Sok z aloesu: 5 korzyści z codziennego picia

Sok z aloesu: 5 korzyści z codziennego picia

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Sok z aloesu, a konkretnie jego picie stało się w ciągu ostatnich kilku lat niezwykle modne. Czy już miałeś okazję wypróbować smak tego napoju? Czy zdajesz sobie sprawę z jego zalet, czy tylko podążasz za tym nowym trendem?

Tak czy inaczej, powinieneś wiedzieć o tym, że sok z aloesu jest niezwykle zdrowym produktem, a jego picie to po prostu świetny pomysł pod każdym względem.

Aloes jest rośliną o bardzo wysokiej zawartości licznych witamin, łatwo przyswajalnych węglowodanów, przeciwutleniaczy, minerałów, enzymów i aminokwasów. Wszystkie z tych substancji są niezwykle ważne dla zapewnia dobrego stanu naszego zdrowia. Nie od parady miąższ z aloesu jest od wielu dekad uważany za naturalny środek o właściwościach leczniczych.

Ale najlepsze w tym wszystkim jest to, że naturalny sok z aloesu ma w pełni neutralny smak. Możesz mieszać go z czymkolwiek tylko zechcesz.

Dlatego też z łatwością możesz dodawać go do koktajli, orzeźwiających herbat albo naparów, czy też po prostu pić sam sok bez żadnych dodatków. Pij go pod taką postacią, jaką tylko zechcesz, ale pamiętaj przy tym o tym, aby po prostu wypić go choć trochę każdego dnia.

Czym tak naprawdę jest sok z aloesu?

Aloes zapewne każdemu z nas przywodzi na myśl zieloną roślinę o wąskich, grubych liściach wyposażonych w kłujące kolce. W każdym razie nie przypomina niczego, co nadawałoby się na sok. Ale pozory mylą. Sok z aloesu to tak naprawdę żel zawarty we wnętrzu liści rośliny z odmiany Aloe vera.

Jest to po prostu aloes zwyczajny, który po pierwsze jest odmianą soczystą tej rośliny, a po drugie należy do najczęściej występujących, zarówno w sklepach, jak i w domach. A jego cechą charakterystyczną jest to, że ma naprawdę wysokie stężenie wody zawartej w żelu stanowiącego wnętrze liści aloesu zwyczajnego.

Aloes

Możesz kupić sok z aloesu w sklepie lub możesz go samemu wydobyć z liści. Tak naprawdę to własnoręczne jego uzyskiwanie z liści jest znacznie lepszym pomysłem. Dzięki temu będziesz w stanie upewnić się, że taki żel jest w pełni naturalnym produktem, bez sztucznych ulepszaczy.

Minusem jest jednak to, że, no cóż… trzeba bezpowrotnie zniszczyć kilka liści rośliny.

Sama procedura jest bardzo prosta. Musisz wybrać sobie jeden lub kilka najbardziej mięsistych w dotyku liści. Następnie oderwij je lub odetnij od pnia rośliny i rozetnij ostrym nożem wzdłuż na połowy. Gdy już to zrobisz, dostrzeżesz wewnątrz liści przezroczysty pasek pełen żelu.

To jest właśnie ten produkt, który należy zeskrobać z wewnętrznej powierzchni liści i przechowywać następnie w szczelnie zamkniętym szklanym naczyniu. Warto je umieścić w lodówce celem schłodzenia lub po prostu wykorzystać od razu.

1. Soku z aloesu pity regularnie poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego

Sok z aloesu stymuluje i wzmacnia układ pokarmowy oraz poprawia ogólny stan zdrowia. Działa jako środek przeciwzapalny i przeczyszczający. Zapewnia również następujące korzyści:

Dobre trawienie
  • Oczyszcza i leczy przewód pokarmowy
  • Reguluje procesy realizowane przez wątrobę
  • Zmniejsza podrażnienie żołądka
  • Łagodzi negatywne objawy zespołu jelita drażliwego
  • Redukuje ból spowodowany przez wrzody żołądka
  • Zmniejsza uciążliwość oraz częstość występowania zaparć
  • Skutecznie leczy i redukuje dyskomfort spowodowany zapaleniem jelita grubego
  • Reguluje korzystny poziom naturalnej flory bakteryjnej jelit

2. Sok z aloesu zapewnia odpowiedni poziom nawodnienia organizmu

Kolejną zaletą, jaką cechuje się sok z aloesu jest wysoka zawartość wody w żelu z liści tej rośliny. Dlatego też tak świetnie nadaje się on do zapobiegania niepożądanemu zjawisku, jakim jest odwodnienie organizmu.

Pamiętaj także o tym, że właściwe nawodnienie pozwala Twojemu organizmowi na skuteczne przeprowadzenie procesów odtruwania poprzez bezpieczne samooczyszczanie się.

Narządami, które najbardziej odczują korzyści oferowane przez sok z aloesu są nerki i wątroba. Wynika to z tego, że to właśnie te organy są bezpośrednio odpowiedzialne za filtrowanie krwi i wytwarzanie moczu.

Odpowiednie nawodnienie organizmu.

Sok z aloesu może stanowić również znakomity napój, który należy wypić zaraz po zakończeniu wymagającego treningu, na przykład na siłowni. W tym szczególnym momencie Twoje ciało potrzebuje sporej ilości płynów oraz pierwiastków śladowych.

Dzięki nim spowolni proces odkładania się kwasu mlekowego oraz przyśpieszy regenerację zmęczonych mięśni.

Spróbuj na przykład dodać dwie łyżki świeżego żelu z aloesu do swojej butelki z wodą. Pamiętaj, aby wypić tak uzyskany napój w okresie od momentu rozpoczęcia treningu do jednej godziny przed jego zakończeniem. Po zakończeniu tej aktywności fizycznej powinieneś natomiast wypić drugą butelkę identycznego napoju.

3. Sok z aloesu skutecznie zwalcza uciążliwe zaparcia

Czy często miewasz zaparcia? Oprócz powodowania niewątpliwego dyskomfortu, w efekcie czego czujesz się bardziej ociężały niż normalnie, to jeszcze zaparcia powodują również gazy. W wielu wypadkach dodatkowym objawem powodowanym przez zaparcia jest trądzik na skórze, będący wynikiem gromadzenia się nadmiernej ilości toksyn w Twoim organizmie.

Zaparcia

Na szczęście jedną z korzyści płynących z picia soku z aloesu jest to, że zwiększa on zawartość wody w jelitach i stymuluje dodatkowo ich ruchy robaczkowe. Dlatego też częstotliwość i nasilenie zaparć znacząco spadnie, gdy tylko zaczniesz regularnie wypijać sok z aloesu lub po prostu jeść żel z liści tej rośliny.

Ponadto rozsądnie jest trzymać się z daleka od zbyt tłustej i przetworzonej żywności, a przynajmniej przez pewien czas. Zdrowszą alternatywą byłoby na przykład jedzenie większych ilości błonnika, owoców i warzyw. Takie postępowanie także skutecznie złagodzi uciążliwe zaparcia.

4. Będziesz mieć zdrowszą skórę

Twoja skóra jest pierwszym z wielu narządów, który skorzysta na piciu soku z aloesu. Skóra staje się zwykle sucha w wyniku wystawienia na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych i zanieczyszczeń.

Doskonały poziom nawilżenia, jaki sok z aloesu zapewnia naszej skórze, zmniejsza widoczność i częstość pojawiania się wyprysków i wykwitów skórnych. Redukuje także dyskomfort związany z łuszczycą i zapaleniem atopowym skóry – czyli dwoma najpopularniejszymi stanami chorobowymi, które powodują uciążliwy świąd.

Ponadto sok z aloesu zapewnia dostarczanie sporych ilości przeciwutleniaczy i witamin chroniących skórę przed zmarszczkami i promieniami UV.

Zalecamy zatem – oprócz oczywiście picia soku z aloesu – użyć niewielkiej ilości żelu z liści tej rośliny do nawilżenia powierzchni skóry. W ten sposób będziesz mógł skutecznie walczyć z różnymi problemami zdrowotnymi zarówno od wewnątrz i jak i na zewnątrz.

5. Sok z aloesu poprawia zdrowie Twojego serca

Picie soku z aloesu znacznie poprawia krążenie krwi i zdrowie oraz kondycję układu sercowo-naczyniowego. Ponieważ obniża on także poziom tłuszczu, ułatwia radzenie sobie z nadmiernie wysokim poziomem cholesterolu.

Ale ten naturalny środek oferuje także drugi, równie cenny efekt. Obniża mianowicie ryzyko rozwoju miażdżycowej niedrożności tętnic spowodowanej przez zalegające w nich skrzepy krwi i złogi tłuszczu.

Jeśli chorujesz na cukrzycę, to utrzymywanie poziomu cholesterolu na idealnym poziomie ułatwi Ci Twoje leczenie. Pamiętaj, że cukrzyca to choroba, która negatywnie wpływa na stan wielu różnych narządów Twojego organizmu, nie można jej więc pod żadnym pozorem lekceważyć.

Serce

Dlatego też kontrolowanie ogólnego stanu zdrowia w przypadku cukrzycy będzie miało ogólnie zaskakujące pozytywne wyniki na cały organizm. Ale warto przy tym także wiedzieć o tym, że sok z aloesu bezpośrednio wpływa na obniżenie poziomu glukozy we krwi.

Warto więc regularnie go stosować oprócz oczywiście bieżącego monitorowania wartości cukru we krwi, aby zapobiec potencjalnym, poważnym powikłaniom zdrowotnym w przyszłości.

Czy jesteś już teraz przekonany, w jaki sposób może sok z aloesu może być korzystny dla Twojego zdrowia? Z pewnością już jesteś! Pamiętaj, że możesz pić go w postaci samego soku lub żelu, wymieszanego z wodą lub w koktajlach. Niezależnie od formy, w jakiej go preferujesz, zawsze lepiej jest pić ten sok w postaci naturalnej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bland, J. (1985, March). Effect of orally consumed aloe vera juice on gastrointestinal function in normal humans. Preventive Medicine
    desertharvest.com/physicians/documents/DH127.pdf
  • Khedmat, H., Karbasi, A., Amini, M., Aghaei, A., & Taheri, S. (2013). Aloe vera in treatment of refractory irritable bowel syndrome: Trial on Iranian patients. Journal of Research in Medical Sciences : The Official Journal of Isfahan University of Medical Sciences, 18(8), 732
    ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3872617/
  • Hamman, J. H. (2008). Composition and applications of Aloe vera leaf gel. Molecules. https://doi.org/10.3390/molecules13081599
  • Surjushe, A., Vasani, R., & Saple, D. G. (2008). Aloe vera: a short review. Indian Journal of Dermatology. https://doi.org/10.4103/0019-5154.44785
  • Shelton, R. M. (1991). Aloe Vera: Its Chemical and Therapeutic Properties. International Journal of Dermatology. https://doi.org/10.1111/j.1365-4362.1991.tb02607.x

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.