Soki na czczo? Koniecznie!

Sok ananasowy i pomarańczowy to świetny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów i poprawę samopoczucia. Są też najlepszym źródłem witamin i minerałów. 
Soki na czczo? Koniecznie!

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Zacznij dzień pełna energii, witalności i w dobrym humorze. Medycyna naturalna oferuje nam soki i koktajle, które – pijane z samego rana, na czczo – pomogą nam wzmocnić organizm.

Dzisiaj przedstawimy Ci 5 przepisów na pyszne soki przygotowane z owoców i warzyw.

Jak się takie soki przygotowuje?

Najłatwiejszy i najszybszy sposób to, oczywiście, sokowirówka. Jeżeli nie masz jej w domu, nie przejmuj się. Nasze soki możesz przygotować przy pomocy blendera. Możliwe tylko, że przed wypiciem będziesz musiała je odcedzić.

Jeżeli owoce i warzywa pochodzą z upraw ekologicznych, nie ma konieczności ich obierania. Wystarczy, że dokładnie je umyjemy.

Pestki są jak najbardziej wskazane. Zwłaszcza w przypadku winogron, arbuza i cytryny.

Kiedy należy pijać naturalne soki?

Soki owocowe

Najlepszy moment na wykorzystanie wszystkich ich właściwości, to na 15 minut przed śniadaniem, na czczo. To właśnie wtedy Twój organizm przyswoi największą ilość nutrientów. Pomogą Ci również aktywować przemianę materii, która zwalnia podczas snu.

Oczywiście, możesz wypijać kolejne porcje na drugie śniadanie lub na podwieczorek.

Pamiętaj, że rezultaty “kuracji sokowej” są widoczne po minimum dwóch tygodniach. Możesz wypróbować kilka różnych przepisów, albo pijać te same soki – jak wolisz.

Poniżej kilka naszych propozycji:

Jabłko i marchew

Jabłka są typem owoców, które można łączyć z jakimkolwiek produktem. Są bardzo niedoceniane, co jest ogromnym błędem. Prawda jest taka, że posiadają wspaniałe właściwości.

Zarówno jabłka, jak i marchew, świetnie wpływają na zdrowie naszej skóry. Połączenie obu produktów gwarantuje przepyszny, słodki smak.

Polecamy Ci przeczytać: 1 jabłko dziennie dla zdrowia!

Gruszki i winogrona

Owoce na soki

Gruszki są bardzo bogate w krzem – składnik niezbędny włosom, skórze i paznokciom. Wpływa też na układ kostny i stawy. Słodki smak gruszki świetnie pasuje do winogron.

Czerwone winogrona są bogate w bioflawonoidy i resweratrol, który znany jest ze względu na zdolność hamowania komórek rakowych.

Ananasy i pomarańcze

To nasza tropikalna propozycja. Dzięki temu sokowi wzmocnisz obronność organizmu i stracisz zbędne kilogramy. Jest to duża dawka energii, przydatna zwłaszcza w godzinach rannych.

Ananas spisuje się w usuwaniu nadmiaru płynów w organizmie i poprawia trawienie poprzez stymulację soków żołądkowych.

Pomarańcze, z kolei, są owocem idealnym na rozpoczęcie dnia. Aktywują organizm i poprawiają samopoczucie. Nie zapomnij o soku pomarańczowym podczas osłabienia lub pierwszych symptomów grypy i przeziębienia.

Arbuz i mięta

Arbuz

To jeden z najbardziej orzeźwiających soków. Jest też świetnym diuretykiem, dlatego też poleca się go osobom zatrzymującym wodę w organizmie.

Arbuz jest bogaty w wodę i błonnik, co sprzyja dietom odchudzającym. Pamiętaj tylko, żeby jadać go poza posiłkami, bo wtedy jest dużo łatwiej go strawić.

Mięta sprawi, że Twoje soki będą miały oryginalny posmak. Roślina ta orzeźwia i poprawia procesy trawienne. Wystarczą dwa listki mięty na szklankę soku.

Cytryna, seler i imbir

Soki mogą też działać oczyszczająco. Poleca się je osobom przemęczonym, z nadmierną ilościom toksyn w organizmie. To swego rodzaju detoks. Cytryna usuwa zanieczyszczenia i pomaga trawić i rozpuszczać tłuszcze.

Jest bogata w witaminę C – jeden z najlepszych antyoksydantów zapobiegających chorobom.

Seler eliminuje nadmiar płynów w organizmie i jest źródłem wielu witamin. Poprawia też kondycję naszych nerek.

Natomiast imbir jest idealnym rozwiązaniem na problemy układu pokarmowego. Przyspiesza metabolizm i naturalnie łagodzi wiele dolegliwości. Wystarczy plasterek imbiru na każdą szklankę soku. Możesz też zaopatrzyć się w imbir w proszku


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Acuña, O., Torres, A. (2010). Aprovechamiento de las propiedades funcionales del jengibre (zingiber officinale) en la elaboración de condimento en polvo, infusión filtrante y aromatizante para quema directa. Revista Politécnica. 29 (1), pp.: 60 – 69. http://bibdigital.epn.edu.ec/handle/15000/4343
  • Wang, H., Cao, G., & Prior, R. L. (1996). Total antioxidant capacity of fruits. Journal of Agricultural and Food Chemistry44(3), 701–705. https://doi.org/10.1021/jf950579y
  • Van Duyn, M. A. S., & Pivonka, E. (2000). Overview of the health benefits of fruit and vegetable consumption for the dietetics professional: Selected literature. Journal of the American Dietetic Association. W.B. Saunders. https://doi.org/10.1016/S0002-8223(00)00420-X

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.