Słuch i nawyki, które mogą go uszkodzić

Czy wiedziałaś, że spożywanie alkoholu może doprowadzić do uszkodzenia ośrodka słuchu w korze mózgu i prowadzić do zmniejszenia jego objętości?
Słuch i nawyki, które mogą go uszkodzić

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Słuch jest jednym ze zmysłów odgrywających kluczową rolę w naszym życiu. Trudno jest nawet wyobrazić sobie co by było, gdybyśmy nie zostali nim obdarzeni.

Dzięki możliwościom, jakie nam daje, możemy cieszyć się wszystkim nawet najsubtelniejszymi dźwiękami, których źródłem jest otaczający nas świat, nie wspominając o codziennej komunikacji i wykonywaniu podstawowych czynności.

Jednak tak jak w przypadku innych części ciała zawsze istnieje ryzyko tego, że słuch może zostać uszkodzony czy to ze względu na posuwające się lata, czynniki genetyczne lub po prostu będąc niedostatecznie ostrożnym przy pewnych dziennych nawykach, które mają na ten zmysł bezpośredni wpływ.

Jak odpowiednio zadbać o słuch i czego unikać?

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na świecie żyje około 360 milionów ludzi z mniejszymi lub większymi uszkodzeniami słuchu. Ta sama organizacja alarmuje, że połowie tych przypadków można było zapobiec, jedynie poprzez unikanie pewnych szkodliwych nawyków, które mogą prowadzić do głuchoty.

Dziś poznasz dziewięć zwyczajów, które mogą powodować uszkodzenia słuchu. Zapamiętaj je i zapobiegnij niepotrzebny problemom!

1. Palenie papierosów

Tytoń

Ten niezdrowy nawyk nie tylko jest najczęstszą przyczyną raka płuc i gardła, ale może być również powodem problemów ze słuchem. W magazynie Journal of American Medical Association opublikowano wyniki badań przedstawiające, że palacze mają prawie o 70% większą szansę na utratę słuchu.

Uszkodzenia pogłębiają się wraz z intensywnością i czasem, w jakim narażeni jesteśmy na działanie dymu papierosowego.

2. Suszarka do włosów a słuch

Choć na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że urządzenie to jest całkowicie nieszkodliwe narażenie słuchu na  długotrwałe działanie hałasu, który emituje może go uszkodzić.

Teraz gdy już o tym wiesz, przed rozpoczęciem suszenia włosów możesz umieścić w uszach specjalne zatyczki, które uchronią Cię przed szkodliwymi dźwiękami.

3. Słuchanie głośnej muzyki

Muzyka

Któż z nas nie lubi słuchać głośno ulubionej muzyki? Te dźwięki, choć tak przez nas ukochane również mogą uszkodzić nasz słuch, zwłaszcza gdy zdarza Ci się używać zestawu słuchawkowego.

Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Leicester (Wielka Brytania), uszkodzenia następują w wyniku zmian, które zachodzą w błonie nerwu słuchowego, który to transportuje sygnał z ucha do mózgu.

4. Narażenie na hałas ruchu drogowego

Choć właściwie w dzisiejszych czasach jest to nieuniknione i ciężko jest całkowicie wykluczyć ten punkt, jednak należy wiedzieć o tym, że hałas ruchu ulicznego również negatywnie wpływa na nasz słuch.

Decybele dobiegające z ulicy szczególnie wzrastają, gdy tkwimy w korku, a to generuje impulsy, które negatywnie wpływają na kanały słuchowe. Dlatego w takich wypadkach zaleca się niezbyt głośne słuchanie muzyki lub zaopatrzenie się w specjalne zatyczki do uszu.

5. Niewłaściwe używanie patyczków do czyszczenia uszu

Czyszczenie uszu

Wiele osób uważa, że waciki do uszu to najlepszy sposób na usuwanie woskowiny, która gromadzi się w uszach. Prawda jest taka, że zamiast czyścić, mogą doprowadzić one do dodatkowego upchnięcia zanieczyszczeń głębiej, w gorszym przypadku może spowodować to pęknięcie błony bębenkowej i być przyczyną głuchoty.

6. Nadmierne stosowanie niektórych leków

Zbyt częste spożywanie niektórych medykamentów nie tylko doprowadza do problemów z układem pokarmowym i nerwowym, ale również negatywnie wpływa na słuch.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ucho wewnętrzne może zostać uszkodzone na skutek regularnego stosowania antybiotyków, a nawet leków używanych w przypadku leczenia nowotworów.

7. Nadużywanie napojów alkoholowych, a słuch

Nadmierne spożywanie alkoholu może doprowadzić do uszkodzenia ośrodka słuchowego w mózgu jak i powodując zmniejszenie jego objętości.

Oznacza to, że wraz z ogólnym uszkodzeniem mózgu na skutek nadmiernego spożywania alkoholu również uszkadzane zostają nerwy odpowiedzialne za przewodzenie i odbieranie bodźców słuchowych.

8. Nadwaga

Nadwaga

Osoby przekraczające normę BMI mają o 17% wyższe prawdopodobieństwo cierpienia uszkodzeń i problemów ze słuchem.

9. Mówienie wysokim tonem

Hałas, który towarzyszy głośnej rozmowie pomiędzy kilkoma osobami to około 50 decybeli, czyli jest to wynik, który przekracza normę bezpieczną dla naszych uszu. Ważne jest, aby nauczyć się kontrolować tonację głosu i uczuć tego dzieci od najmłodszych lat.

Unikanie tych wszystkich negatywnych nawyków i szkodliwych sytuacji pozwoli zredukować prawdopodobieństwo wystąpienia problemów ze słuchem. Jeżeli jednak to żaden z powyższych powodów jest przyczyną Twoich kłopotów bardzo możliwe, że to upływ czasu spowodował Twoje osłabienie słuchu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Nakamura, M., Aoki, N., Nakashima, T., Hoshino, T., Yokoyama, T., Morioka, S., … Whitlock, G. (2001). Smoking, alcohol, sleep and risk of idiopathic sudden deafness: a case-control study using pooled controls. Journal of Epidemiology. https://doi.org/10.2188/jea.11.81
  • J., G., & S., R. (1985). Ototoxic factors requiring consideration in the diagnosis of occupational hearing loss. Medycyna Pracy.
  • Daniel, E. (2007). Noise and hearing loss: A review. Journal of School Health. https://doi.org/10.1111/j.1746-1561.2007.00197.x

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.