieprawidłowe krążenie krwi w kończynach.

Istnieje szereg czynników, które osłabiają krążenie krwi w nogach. Problem ten występuje zwłaszcza wśród ludzi starszych oraz osób zmagających się ze sporą nadwagą. Inne przyczyny żylaków to:

  • Ciąża
  • Nieprawidłowa postawa ciała podczas chodzenia
  • Siedzący tryb życia
  • Częste zakładanie nogi na nogę
  • Silne zmiany hormonalne
  • Zaburzenia oraz choroby układu krążenia
  • Praca w wysokiej temperaturze
  • Urazy i operacje nóg

Sposób na żylaki, czyli 8 kroków do pięknych i zdrowych nóg

Aktywny styl życia to najskuteczniejsza broń przeciwko żylakom. Regularna aktywność fizyczna pomaga zarówno zwalczyć problem żylaków, jak i zapobiec im lub opóźnić ich pojawienie się (jeśli odziedziczyliśmy tę dolegliwość po przodkach).

Jeśli chcesz cieszyć się zdrowymi i pięknymi nogami, czym prędzej powinnaś wprowadzić szereg zmian do swojego codziennego życia. Dzięki nim prawidłowo zadbasz o krążenie krwi w nogach oraz utrzymasz zdrowe i elastyczne naczynia krwionośne.

1. Prawidłowa postawa ciała

Utrzymywanie jednej i tej samej pozycji ciała przez długi czas powoduje osłabienie krążenia krwi w kończynach, co z kolei prowadzi do osłabienia żył i tworzenia się żylaków.

Kobieta z nogami opartymi o stół

Jeśli twoja praca wymaga spędzania w tej samej pozycji długich godzin (zarówno na siedząco, jak i na stojąco), co godzinę powinnaś wstać i „rozprostować kości”. Przespaceruj się po biurze, wyjdź na ulicę, zrób kilka przysiadów, rozciągnij mięśnie nóg. Nieważne jaki sposób na żylaki wybierzesz – najważniejsze to ruszać się często i systematycznie zmieniać pozycję ciała.

2. Unoś nogi do góry!

Bardzo prostym i relaksującym nawykiem na pozbycie się żylaków jest częste unoszenie nóg do góry. Po każdym ciężkim dniu połóż się na chwilę i podnieś nogi, opierając je o ścianę lub poduszkę – najważniejsze, aby znalazły się one powyżej linii serca.

Podnoszenie stóp pomaga odprężyć zmęczone całodniowym napięciem mięśnie oraz ułatwia odpływ krwi z powrotem do serca. Codzienny nawyk unoszenia nóg zapewni ci zdrowie oraz pomoże uniknąć problemu z żylakami.

3. Zadbaj o codzienną aktywność fizyczną

Pamiętaj, że regularna aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na zdrowie całego organizmu. Jeśli chodzi o żylaki, to ruch na świeżym powietrzu znakomicie stymuluje krążenie krwi w kończynach oraz pomaga utrzymać prawidłową masę ciała.

Dlatego też, jeśli zmagasz się z problemem żylaków, koniecznie powinnaś zacząć się ruszać. Siedzący tryb życia doprowadzi do pogłębienia się dolegliwości i jeszcze większego bólu nóg, a z czasem narazi cię również na wystąpienie zakrzepicy żył.

4. Masaż nóg doskonale poprawia krążenie

Masaż nóg to świetna terapia stymulująca krążenie krwi w kończynach. Co więcej, regularne sesje masażu mają niesamowite działanie odprężające i pomagaj ukoić dolegliwości towarzyszące żylakom.

Przeczytaj koniecznie artykuł: Ćwiczenia stymulujące

5. Pokochaj zimny prysznic

Chociaż ciepły prysznic działa odprężająco po całym dniu pracy i pomaga zniwelować zmęczenie, ma on jednak zgubny wpływ na naczynia krwionośne w nogach. Zimny prysznic to fantastyczny sposób na żylaki – poprawia krążenie krwi, dodaje energii i pomaga obkurczyć nabrzmiałe żyły.

Kobieta pod prysznicem

Staraj się regularnie kierować lodowaty strumień wody bezpośrednio na łydki. Ten codzienny nawyk pomoże ci zwalczyć żylaki szybciej niż myślałaś. Co więcej, niemalże natychmiast eliminuje on uczucie ciężkich nóg oraz łagodzi stan zapalny żył.

6. Unikaj noszenia obcisłych ubrań

Osoby zmagające się ze słabym krążeniem krwi w kończynach oraz żylakami koniecznie powinny zrezygnować z noszenia obcisłych spodni, legginsów czy rajstop. Powodują one ucisk na naczynia krwionośne, uniemożliwiając tym samym odpływ krwi do serca.

Jeśli chcesz zapomnieć o żylakach i towarzyszących im dolegliwościach, zadbaj o to, by noszone przez ciebie ubrania były wygodne i w żaden sposób nie uciskały naczyń krwionośnych w nogach.

7. Popraw swoją codzienną dietę

Wzbogać swoją codzienną dietę o produkty bogate w kwasy omega-3, antyoksydanty i błonnik pokarmowy. Są one odpowiedzialne między innymi za utrzymanie dobrego stanu naczyń krwionośnych.

Co więcej, zdrowe kwasy tłuszczowe wspomagają pracę układu krążenia, chronią serce oraz zapobiegają poważnym chorobom, włącznie z zawałem mięśnia sercowego i udarem mózgu.

8. Unikaj alkoholu i tytoniu

Nadmierne spożywanie alkoholu oraz nałogowe palenie tytoniu to dwa nawyki, które bardzo niekorzystnie wpływają na pracę całego naszego organizmu. Nie ma się więc co dziwić, że sprzyjają one również formowaniu się żylaków.

Toast

Zawarte w alkoholu i tytoniu szkodliwe substancje i toksyny znacząco utrudniają przepływ krwi, sprawiając, że ta zatrzymuje się w kończynach i ma problem z dotarciem z powrotem do serca. W takim przypadku o żylaki naprawdę nietrudno.

Na zakończenie

Zdrowe nawyki na co dzień to klucz do pięknych i wolnych od żylaków nóg. Pamiętaj, że pomagają one nie tylko leczyć obrzęknięte żyły, ale także stanowią skuteczny sposób na zapobieganie tworzeniu się żylaków.

Pamiętaj, że nawet jeśli poddasz się kosztownym zabiegom usuwającym żylaki, jeśli nie zmienisz swoich codziennych nawyków i nie zaczniesz się więcej ruszać, te szybko powrócą i kosztowny zabieg w efekcie pójdzie na marne.

Generalnie nie chodzi tu o krótkotrwałą kurację mającą na celu zlikwidowanie żylaków, ale o trwałe zmiany w codziennym stylu życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Jawien A. The influence of environmental factors in chronic venous insufficiency. Angiology. 2003;54 (Suppl 1):S19-31
  • Bass A. The effect of standing in the workplace and the development of chronic venous insufficiency. Harefuah 2007;146(9):675-6, 734-5.  
  • Rodrigo JA, Villa R. Guías de manejo de la insuficiencia venosa crónica. Guías Clínicas [en línea]. 2000, vol 2 N°21. [citado el: 15 de Diciembre de 2008]. 

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.