Sok z buraka, kokosu i imbiru – leczniczy napój

Sok z buraka, kokosu i imbiru to prawdziwa energetyczna bomba, która w kilka sekund postawi cię na nogach i dodatkowo pomoże ci zachować piękną, szczupłą sylwetkę.
Sok z buraka, kokosu i imbiru – leczniczy napój

Ostatnia aktualizacja: 25 lipca, 2022

Czy wiesz, że niskokaloryczne, lecz odżywcze buraki pomagają utrzymać prawidłową masę ciała? Wyciśnij z nich sok i połącz z kokosem i imbirem – otrzymasz pyszny, leczniczy napój, który dostarczy twojemu ciału mnóstwa cennych witamin i minerałów, a także poprawi ogólny stan zdrowia organizmu.

Ten odżywczy sok – spożywany regularnie – wzmacnia odporność, reguluje procesy trawienne oraz jest bardzo sycący, a więc pomaga zwalczyć chęć podjadania między posiłkami.

Odkryj dziś z nami lecznicze właściwości poszczególnych składników tego buraczanego napoju. Jesteśmy przekonani, że po lekturze tego artykułu, będziesz miał ochotę wypróbować nasz przepis jak najszybciej!

Leczniczy sok – 3 cudowne składniki

Kokos

O wspaniałych właściwościach kokosa pisaliśmy już wielokrotnie. Owoc ten jest cennym źródłem wielu ważnych dla naszego organizmu substancji odżywczych, stąd też często bywa zaliczany do grupy tak zwanych produktów super food.

Wielu z nas błędnie rezygnuje ze spożywania kokosa w przekonaniu, że jego biały miąższ zawiera bardzo dużo tłuszczu. Owszem, jest to prawda. Jednak trzeba zaznaczyć, że tłuszcz ten jest zdrowy i wartościowy dla naszego ciała. Ponadto ten wielki orzech fantastycznie aktywuje metabolizm oraz pomaga utrzymać prawidłową masę ciała.

Mleko kokosowe

Kokos jest wartościowym źródłem witamin, minerałów, zdrowych kwasów tłuszczowych oraz błonnika pokarmowego. Jednocześnie wykazuje silne działanie antyoksydacyjne, moczopędne, rewitalizujące i energetyzujące.

Nie każdy z nas jednak wie, jak obchodzić się z kokosem. Poniżej przedstawiamy kilka porad na to, jak w pełni wykorzystać wszystkie cenne elementy tego ogromnego orzecha.

  • Otwórz kokosa u nasady jednego z biegunów i wydobądź z niego cenną w minerały wodę.
  • Z białego miąższu (fachowo zwanym bielmem) możemy przygotować mleczko kokosowe, a nawet – jeśli mamy czas i chęci – z odsączonych „odpadów” przygotować kokosową „mąkę”, by następnie wykorzystywać ją do pieczenie ciasteczek i biszkoptów.
  • Z kolei grubą skorupę orzecha możemy wykorzystać jako opał na grilla lub do kominka.

Imbir

Imbir to egzotyczna, pikantna przyprawa od tysięcy lat wykorzystywana do naturalnego leczenia rozmaitych chorób i dolegliwości. Chociaż korzeń ten jest zalecany wszystkim, kobietom przynosi wyjątkowe korzyści.

Imbir w znakomity sposób  zwalcza wszelkiego rodzaju problemy trawienne. Jego silne działanie pobudza produkcję soków żołądkowych oraz pomaga pozbyć się gazów jelitowych, a także ułatwia organizmowi przyswajanie składników odżywczych.

Podobnie jak kokos, korzeń imbiru również świetnie zwalcza nadmiar płynów w tkankach organizmu oraz przyspiesza przemianę materii – dwa kluczowe czynniki dla kobiet pragnących uzyskać lub zachować szczupłą sylwetkę.

Co więcej, imbir wykazuje bardzo silne właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu skutecznie hamuje szkody wywoływane przez wszechobecne wolne rodniki.

  • Bez wątpienia najcenniejszy dla naszego organizmu jest świeży imbir – jako dodatek do rozmaitych dań, sałatek i koktajli. Jego charakterystyczny, lekko ostry smak sprawi, że twoje posiłki będą aromatyczne i – przede wszystkim – bardzo zdrowe.
  • Choć może ci się wydać ten fakt zaskakujący, imbir doskonale kombinuje się z mięsem i rybami. Fantastycznie podkreśla również smak zup, napojów i deserów.

Burak

Burak to warzywo, którego nie powinno zabraknąć w żadnej diecie. Form jego kulinarnego wykorzystania znajdziemy bardzo wiele: na surowo, pieczone, gotowane, zasmażane…

Ta czerwona bulwa dostarcza naszemu organizmowi wiele witamin (A, B6 i C) i minerałów (żelazo, fosfor, cynk, potas, miedź), a także białka roślinnego oraz błonnika pokarmowego.

Sok buraczany

Burak ma lekko słodki smak oraz ciemny, purpurowy kolor. Dzięki swym walorom smakowym stanowi doskonały dodatek do rozmaitych potraw, sałatek, soków i koktajli. Warzywo to w surowej postaci stanowi cenne źródło naturalnej energii, dzięki czemu ożywia ciało, dodaje witalności oraz pomaga naturalnie zwalczyć zmęczenie.

Co więcej, zawarte w burakach składniki pomagają obniżyć nadciśnienie tętnicze krwi, łagodzą rozwijające się w organizmie stany zapalne, wykazują silne właściwości antyrakowe oraz doskonale oczyszczają krew i wątrobę z toksyn i szkodliwych substancji.

Sok z buraka, kokosu i imbiru – przepis

Sok z buraka, kokosu i imbiru cechuje się fantastycznym, delikatnym smakiem. Chociaż można go spożywać o dowolnej porze dnia, najwięcej korzyści przyniesie naszemu organizmowi o poranku – odżywi i oczyści ciało, dostarczając mu jednocześnie sporej dawki energii

.

Świeży rewitalizujący sok

Staraj się sięgać po ten sok zwłaszcza w okresach zwiększonego wysiłku fizycznego oraz intelektualnego. Ponadto sok z buraka, kokosu i imbiru stanowi cenne źródło składników odżywczych, które pomagają zwalczyć nadmierne zmęczenie, stres i wywołane ciążą zmiany samopoczucia.

Składniki

Wykorzystując poniżej wyszczególnione składniki otrzymamy 1 litr soku.

  • 1 orzech kokosa
  • 1 burak
  • Kawałek korzenia imbiru lub łyżeczka imbiru w proszku (wedle gustu)
  • 1 litr wody

Wskazówka: Jeśli nie posiadasz świeżego kokosa, możesz użyć zamiast owocu i wody litr gotowego mleka kokosowego.

Sposób przygotowania

  • W pierwszej kolejności należy przygotować naturalne mleko kokosowe. W tym celu zmiksuj biały miąższ orzecha kokosowego z litrem ciepłej wody. Miksuj tak długo, aż otrzymasz biały, jednolity napój o konsystencji mleka.
  • Następnie dodaj do otrzymanego mleka kokosowego pokrojonego w kostkę i obranego ze skórki buraka oraz kawałek imbiru (lub imbir w proszku).
  • Jeśli zdecydujesz się na użycie gotowego mleka kokosowego, podobnie jak w powyższym przypadku, należy zmiksować je z burakiem i imbirem. Nie ma jednak potrzeby, by je podgrzewać.
  • Zmiksowany sok powinien mieć jasnoróżowy kolor i jednolitą konsystencję bez grudek.
  • Na koniec przelej sok przez sitko. Możesz poć go zarówno na ciepło, jak i na zimno. Jeśli masz ochotę możesz osłodzić napój stewią lub odrobiną pszczelego miodu. Pamiętaj jednak, by nie przesadzić, ponieważ burak sam z sobie jest nieco słodki.
  • W celach profilaktycznych możesz sięgać po ten sok o każdej porze dnia, najlepiej między posiłkami. Jeśli jednak pragniesz w pełni wykorzystać jego lecznicze właściwości, najlepszą porą na jego spożywanie jest poranek – na pusty żołądek. Staraj się pić świeży sok, nie przechowuj go zbyt długo w lodówce (maksymalnie dwa dni).

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.