Spokojny sen - 5 naparów, które Ci go zapewnią

Napary, które mają na celu poprawę jakości Twojego snu, to wszystkie te, które rozluźniają całe ciało i ułatwiają zasypianie. W przeciwieństwie do tego, co możesz sądzić, nie powinieneś jednak przygotowywać takiego napoju tuż przed pójściem do łóżka. Zamiast tego optymalnym rozwiązaniem jest zaparzenie naparu na co najmniej godzinę wcześniej przed udaniem się na spoczynek.
Spokojny sen - 5 naparów, które Ci go zapewnią
Maricela Jiménez López

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Maricela Jiménez López.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2021

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie napary pomogą Ci uzyskać spokojny sen? Zapewne wypróbowałeś już kilka różnych, ale wciąż nie jesteś usatysfakcjonowany. Nie zapewniły Ci one pozytywnych rezultatów lub też nawet po ich wypiciu nie byłeś w stanie zasnąć? Całkiem możliwe, że nie przygotowujesz ich w poprawny sposób.

Ogólnie rzecz biorąc, ludzie używają torebek z ziołami na spokojny sen, które są sprzedawane w supermarketach lub aptekach. I nie ma w tym niczego złego, pod warunkiem, że wiesz, jak te napary należy prawidłowo przygotować.

W związku z tym ważne jest to, aby sprawdzić instrukcje na opakowaniu i postępować ściśle według tych zaleceń producenta naparu.

Jednocześnie ważne jest to, aby pamiętać, że napary są w przeważającej większości przypadków zupełnie nieszkodliwymi napojami opartymi o w pełni naturalne składniki. To właśnie dlatego możesz je pić śmiało, bez potrzeby wcześniejszego zwracania się do lekarza z prośbą o konsultację.

Na rynku powszechnie dostępne są leki wywołujące spokojny sen. Niestety jednak większość z nich ma dość istotne skutki uboczne i może także spowodować silne uzależnienie. Dlatego lekarze na ogół unikają przepisywania tych leków. Stosują je praktycznie rzecz biorąc tylko wtedy, gdy są one niezbędnie konieczne.

Dodatkowo zalecają, aby osoba z zaburzeniami snu stosowała inne metody zapewniające jej spokojny sen, takie jak ziołolecznictwo (fitoterapia).

Jak zrobić napar, który pomoże Ci uzyskać spokojny sen?

Napary, które mają na celu poprawę jakości Twojego snu, to wszystkie te, które rozluźniają całe ciało i ułatwiają zasypianie. W przeciwieństwie do tego, co możesz sądzić, nie powinieneś jednak przygotowywać takiego napoju tuż przed pójściem do łóżka.

Zamiast tego optymalnym rozwiązaniem jest zaparzenie naparu na co najmniej godzinę wcześniej przed udaniem się na spoczynek.

Napar przed snem
  • Najpierw należy doprowadzić do wrzenia 250 ml (1 szklankę) wody. Gdy woda się zagotuje, zdejmij naczynie z ognia. Następnie dodaj do niego torebkę lub liście produktu, na bazie którego zamierzasz przyrządzić napar.
  • Czas zaparzania także jest ważny. Jeśli na opakowaniu zostało napisane, że napar powinien parzyć się przez około 2 minuty, należy postępować zgodnie z tymi wskazówkami i śledzić upływający czas. W ten sposób będziesz w stanie skorzystać ze wszystkich właściwości naparu i cieszyć się jego najlepszym smakiem.

Nie powinieneś nawet rozważać dodania do napoju sztucznych słodzików lub cukru, ale możesz na przykład wzbogacić jego smak miodem, jeśli zechcesz. Kolejną ważną częścią całego procesu jest wybór odpowiednich naparów ziołowych, które pomogą Ci uzyskać spokojny sen.

Napary ziołowe, które pomogą Ci się lepiej wyspać

Podczas gdy wiele z tych ziół można znaleźć w kapsułkach i kroplach, gorące napoje, takie jak napar na ich bazie, działają kojąco na organizm i generalnie wywołują uczucie ulgi.

Poniżej znajdziesz zestawienie najlepszych naszym zdaniem ziół, które możesz dodać do naparów. Każdy z nich wypity tuż przed udaniem się na nocny spoczynek pozwoli Ci uzyskać spokojny sen.

1. Waleriana

Kozłek lekarski, zwany potocznie walerianą, stał się jednym z najważniejszych ziół do leczenia bezsenności.

Waleriana

Ma on działanie uspokajające, które reguluje funkcjonowanie komórek układu nerwowego, obniżając w ten sposób poziom lęku.

2. Rumianek

Rumianek to zioło o właściwościach orzeźwiających, rozszerzających naczynia krwionośne i przeciwskurczowych. Ma on także cechy korzystnie wpływające na funkcjonowanie układu pokarmowego, redukujące gazy i wzdęcia oraz stymulujący pracę wątroby oraz pęcherzyka żółciowego.

Rumianek działa także jako w pełni naturalny środek rozluźniający mięśnie. Ma zarazem świetne właściwości przeciwzapalne. Dlatego też roślina ta jest jednym z najczęściej używanych ziół do łagodzenia problemów ze strony układu pokarmowego, które często zaburzają spokojny sen.

Przeczytaj również: Rumianek i cynamon – remedium dla cukrzyków

3. Męczennica

Męczennica, czyli inaczej mówiąc passiflora jest rośliną o wysokiej zawartości flawonoidów i alkaloidów.

Passiflora

Zawiera także zawiera kwas gamma-aminomasłowy, znany neuroprzekaźnik, który odgrywa ważną rolę w regulacji napięcia mięśniowego, a także rozluźnia nerwy. Jeśli nie lubisz smaku tej rośliny, możesz spróbować użyć jej w formie aromaterapii.

4. Ziele dziurawca

Zioło to jest naturalnym środkiem przeciwzapalnym. Zawiera również witaminę C. Oprócz tego, że jest jednym ze składników, które pomagają uzyskać spokojny sen, zioło to jest również znanym środkiem przeciwdepresyjnym, który okazał się skuteczny w leczeniu łagodnej i umiarkowanej depresji oraz stanów lęku i niepokoju.

5. Melisa lekarska

Jej nazwa naukowa to Melissa officinalis. Roślina ta znana jest z tego, że jest jednym z najbardziej wydajnych ziół do zwalczania stanów nerwowości i problemów związanych z lękiem.

Melisa

Ma również właściwości stymulujące funkcjonowanie układu pokarmowego, dlatego też zalecamy wypijanie jednej szklanki naparu z melisy po ostatnim posiłku w ciągu dnia.

Inne wskazówki pozwalające uzyskać poprawę jakości snu

Oprócz wypicia wcześniej wymienionych herbat zaleca się również ćwiczenie następujących sposobów pozwalających uzyskać spokojny sen:

  • Zjedz lekką kolację na kilka godzin przed pójściem do łóżka.
  • Upewnij się, że Twoja sypialnia jest w pełni zaciemniona.
  • Ogranicz już w porze popołudniowej spożycie produktów spożywczych zawierających kofeinę.
  • Zawsze kładź się do łóżka o tej samej porze każdej nocy.
  • Wypij napar na spokojny sen na co najmniej godzinę przed pójściem spać tak, aby skorzystać ze wszystkich jego dobroczynnych efektów.
  • Idź do łóżka, gdy tylko poczujesz się śpiący. Bardzo ważne jest to, aby nie zakłócić swojej codziennej procedury zasypiania. W przeciwnym razie trudno Ci będzie zapobiec niechcianej bezsenności.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gastaldi, B., Assef, Y., Van Baren, C., Di Leo, P., Retta, D., Bandoni, A., & González, S. (2016). Actividad antioxidante en infusiones, tinturas y aceites esenciales de especies nativas de la Patagonia Argentina. Revista Cubana de Plantas Medicinales.

  • Martínez, G. C., Pellerano, R. G., Del Vitto, L. A., Matilde Mazza, S., & Marchevsky, E. J. (2015). Concentraciones de elementos minerales en partes aéreas e infusiones de Margyricarpus pinnatus (Lam.) Kuntze (Perlilla). Revista Cubana de Plantas Medicinales.

  • Huamantupa, I., Cuba, M., Urrunaga, R., Paz, E., Ananya, N., Callalli, M., … Coasaca, H. (2011). Riqueza, uso y origen de plantas medicinales expendidas en los mercados de la ciudad del Cusco. Revista Peruana de Biologia. https://doi.org/10.15381/rpb.v18i3.439


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.