Śniadanie - 5 zasad, gdy pilnujesz swojej wagi. Poznaj je!

Śniadanie - 5 zasad, gdy pilnujesz swojej wagi. Poznaj je!
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wysokiej jakości, pożywne śniadanie to naprawdę podstawowa kwestia zawsze wtedy, gdy chcesz obserwować swoją wagę i poprawić funkcjonowanie procesów metabolicznych. Może przez większą część czasu zwyczajnie lekceważyłeś tę kwestię, ale naprawdę jest ona trudna do przecenienia.

Poznaj zatem 5 podstawowych zasad, jakimi powinno kierować się Twoje codzienne śniadanie!

Wysokiej jakości śniadanie zjedzone każdego ranka jest kluczem do utrzymania wagi swojego ciała w pożądanym przez Ciebie zakresie.

Chociaż powinny mu towarzyszyć także inne dobre i zdrowe nawyki, to jednak pierwszy posiłek danego dnia dnia jest zawsze decydującym czynnikiem wpływającym na funkcjonowanie procesów metabolicznych Twojego organizmu w kolejnych czekających Cię godzinach pełnych różnych mniej lub bardziej wymagających zajęć.

Składniki odżywcze, które uzyskujesz poprzez odpowiednio przygotowane śniadanie są tym, co Twoje ciało wykorzysta jako swoje paliwo.

Dlatego też nie powinieneś “zasilać” swojego organizmu przetworzonym metodami przemysłowymi jedzeniem pozbawionym wszelkich wartości odżywczych, dlatego też tak naprawdę nie chcesz i nie możesz go pomijać, aby “oszczędzać spożywane kalorie” i “tracić na wadze”.

Zdrowe produkty na śniadanie

Przez wiele lat pierwszy posiłek dla danego dnia był po prostu ignorowany we wszystkich dietach odchudzających. Jednak dzisiaj dzięki osiągnięciom nauki ludzie dostrzegają jego znaczenie i widzą w nim kamień węgielny swoich planów dotyczących odchudzania się i ogólnie zdrowego odżywiania.

A więc jakiego rodzaju śniadanie potrzebujesz?

A więc jakiego rodzaju śniadanie potrzebujesz, żeby mieć pewność, że jest ono dobre i zdrowe? Zacznijmy od podstawowej kwestii jaką jest jego pomijanie. Nigdy tego nie rób! Zawsze zapewnij sobie dobrze zbilansowany i pożywny posiłek już z samego rana.

Kolejnym krokiem jest dobór właściwych produktów składających się na Twoje śniadanie. Podczas gdy możesz być przyzwyczajony do jedzenia przetworzonego, gotowego jedzenia w godzinach porannych, na przykład po to, by oszczędzić czas, wybierz zamiast tego zdrowe składniki, jeśli chcesz uzyskać jak najwięcej korzyści dzięki swojemu śniadaniu.

Jeśli chcesz lepiej kontrolować lub obniżyć swoją wagę, kontynuuj czytanie dalszej części naszego dzisiejszego artykułu. Zaprezentujemy Ci w nim 5 prostych zasad, jakimi powinno zawsze kierować się Twoje codzienne śniadanie.

Dlaczego śniadanie jest aż tak ważne?

Spożywanie zdrowego śniadania to nawyk, który pomoże Ci uzyskać wysoką jakość życia. Ze względu na to, jak odżywia się Twoje ciało, ten pierwszy posiłek dnia jest wręcz niezbędny do przyspieszenia procesów metabolicznych i zapewnienia wsparcia dla dobrej sprawności fizycznej i umysłowej.

Optymalnie zestawione śniadanie powinno składać się z 25% dziennej ilości kalorii. Kiedy rano naładujesz swoje “baterie”, zwiększasz zdolność spalania kalorii i tłuszczu przez Twój organizm. Oznacza to, że jest to między innymi najlepszy sposób na kontrolowanie apetytu w ciągu kolejnych godzin i zapobieganie napadom głodu w ciągu dnia i nocy.

Inne korzyści, jakie zapewni Ci zjedzenie śniadania

  • Pomaga Twojemu ciału budować masę mięśniową.
  • Zmniejsza stres i poprawia zdrowie emocjonalne.
  • Zapobiega zaburzeniom funkcjonowania układu pokarmowego i niedoborom składników odżywczych.
  • Zapobiega porannemu zmęczeniu.
  • Poprawia trawienie.
  • Wzmacnia Twój system odpornościowy i zmniejsza ryzyko infekcji.
  • Zwiększa koncentrację i chroni mózg.

Reguły, jakich należy przestrzegać przygotowując sobie śniadanie

Niektórzy ludzie sądzą, że jeśli będą jeść śniadanie i jednocześnie zwracać uwagę swoją wagę, to będzie ono musiało składać się z naprawdę minimalnej liczby kalorii. W rzeczywistości niektórzy nawet myślą, że najlepiej jest po prostu pominąć ten pierwszy w ciągu dnia posiłek.

Jednak takie myślenie życzeniowe po prostu nie działa. Są to dwie zupełnie bezproduktywne podejścia. Nawet jeśli wydaje Ci się to najlepszym sposobem na uniknięcie nadwagi, konsekwencje tego typu postępowania okażą się naprawdę zgubne w skutkach.

Co więcej, będziesz z pewnością usilnie szukał przyczyn, dla których Twoja waga uporczywie rośnie, zamiast maleć, ale nie zwrócisz uwagi na tak ważny aspekt jakim jest śniadanie.

Płatki owsiane i owoce

Jakie zatem powinno być Twoje śniadanie, jeśli zamierzasz przy tym kontrolować swoją wagę? Cóż, nie musisz robić niczego szalonego i nietypowego.

Wszystko co musisz sobie zapewnić, to zwrócić uwagę na całkowitą liczbę spożywanych kalorii i kombinację wykorzystywanych do tego posiłku produktów spożywczych. Oto kilka porad, które możesz zastosować w swoim przypadku:

1. Spożywaj produkty spożywcze o wysokiej zawartości błonnika

Kilka najbardziej popularnych produktów tego rodzaju to między innymi:

  • Produkty pełnoziarniste
  • Warzywa zielone liściaste
  • Chleb pełnoziarnisty
  • Komosa ryżowa
  • Owoce

2. Jedz większe ilości białka

Wiele osób nie spożywa wystarczającej ilości białka na swoje śniadanie, ponieważ obawia się przesadzenia z liczbą kalorii. Jeśli Twój przypadek wygląda identycznie, to nie powinieneś się dłużej niepotrzebnie martwić. Białko to jeden z podstawowych makroelementów, który powinieneś dodać do swojego śniadania.

Przyspieszy ono Twoje procesy metaboliczne, co oczywiście jest niezwykle ważną kwestią pod względem utraty wagi. Dodatkowo białko to istotny element przyczyniający się do zwiększenia masy mięśniowej i utrzymywania swojego apetytu pod kontrolą.

Oto kilka produktów spożywczych stanowiących naturalne źródło zdrowego białka, a przy tym o stosunkowo niskiej liczbie kalorii:

  • Jajka kurze
  • Awokado
  • Chude mięso
  • Ryba
  • Brązowy ryż
  • Orzechy i nasiona
  • Spirulina (algi morskie, wodorosty itp.)
  • Kiełki fasoli
  • Rośliny strączkowe
  • Jogurt grecki

3. Trzymaj się z daleka od produktów przetworzonych metodami przemysłowymi

Supermarkety są wręcz wypełnione przez mnóstwo przetworzonych metodami przemysłowymi produktów spożywczych. Tylko na pierwszy rzut oka wyglądają one na zdrowe i godne uwagi. Niestety większość z nich straciła prawie wszystkie swoje wartości odżywcze w trakcie procesów przetwórczych.

Co więcej, z reguły zawierają one spore ilości sodu, co może wpływać negatywnie zarówno na Twoją wagę, jak i na zdrowie.

Wędliny

Staraj się zatem unikać za wszelką cenę następujących produktów spożywczych:

  • Delikatesy z mięsa i kiełbasy
  • Gotowe ciasta i chleb
  • Słodkie i gazowane napoje
  • Produkty typu “light”
  • Słodkie płatki zbożowe
  • Owoce w syropie i dżemach

4. Pij więcej wody każdego dnia

Dobre nawodnienie jest bardzo skutecznym rozwiązaniem, gdy Twoim celem jest zrzucenie nadmiaru kilogramów. Woda przede wszystkim pomaga wypłukać toksyny z krwi i ogólnie z Twojego organizmu, co poprawi funkcjonowanie procesów trawienia i zdrowie nerek. Da Ci również pewien zastrzyk energii.

Pamiętaj o tym, aby wypijać co najmniej jedną szklankę wody z samego rana i kolejne dwie szklanki podczas śniadania.

5. Uzupełnij swoje śniadanie o zdrowe tłuszcze

Całkowite wyeliminowanie tłuszczu ze swojej diety diety nie jest dobrym sposobem na kontrolowanie swojej wagi. Tak, oczywiście, że powinieneś uważać na to, aby nie jeść za dużo. Chodzi tutaj jednak o to, aby jeść także choćby niewielkie ilości tych “dobrych” tłuszczów.

Zdrowe tłuszcze

Ogólnie rzecz biorąc do tej grupy zaliczają się jednonienasycone kwasy tłuszczowe. Istnieje wiele zawierających je produktów spożywczych, które możesz wybrać na swoje śniadanie, oczywiście w małych porcjach. Należą do nich między innymi:

  • Nasiona lnu i chia (szałwii hiszpańskiej)
  • Łosoś i tuńczyk
  • Migdały i orzechy włoskie
  • Oliwa z oliwek
  • Awokado

Jak zdrowe jest Twoje śniadanie? Jeśli nie spełniasz opisanych powyżej zasad dotyczących zdrowego odżywiania się, dokonaj zmian zaczynając jak najszybciej. Najlepiej już od jutra. Im szybciej zaczniesz jeść lepiej i zdrowiej, tym szybciej zobaczysz różnicę w swojej sylwetce i przede wszystkim zdrowiu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Santos HO., Macedo RCO., Impact of intermittent fasting on the lipid profile: assessmetn associated with diet and weight los. Clin Nutr ESPEN, 2018. 24: 14-21.
  • Warrilow A., Mellor D., McKune A., Pumpa K., Dietary fat, fibre, satiation, and satiety- a systematic review of acute studies. Eur J Clin Nutr, 2019. 73 (3): 333-344.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.