Spalanie tłuszczu i budowanie tkanki mięśniowej – 7 cennych porad

Październik 2, 2017
Zacznijmy od tego, że spalanie tłuszczu nie oznacza całkowitego usunięcia go z diety. Zamiast tego, musisz zapewnić jego stałe dostawy do swojego organizmu, ale robić to w naprawdę inteligentny sposób. Wybierz przede wszystkim zdrowe tłuszcze i zawsze upewnij się, że pijesz wystarczające ilości wody i zapewniasz sobie odpowiednią dawkę ćwiczeń fizycznych.

W obecnych czasach apetyt każdego z nas związany z idealną sylwetką znacząco wzrósł. Już nie chodzi nam wyłącznie o spalanie tłuszczu, nie chcemy być jedynie szczupli. Chcemy również zapewnić sobie ładnie wyrzeźbione, silne i zdrowe ciało.

Aby to osiągnąć, musimy spełnić dwa podstawowe warunki. Po pierwsze zapewnić sobie równomierne i prawidłowe spalanie tłuszczu. Po drugie skupić się także na uzyskaniu pożądanej przez nas masy mięśniowej.

W naszym dzisiejszym artykule zgromadziliśmy specjalnie dla Ciebie zestaw najlepszych i najbardziej przydatnych wskazówek pozwalających na szybkie i sprawne osiągnięcie tego celu. Ponadto pokażemy Ci, jak to zrobić jak najbardziej komfortowo – czyli możliwie najmniejszym wysiłkiem i bez konieczności nadmiernego głodzenia się.

Inteligentny, ale zarazem prosty sposób na spalanie tłuszczu

Jeśli chcesz schudnąć w sposób zdrowy, musisz znaleźć inteligentny sposób na spalanie tłuszczu.

Oznacza to pozbycie się ze swojej codziennej diety wszystkich tych produktów spożywczych, które powodują, że Twój organizm zaczyna magazynować zawarty w nich tłuszcz w pewnych określonych miejscach jak brzuch, czy uda, jednocześnie uaktywniając przy tym procesy budujące masę mięśniową.

Oczywiście jest to zjawisko niepożądane w większości interesujących nas przypadków. Aby uniknąć tego problemu, należy skupić się na naszej codziennej diecie, a konkretniej rzecz biorąc na wchodzących w jej skład produktach spożywczych.

To, co masz zwyczaj codziennie jeść, odgrywa niezmiernie istotną rolę w procesie dystrybucji tłuszczów w Twoim organizmie.

Rozciąganie na spalanie tłuszczu

Ponadto należy zapewnić sobie dwa do trzech razy w tygodniu sesję ćwiczeń fizycznych o odpowiednio dobranej do Twojej kondycji intensywności, a także dodać do nich elementy typu kardio, które pozwolą bardzo skutecznie rzeźbić Twoje mięśnie i przyśpieszyć spalanie tłuszczu.

Zauważalne dość szybko efekty możesz osiągnąć stosując intensywny trening interwałowy. Wymaga on różnych rodzajów ćwiczeń wykonywanych w ciągu zaledwie kilku minut przy zapewnieniu sobie zaledwie kilku sekund odpoczynku między kolejnymi rodzajami treningu.

W ten sposób można uzyskać zaskakujące i trwałe wyniki, poświęcając na pełną sesję treningową zaledwie 20 lub 30 minut.

1.  Produkty żywnościowe, które stymulują Twój metabolizm

Jeśli chcesz znacząco zwiększyć liczbę spalanych kalorii, a tym samym przyśpieszyć spalanie tłuszczu, musisz w dużym skrócie aktywować swój metabolizm.

Jest to funkcja Twojego organizmu odpowiedzialna bezpośrednio za spalanie tłuszczu, z którego następnie wytwarzana jest energia potrzebna do zapewnienia odpowiedniej temperatury ciała i umożliwiająca aktywność fizyczną.

Ogólnie rzecz biorąc jest to po prostu spalanie kalorii w celu wytworzenia energii. Oczywiście na rynku powszechnie dostępne są potrawy i produkty spożywcze, które mają zdolność aktywowania metabolizmu. Z tego powodu należy dodać je do swojej diety, bo ich spożywanie przekłada się na sprawniejsze spalanie tłuszczu.

Zdrowa żywność

 • Pieprz cayenne: powinieneś spożywać go w niewielkich ilościach. Przecież jest on bardzo pikantny!
 • Imbir: ma również właściwości korzystnie wpływające na funkcjonowanie układu pokarmowego.
 • Zielona herbata: jest to świetny napój, który możesz pić regularnie z samego rana, jak i po południu.
 • Cynamon: to silny stymulator. Może także powstrzymać chęci na zjedzenie czegoś słodkiego.
 • Grejpfrut: to praktycznie rzecz biorąc najlepszy z owoców cytrusowych pod względem przydatności do zrzucania wagi i poprawiania przy okazji funkcjonowania wątroby.
 • Płatki owsiane: jest to bardzo pożywny i pełnowartościowy produkt spożywczy, którym możesz zastąpić spożywane zazwyczaj płatki śniadaniowe, pełne niezdrowego tłuszczu i cukru. Płatki owsiane są naprawdę znakomitym produktem spożywczym dla sportowców!

2. Wybieraj wyłącznie zdrowe tłuszcze

Mimo, że to, co zaraz przeczytasz, może Ci się wydać sprzeczne z Twoją własną intuicją, to jednak nie powinieneś przestać spożywać tłuszczów.

Aby zapewnić sobie spalanie tłuszczu w swoim organizmie, musisz po prostu zapewnić sobie odpowiednie dawki tłuszczów uważanych za „zdrowe”.

Innymi słowy, wyeliminuj ze swojej diety wszelkiego rodzaju potrawy smażone, lody, wypieki i kiełbaski. Zastąp je następującymi produktami:

 • Jajka
 • Orzechy
 • Nasiona i produkty pełnoziarniste
 • Awokado
 • Orzechy kokosowe
 • Oliwki
 • Ghi lub masło klarowane

W ten sposób będziesz w stanie aktywować naturalną zdolność swojego organizmu pozwalającą na szybkie i sprawne spalanie tłuszczu.

3. Popraw naturalne spalanie tłuszczu w swoim organizmie

W przeważającej większości przypadków spożywanie dużych ilości tłuszczów stanowi spore wyzwanie dla Twojego organizmu. Nie chodzi tylko o jego odkładanie się na brzuchu, biodrach, czy udach, ale sam proces trawienia i jego późniejsze spalanie stanowi ogromne obciążenie dla większości biorących udział w tym procesie organów ciężkie na ciele.

Odchudzanie, ważenie na wadze

Możesz jednak znacząco uprościć sobie życie dokonując niewielkich stosunkowo zmian w swoim sposobie odżywiania się. Oprócz przerzucenia się na zdrowe rodzaje tłuszczów, o których wspomnieliśmy już w poprzednim punkcie, powinieneś również spożywać takie produkty żywnościowe, które ułatwiają spalanie tłuszczu.

Należą do nich między innymi:

 • Grejpfrut
 • Zielona herbata
 • Ocet jabłkowy
 • Kurkuma
 • Mniszek lekarski
 • Boldyna (znana także jako boldo)
 • Ostropest plamisty (który jednocześnie znakomicie wspomaga pracę Twojej wątroby)

4. Wysoka zawartość białka w pożywieniu

Jedzenie sporych ilości białka jest niezbędne zawsze wtedy, gdy w grę wchodzi spalanie tłuszczu i budowanie masy mięśniowej. Należy jednak unikać typowego błędu popełnianego przez naprawdę ogromną liczbę sportowców: czyli opierania swojej diety wyłącznie na mięsie kurczaka i tuńczyku.

Oba te produkty spożywcze zawierają w swoim składzie także inne substancje. Obejmują one między innymi hormony (zawarte w paszy, jaką karmione są kurczaki hodowlane) i metale ciężkie (wchłaniane przez ryby z wody, w jakiej żyją).

Jeśli więc będziesz spożywać oba te produkty w dużych ilościach, mogą spowodować one u Ciebie zarówno liczne choroby przewlekłe, jak i zwyrodnieniowe.

Powinieneś jeść wszystkie rodzaje białka. Nie koncentruj się wyłącznie na białku pochodzenia zwierzęcego. Oto kilka dobrych pomysłów na urozmaicenie swojej diety o spore ilości białka:

 • Małe ryby cechujące się białym, tłustym mięsem
 • Jajka
 • Rośliny strączkowe
 • Produkty pełnoziarniste, takie jak ryż, płatki owsiane, komosa ryżowa lub proso
 • Suszone orzechy i nasiona
 • Awokado

5. Zmniejsz ilość spożywanych węglowodanów

Właściwie od początku artykułu wspominamy o tym, że aby uzyskać przyśpieszone spalanie tłuszczu i jednocześnie zbudować masę mięśniową, to należy zwiększyć spożycie zdrowych tłuszczów i białek. Ale jednocześnie zalecamy także zmniejszenie ilości spożywanych węglowodanów, szczególnie mąki rafinowanej.

Zawierające węglowodany potrawy i produkty spożywcze zapewniają Twojemu organizmowi wysoką dawkę szybko uzyskiwanej energii, ale także wpływają na zwiększone magazynowanie tłuszczu. Powinieneś zatem spożywać je w niewielkich ilościach i zawsze wybierać produkty o jak najlepszej jakości.

Węglowodany złożone

Niemniej jednak istnieje kilka dobrych opcji, które zawierają jednocześnie niewielkie ilości węglowodanów (co zapewni Ci sporo energii), a jednocześnie duże ilości białka i zdrowych tłuszczów. Oto niektóre z nich:

 • Owsianka
 • Komosa ryżowa
 • Proso
 • Mąka gryczana
 • Ziemniaki
 • Dynia
 • Banany

6. Dbaj o utrzymywanie prawidłowej postawy ciała

Utrzymywanie prawidłowej postawy całego ciała jest niezmiernie istotną kwestią, aby upewnić się, że Twoje mięśnie pracują prawidłowo i tak samo prawidłowo je ćwiczysz.

Jeśli nie będziesz przestrzegać tego zalecenia, to tym samym znacząco zwiększasz ryzyko odniesienia kontuzji lub poważniejszego urazu. A co więcej, uzyskane przez Ciebie efekty diety i ćwiczeń będą dalekie od Twoich oczekiwań lub wręcz żadne.

Prawidłowa postawa

Na przykład niektórzy ludzie nie mają płaskiego brzucha i nie są w stanie go w żaden sposób osiągnąć, ponieważ nie dbają o to, aby ich plecy były zawsze proste.

Garbienie się i zaniedbywanie swojej postawy powoduje także, że Twój organizm gromadzi tłuszcz w obszarach, w których tego nie chcesz – a jego celem jest po prostu zrównoważenie obciążenia z uwagi na nieprawidłową posturę.

7. Uważaj na kontuzje!

Aby zapobiec powstawaniu różnego rodzaju kontuzjom lub leczyć już odniesione urazy, możesz użyć w pełni naturalnych środków opartych o arnikę.

Mogą to być na przykład kompresy lub żele do wmasowywania. Jest to roślina o doskonałych właściwościach przeciwzapalnych, którą wielu sportowców stosuje na swoje potrzeby i do tego także dodaje do swojej diety jako środek zapobiegawczy.

Istnieją również inne specjalistyczne zabiegi i procedury zapobiegające urazom, takie jak elastyczna taśma terapeutyczna lub bańki, które mogą także stanowić nieocenioną pomoc.

WIĘCEJ DLA CIEBIE