Krem kukurydziany - zalety, przepis i sposób przygotowania
Krem kukurydziany może być dodatkiem do wielu potraw. Mięso, nadziewany makaron czy warzywa to tylko kilka przykładów.
Chociaż pochodzenie tego przepisu nie jest do końca jasne, wiemy, że kukurydza jest bardzo ważnym składnikiem w gastronomii różnych krajów Ameryki Środkowej. Tak więc jest możliwe, że krem kukurydziany może pochodzić z tych obszarów.
Krem kukurydziany – sposób przygotowania
Przygotowanie własnego kremu kukurydzianego jest bardzo łatwe. Oto przepis, który może się okazać naprawdę przydatny.
Składniki
Do przygotowania kremu potrzebne są następujące składniki:
- Sól dla smaku
- 1 ząbek czosnku
- 1 biała cebula
- 1/4 szklanki mleka
- Wędzona papryka i oregano do smaku
- 1 łyżka oliwy z oliwek extra virgin
- 3 jednostki kukurydzy lub 1 puszka żółtych ziaren kukurydzy
- Opcjonalnie: 2 łyżki jogurtu naturalnego lub sera do smarowania
Instrukcje krok po kroku
- Na początek obierz i drobno posiekaj cebulę i ząbek czosnku (usuń środek czosnku, aby nie zepsuł smaku kremu). Posiekaj najdrobniej, jak to możliwe. Jeśli masz robot kuchenny, możesz zmielić je w tym urządzeniu. Po zakończeniu odstaw na kilka minut.
- Następnie kontynuuj z kukurydzą. Jeśli zdecydujesz się użyć produktu z puszki, ważne jest, aby po otwarciu usunąć cały płyn. Przemyj kilka razy pod bieżącą wodą, aby usunąć nadmiar sodu. Następnie odcedź, a ziarna zachowaj w pojemniku.
- Jeśli wolisz użyć kolby, musisz obrać, umyć, a następnie obrać 3 sztuki. Aby to zrobić, użyj noża. Kontynuuj, trzymając mocno kukurydzę jedną ręką, a drugą pokrój ziarna równo. Przygotuj talerz lub inne naczynie, aby je zebrać.
- Po przygotowaniu tych składników nadszedł czas, aby zacząć gotować. Na patelnię wlej oliwę z oliwek, zmniejsz ogień i wrzuć do niej cebulę i czosnek. Mieszaj, aby zapobiec przywieraniu.
- Smaż przez 5 minut lub aż cebula stanie się przezroczysta.
- Następnie dodaj ziarna kukurydzy. Gotuj jeszcze przez 5 minut, cały czas mieszając.
- Teraz nadszedł czas na dodanie soli i przypraw. Dopraw do smaku.
- Przenieś zawartość patelni do blendera, dodaj mleko i miksuj przez kilka minut. Rób to, aż ziarna zostaną przetworzone i utworzy się gęsta pasta. Na tym etapie możesz dodać żądaną ilość płynu, w zależności od tego, jak gęsta ma być krem kukurydziany. Jeśli chcesz, aby był bardziej kremowy, dodaj 2 łyżki serka do smarowania lub jogurtu naturalnego.
- Gdy uzyskasz pożądaną konsystencję, posmakuj i jeśli uważasz, że jest to potrzebne, dodaj więcej soli, papryki lub oregano.
- Przełóż miksturę do miski. Wyśmienity krem kukurydziany jest gotowy.
Zobacz również: Krem kukurydziany: pyszny kolumbijski budyń
Dania, w których możesz dodać ten przepis
Jeśli nie wiesz, jakim potrawom może towarzyszyć ten krem, oto niektóre propozycje:
- Polewa do pieczonego kurczaka z warzywami.
- Dodatek do lasagne warzywnej.
- Dressing do bułek mięsnych z sałatką.
- Dodatek do cannelloni ze szpinakiem i serem.
- Pasta do tostów lub paluszków chlebowych.
- Do doprawiania burgerów z soczewicy.
Kilka faktów żywieniowych na temat kremu kukurydzianego
Należy pamiętać, że ten krem jest pożywny, ponieważ kukurydza jest uważana za zdrową żywność. W związku z tym istnieje wiele dowodów naukowych, które szczegółowo opisują, że spożycie tego i innych produktów pełnoziarnistych jest korzystne dla ludzi.
Hiszpańska Fundacja Żywienia twierdzi, że zawartość składników odżywczych w 100 gramach kukurydzy jest następująca:
- 19,5 grama węglowodanów złożonych i prostych.
- 3,3 grama białka.
- 40 mikrogramów folianów.
- 12 mikrogramów beta-karotenu lub prekursorów witaminy A.
- 2,8 grama błonnika pokarmowego.
Przeczytaj też: Czy popcorn tuczy? Od czego może to zależeć?
Wskazówki dotyczące przygotowania tego kremu
Krem kukurydziany jest pyszny i można go spożywać zarówno na ciepło, jak i na zimno. W zależności od potrawy, którą chcesz zjeść, możesz ją podgrzać lub przechowywać w lodówce. Jeśli chcesz, możesz dodać dodatki do kremu. Kilka kropli ketchupu, ostrego kremu, kremu sojowego lub kropli cytryny idealnie nadaje charakteru temu kremowi.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Gutiérrez Peña, F. E. Efecto de la nixtamalización en los compuestos fenólicos totales y antocianinas y su actividad antioxidante en distintas variedades de maíz (Zea mays L.) Mexicano.
- Ruíz, N. A. (2005). Efectos beneficiosos de una dieta rica en granos enteros. Revista chilena de nutrición, 32(3), 191-199.
- Guillén-Sánchez, J., Mori-Arismendi, S., & Paucar-Menacho, L. M. (2014). Características y propiedades funcionales del maíz morado (Zea mays L.) var. subnigroviolaceo. Scientia Agropecuaria, 5(4), 211-217.
- Fernández Suárez, R., Morales Chávez, L. A., & Gálvez Mariscal, A. (2013). Importancia de los maíces nativos de México en la dieta nacional: Una revisión indispensable. Revista fitotecnia mexicana, 36, 275-283.
- FEN. LA ALIMENTACIÓN ESPAÑOLA: Maíz, mazorca. Disponble en: https://www.fen.org.es/storage/app/media/imgPublicaciones/2018/libro-la-alimentacion-espanola.pdf