Śniadanie - 6 typowych błędów, jakie popełniasz

Jeśli chcesz, aby Twoje śniadanie było w stanie zapewnić Ci energię potrzebną do sprawnego uporania się z obowiązkami, jakie czekają na Ciebie przez resztę dnia, musisz jeść odpowiednie rodzaje produktów, a nie ograniczać się tylko do porannej kawy. Poznaj największe błędy śniadaniowe, które opisujemy w naszym dzisiejszym artykule!
Śniadanie - 6 typowych błędów, jakie popełniasz
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Śniadanie jest najważniejszym i podstawowym posiłkiem w ciągu dnia. Bez niego ludzki organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować przez cały nadchodzący dzień.

Po spędzeniu kilku godzin bez jedzenia podczas nocnego odpoczynku, ten pierwszy posiłek w ciągu dnia, jakim jest śniadanie, pozwoli Ci się skoncentrować się na pracy oraz czekających Cię w ciągu dnia obowiązkach.

Dzięki niemu unikniesz zmęczenia lub wpadnięcia w zły nastrój. Ten posiłek stanowi dla Twojego organizmu pierwszą porcję paliwa (czyli po prostu energii) na cały dzień. Jeśli zatem chcesz go rozpocząć w prawidłowy sposób, powinieneś zwrócić uwagę na to, co jesz na śniadanie.

Nie chodzi jednak o to, aby zjeść dużo. Trzeba jeszcze jeść mądrze. Uniknij najczęstszych błędów śniadaniowych i upewnij się, że ten ważny posiłek pozwoli Ci uzyskać energię potrzebną na cały dzień.

1. Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia – nie zapominaj o nim!

To jest bez wątpienia jeden z największych błędów dotyczących śniadania, które popełniają zwłaszcza młodzi ludzie. Ponieważ mają tendencję do prowadzenia życia na bardzo szybkich obrotach. Niestety przekłada się to na zapominanie lub lekceważenie tak istotnego posiłku, jakim przecież jest śniadanie.

Wynika to zapewne z tego, że w godzinach porannych nie mamy czasu na jedzenie śpiesząc się do pracy lub po prostu nie czując jeszcze głodu.

Jeśli Ty także zaliczasz się do tego grona, to postaraj się zapamiętać, że jest to naprawdę zły i szkodliwy dla Twojego zdrowia nawyk. Może on doprowadzić do powstania wielu problemów ze strony układu pokarmowego i dolegliwości żołądkowych i jelitowych.

Najpopularniejsze z nich to na przykład wrzody żołądka i nadkwasota. Są to przypadłości naprawdę nieprzyjemne – często bardzo bolesne i utrudniające normalne funkcjonowanie.

Filiżanka kawy

Są także ludzie, którzy stosują bardzo rygorystyczne diety. Częstym elementem takiego ograniczonego sposobu odżywiania jest pomijanie śniadania i ogólnie unikanie jedzenia czegokolwiek przez przez wiele godzin.

To jest również bardzo nierozważne postępowanie – no chyba, że jest ono oparte na zaleceniach Twojego lekarza i prowadzone pod jego ścisłym nadzorem.

Musisz koniecznie zjeść pełnoprawne i dobrze zbilansowanie śniadanie. Tylko ono pozwoli Ci zregenerować swoje siły i zapewnić sobie odpowiednią dawkę energii niezbędną na wydajne spędzenie pozostałej części dnia.

2. Brak odpowiednich ilości białka

Aby rozpocząć dzień w optymalny sposób, powinieneś koniecznie poświęcić odrobinę czasu na obfite, dobrze zbilansowane śniadanie. Pamiętaj jednak o tym, aby zawierało ono odpowiednią ilość białka.

Aby to uzyskać, nie wystarczy tylko zjeść miskę zwykłych płatków śniadaniowych z odtłuszczonym mlekiem – to Ci nie wystarczy na dłużej niż tylko chwilę.

Niektórzy ludzie jedzą tylko płatki i w ogólne nie dodają do nich mleka wychodząc z założenia, że zawiera ono niepotrzebną dawkę tłuszczu. Jest to jednak ogromny błąd, ponieważ w ten sposób ich śniadanie nie będzie zapewniać im nawet śladowych ilości białka.

Jajko, awokado, kanapka z guacamole

Dobrą alternatywą w takim przypadku jest na przykład kromka pieczywa pełnoziarnistego. Możesz zjeść ją razem z połówką awokado lub jajkami sadzonymi. W ten sposób szybko i łatwo uzyskasz proste do przyrządzenia, a zarazem i bardzo pożywne śniadanie.

Pamiętaj, że jeśli nie zjesz podstawowej ilości białka, które będzie Ci potrzebne przez cały dzień, to już po kilku godzinach całe “śniadanie” mówiąc nieco obrazowo – przeleci przez układ pokarmowy, a Ty będziesz ponownie głodny już w ciągu zaledwie kilku godzin.

3. Brak odpowiednich ilości błonnika

Uczucie głodu najszybciej pojawia się wtedy, gdy na śniadanie zjesz zbyt dużo cukru. Wynika to z tego, że cukier jest produktem, który najszybciej ulega strawieniu. Efekt ten można osłabić poprzez zjedzenie produktów zawierających odpowiednie ilości błonnika. Pozwoli Ci on uzyskać uczucie sytości na dłużej.

Płatki owsiane z brzoskwiniami na śniadanie

Niezwykle ważne jest jednak w takim przypadku spożywanie co najmniej pięciu gramów błonnika na śniadanie.

Przy okazji warto także upewnić się, że ograniczasz jednocześnie spożycie cukru. Idealnym rozwiązaniem jest unikanie wszelkiego rodzaju cukrów przetworzonych metodą przemysłową oraz rafinowanych.

Płatki zbożowe, które zawierają w swoim składzie cukier są jednymi z najgorszych rzeczy, które można wybrać na śniadanie!

Najlepsze śniadanie obejmuje warzywa, produkty pełnoziarniste z popularnych zbóż oraz świeże owoce.

4. Jedzenie zbyt małych ilości pożywienia

Jest to jeden z najbardziej rozpowszechnionych błędów dotyczących wielu posiłków, nie musi to być akurat śniadanie. Większość ludzi zakłada z góry, że dobre śniadanie składa się jedynie z kawałka owocu połkniętego na szybko gdzieś w drodze do pracy lub szkoły.

Ten pomysł jest jednak całkowicie błędny i należy jak najszybciej o nim zapomnieć.

Najlepiej jest po prostu wyjść z łóżka kilka minut wcześniej tak, aby móc spokojnie usiąść i zjeść pełnowartościowy posiłek. Takie optymalne i zdrowe śniadanie powinno zawierać odpowiednie ilości węglowodanów, błonnika, białka i tłuszczu.

Zjedz co najmniej 300 lub 400 kalorii, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że dotrwasz bez podjadania aż do pory obiadowej.

Dobrze zbilansowane, pełnowartościowe i sycące śniadanie powinno zawierać następujące składniki:

  • Warzywa i owoce
  • Wysokiej jakości białko
  • Węglowodany złożone
  • Zdrowe tłuszcze, takie jak orzechy, nasiona lub oliwa z oliwek

Jedną ważną rzeczą do zapamiętania w takim przypadku jest to, że jeśli masz zwyczaj wykonywać z samego rana wiele intensywnych ćwiczeń fizycznych, Twoje ciało może doznać specyficznego szoku tłuszczowego. Przejawia się on tym, że zamiast spalać tłuszcz, Twój organizm spala tkankę mięśniową.

Zanim więc pójdziesz rano na siłownię, dobrym pomysłem będzie zjedzenie z samego rana lekkiej przekąski, która zapewni Ci odpowiednie dawki węglowodanów złożonych, błonnika i aminokwasów egzogennych.

5. Brak odpowiednich ilości tłuszczów

Jeśli dominuje u Ciebie fałszywe przekonanie, że śniadanie powinno być małe i zdrowe, a najlepiej będzie jeśli jest ono nawet całkowicie pozbawione tłuszczu, to powinieneś jak najszybciej o tym zapomnieć. Ten pomysł jest całkowicie błędny.

Tak się bowiem składa, że posiłek bez tłuszczu może doprowadzić do szybkiego nawrotu uczucia głodu, i to już nawet po jednej godzinie.

Produkty zawierające zdrowe tłuszcze

Dlatego też sugerujemy, aby we wczesnych godzinach dnia zamienić beztłuszczowe jogurty na analogiczne produkty, ale obniżonej zawartości tłuszczu.

Jeśli nie chcesz jednak pójść na ten kompromis, to wystarczy, że dodasz kilka orzechów do swojego jogurtu. W ten sposób uda Ci się uniknąć szybkiego powrotu uczucia głodu.

Oczywiście trzeba będzie także poświęcić trochę czasu zarówno na przygotowanie zdrowego posiłku, jak i na jego spokojne, nieśpieszne zjedzenie.

Nie musisz w tym celu szykować ogromnej uczty. Jednak pamiętaj, że dobre, odpowiednio zbilansowane śniadanie to nie jest jednak duży kubek jogurtu z kilkoma wrzuconymi do niego orzechami i zjedzony na szybko w przedpokoju.

6. Zbyt późne śniadanie nie jest zdrowe

Najlepiej będzie zjeść śniadanie w ciągu pierwszej godziny po przebudzeniu. Brak czasu nie powinien być pretekstem do pomijania zjedzenia z samego rana pełnego i zdrowego śniadania. Planowanie posiłku z wyprzedzeniem i uczenie się dokonywania właściwych wyborów żywieniowych pomoże Ci w pełni wykorzystać swój czas.

Nie zapominaj, że sycące i odpowiednio zbilansowane śniadanie zjedzone z samego rana dostarczy Ci odpowiednią dawkę energii na cały dzień. Nie popełniaj opisanych przez nas powyżej błędów i zawsze zjedz śniadanie przed wyjściem do szkoły czy pracy!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Richter M, Baerlocher K, Bauer JM, Elmadfa I, Heseker H, Leschik-Bonnet E, Stangl G, Volkert D, Stehle P; on behalf of the German Nutrition Society (DGE). Revised Reference Values for the Intake of Protein. Ann Nutr Metab. 2019;74(3):242-250. doi: 10.1159/000499374. Epub 2019 Mar 22. PMID: 30904906; PMCID: PMC6492513.
  • Warrilow A, Mellor D, McKune A, Pumpa K. Dietary fat, fibre, satiation, and satiety-a systematic review of acute studies. Eur J Clin Nutr. 2019 Mar;73(3):333-344. doi: 10.1038/s41430-018-0295-7. Epub 2018 Aug 30. PMID: 30166637.
  • Ishihara T, Yoshida M, Arita M. Omega-3 fatty acid-derived mediators that control inflammation and tissue homeostasis. Int Immunol. 2019 Aug 23;31(9):559-567. doi: 10.1093/intimm/dxz001. PMID: 30772915.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.