Spanie nago - Oto siedem korzyści

Czy wiedziałaś, że spanie nago poprawia obieg krwi i chroni przed infekcjami? W chłodnym środowisku bakterie nie mogą przetrwać.
Spanie nago -  Oto siedem korzyści
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Ángela Aragón

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Badania niejednokrotnie wykazały, że sen jest fundamentalny dla zdrowia. Jednak nie każdy wie, jakie korzyści może dawać spanie nago. Dbanie o dobrą kondycję fizyczną i zdrowie, to także dbanie o sen, a nie tylko o dietę czy ćwiczenia.

Chociaż spanie nago często jest łączone z aktywnym życiem seksualnym, to jest to raczej błędne przekonanie. Przedstawimy Ci zaraz, dlaczego zostawienie piżamy w szafie może przynieść pozytywne skutki.

Mniej znaczy więcej: spanie nago niesie garść korzyści

1. Lepszy odpoczynek

Spanie nago kobieta

Nieważne jak ubrania są cienkie – zawsze ograniczają swobodę ruchów. Bez nich Twoje ruchy nie są niczym krępowane.

Chociaż kwestia ta jest często niezauważalna, powoduje nieświadome reakcje, które zaburzają nieco zdrowy sen.

2. Walka z ryzykiem infekcji

Kiedy śpisz bez ubrań, temperatura Twojego ciała jest niższa. W rezultacie bakteriom ciężej jest zadomowić się w Twoim organizmie.

Dlatego też zalecamy spanie bez ubrań nawet podczas zimy: kołdra i koce zapewniają wystarczające przykrycie i unikniesz przegrzania ciała w czasie, kiedy więcej bakterii znajduje się w powietrzu.

3. Spalasz więcej kalorii

Kiedy zapewniasz odpowiednią regulację termiczną, wówczas ciało się ochładza, co aktywuje hormony generujące ciepło. W ten sposób spalasz energię, co przyczynia się do utraty wagi.

Dodatkowo właściwy odpoczynek nocą redukuje poziom niepokoju. Kiedy jesteś zestresowana masz tendencję do sięgania po przekąski, więc spanie nago poniekąd powoduje, że mniej jesz.

4. Pozostajesz młoda

Szczęśliwa kobieta w łóżku

Jak już wspomnieliśmy, jedną z korzyści spania nago jest obniżenie poziomu temperatury ciała. Należy tutaj przypomnieć, że chłód chroni Twoje komórki i spowalnia procesy starzenia się.

Dzieje się to dzięki melatoninie, która jest hormonem odpowiedzialnym za chronienie komórek przed degeneracją. Poza tym poprawia to jakość Twojego snu.

Działa tak dobrze, że często nazywana jest “naturalną pigułką nasenną.”

5. Wzmacnia mięśnie i kości

Kiedy Twoje ciało próbuje regulować temperaturę, to pobudza układ hormonalny, włączając w to wzrost hormonów. Korzyść z tego tytułu polega na tym, że hormony wzmacniają funkcjonalność mięśni oraz kości.

6. Poprawia obieg krwi

Wspomnieliśmy wcześniej o braku swobody ruchów, a teraz chcemy wskazać, że ubrania negatywnie wpływają na obieg krwi, co bezpośrednio szkodzi układowi krążenia.

Spanie nago może być jednym z kroków do wyregulowania obiegu krwi.

7. Wzmacnia poczucie własnej wartości

Kobieta w lustrze

Kiedy Twoje ciało ma bezpośredni kontakt z pościelą, to wzrasta poziom oksytocyny, “hormonu miłości”. Czujesz się dzięki temu bardziej zmysłowa, bez względu na to czy śpisz z kimś, czy sama.

Korzyści ze spania nago wychodzą daleko poza aktywność seksualną, ponieważ kreuje to wewnętrzne uczucie dobrego samopoczucia i już od wstania z łóżka czujesz się bardziej atrakcyjną osobą, więc opuszczasz mieszkanie z większą pewnością siebie.

Jeden trik na wzmocnienie korzyści ze spania nago: weź prysznic przed pójściem spać

Powód jest prosty: różnica temperatur, jaką doświadczy Twoje ciało, pobudzi system regulacji temperatury w Twoim ciele, który zacznie pracować wcześniej.

Teraz nie masz już wymówek – spróbuj! Pozbądź się piżamy i wejdź do łóżka bez ubrań – szybko zobaczysz, jak to zmienia Twoje życie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Benoit, O. (1980). Le sommeil. Enfance. https://doi.org/10.3406/enfan.1980.3399
  • Fundación Iberoamericana de Seguridad y Salud Ocupacional. (2012). Dormir bien para un mejor rendimiento en el trabajo. Dormir Bien Para Un Mejor Trabajo Mejora El Rendimiento.
  • Parga, N. (2010). Dormir Bien. Consejo Editorial de Educación Pública Del Royal College of Psychiatrists. https://doi.org/10.1517/13543784.7.5.803

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.