Smoothie z papai, jabłka i owsa – regulowanie trawienia

· Styczeń 8, 2018
Dzięki swoim właściwościom usprawniającym funkcjonowanie układu pokarmowego smoothie na bazie z papai może być bardzo przydatne w łagodzeniu dolegliwości podczas trawienia oraz pomóc w regularnym wypróżnianiu się.

Osoby cierpiące na problemy ze strony układu pokarmowego powinny spróbować tego pysznego smoothie opartego o papaję, jabłko i owsa. Najlepsze w nim jest to, że znakomicie nadaje się do ono stymulowania prawidłowej pracy procesów trawiennych. A co więcej, smoothie to ma dodatkowo znakomity smak!

W naszym dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci naprawdę zaskakujące właściwości tego wspaniałego, lecz mało znanego smoothie, które pomaga poprawić funkcjonowanie układu pokarmowego i dostarcza jednocześnie Twojemu organizmowi dużej ilości cennych składników odżywczych.

Popraw pracę swojego układu pokarmowego dzięki smoothie i odpowiedniej diecie

Problemy z funkcjonowaniem układu pokarmowego są zazwyczaj konsekwencją nieprawidłowo zbilansowanej lub niezdrowej diety. Jednak istnieją tutaj również inne przyczyny, takie jak różnego rodzaju czynniki fizyczne i emocjonalne, które mogą wywołać u Ciebie dolegliwości trawienne. Obejmuje to negatywny wpływ na Twój żołądek, wątrobę i jelita.

Ponadto należy pamiętać o tym, że nie każda żywność spowoduje, że poczujesz się lepiej, jeśli cierpisz na zaburzenie funkcjonowania procesów trawienia. Nie ma tutaj większego znaczenia, czy dany produkt spożywczy jest dla Ciebie zdrowy, czy też nie.

Niezależnie od tego, musisz przestrzegać stosowania dobrze zbilansowanej i urozmaiconej diety. Zwróć uwagę na produkty żywnościowe, dzięki którym czujesz się lepiej. Dzięki temu możesz także stworzyć własną dietę na bazie takich składników, którą doskonale wspomoże opisywane przez nas smoothie.

Produkty spożywcze o właściwościach leczniczych

Niektóre produkty spożywcze mają zazwyczaj bardzo korzystne właściwości dla prawie wszystkich osób cierpiących na zaburzenia funkcjonowania układu pokarmowego. Poniżej zaprezentujemy Ci trzy najpopularniejsze z nich.

Można je zastosować razem tworząc na ich bazie smaczne i zdrowe smoothie, które doskonale łagodzić będzie wszystkie dolegliwości związane z procesami trawienia.

Papaja

Papaja (a w rzeczywistości melonowiec właściwy) to tropikalny owoc cechujący się wysoką zawartością cukru i błonnika. Wyróżnia się także sporą dawką cennych dla Twojego zdrowia beta-karotenów, które nadają mu to charakterystyczny pomarańczowy kolor.

Papaja smoothie

Papaja jest również źródłem witamin A, B i C. Dzięki wysokiej zawartości papainy i innych składników odżywczych ma ona wręcz zbawienny wpływ na funkcjonowanie Twojego układu pokarmowego. Wynika to głównie z tego, że owoc ten:

 • Ma silne właściwości przeciwzapalne: łagodzi ból i stany zapalne w całym przewodzie pokarmowym.
 • Stymuluje procesy trawienia. Dotyczy to zwłaszcza produktów żywnościowych o wysokiej zawartości białka, takich jak mięso i ryby.
 • Łagodzi negatywny wpływ kwasu żołądkowego.
 • Stymuluje ruchy robaczkowe jelit bez ich jednoczesnego podrażniania.
 • Zmiażdżone nasiona papai skutecznie zwalczają niepożądane pasożyty zalegające w Twoich jelitach.

Jabłka

Jabłka są bardzo powszechnie spotykanym i łatwo dostępnym owocem. Czasem jednak nie doceniamy ich należycie, ponieważ zawsze mamy je w zasięgu ręki. Jednak nie bez powodu znane jest powiedzenie w postaci „jedno jabłko dziennie pozwala uniknąć wizyty u lekarza”.

 • Jabłka stymulują wydzielanie soków żołądkowych. Cechę tę zawdzięczają obecności histidyny. Ich spożywanie daje niezwykle korzystny efekt szczególnie w przypadku choroby wrzodowej i zapalenia żołądka.
 • Zawarte w jabłkach pektyny skutecznie usprawniają pracę jelit. Co więcej, okazują się skuteczne zarówno wtedy, gdy masz tendencję do zaparć, jak i uciążliwych biegunek. Z tego też powodu świetnie nadaje się do leczenia różnych chorób układu pokarmowego, takich jak zespół jelita drażliwego.
 • Kwas jabłkowy korzystnie wpływa na kondycję Twojej wątroby i pęcherzyka żółciowego. W rezultacie pomaga też w skuteczniejszym trawieniu tłuszczów.
 • Rozpuszczalny błonnik zawarty w jabłkach w dużych ilościach spowalnia wchłanianie glukozy podczas procesów trawiennych.
 • Jabłka należą do grupy produktów zasadowych, a więc obniżają poziom zakwaszenia Twojego organizmu.
 • Spożywanie jabłek pozwala zredukować niepożądane zjawisko w postaci nieświeżego oddechu z ust.

Zalecamy zawsze jeść jednak jabłka z upraw ekologicznych. Wiąże się to z tym, że owoc ten zazwyczaj wymaga stosowania sporej ilości szkodliwych pestycydów.

Owies i płatki owsiane

Owies to jedno z najlepszych zbóż, które można zjeść. Dzieje się tak dlatego, że jego wartości odżywcze są jednymi z najpełniejszych na rynku. Owies zawiera ogromną ilość witamin, błonnika mineralnego i śluzu roślinnego.

Płatki owsiane na smothie

Wśród wielu korzyści zdrowotnych, jakimi cechuje się owies do najcenniejszych należą:

 • Wysoka zawartość naturalnego śluzu roślinnego, który pojawia się po namoczeniu ziaren owsa. Są to głównie rozpuszczalne rodzaje białka, które natłuszczają i chronią wnętrze Twojego przewodu pokarmowego. Ta cecha jest bardzo korzystna w przypadku zapalenia błony śluzowej żołądka i okrężnicy.
 • Stymulowanie funkcjonowania wątroby i pomoc w wydzielaniu większych ilości lecytyny.
 • Płatki owsiane zaliczają się do bardzo sycących produktów spożywczych.
 • Ich regularne spożywanie redukuje poziom kwasów żołądkowych i żółci.
 • Owies pozwala skuteczniej zwalczać zaparcia.

Oprócz tych cennych dla funkcjonowania układu pokarmowego właściwości, owies reguluje także Twój układ nerwowy. Może to być cecha niezmiernie korzystna dla osób, które mają tendencję do odczuwania pustki lub tzw. “motyli” w żołądku w chwilach silnego stresu lub zdenerwowania.

Smoothie z papai, jabłka i płatków owsianych

Poniżej zaprezentujemy Ci, jak szybko i sprawnie przygotować wspomniane powyżej smoothie z papai, jabłka i owsa. To prosty w przyrządzeniu, pyszny i w pełni naturalny koktajl cechujący się wspaniałymi właściwościami dla Twojego zdrowia.

Smoothie z papai owsa i jabłka

Składniki niezbędne do przyrządzenia opisywanego smoothie

 • 1 plaster ananasa
 • 1 jabłko z uprawy ekologicznej
 • 2 łyżki stołowe owsa lub płatków owsianych
 • 1 szklanka wody
 • Stewia do posłodzenia smoothie (opcjonalnie, do smaku)

Co musisz zrobić?

 • Po pierwsze dzień wcześniej należy namoczyć owies lub płatki owsiane w szklance wody.
 • Następnego dnia z rano dodaj do tej wody i owsa jabłko oraz papaję i wszystko dokładnie zmiksuj tak, aby uzyskać jednorodną konsystencję.
 • Możesz dodać trochę nasion papai, jeśli chcesz. Jednak nie dodawaj ich więcej niż 10.
 • Jeśli chcesz, aby smoothie stało się nieco bardziej płynne, dodaj trochę więcej wody.
 • Na koniec możesz dosłodzić swoje smoothie stewią do smaku.

Smacznego!