Odchudzanie — dlaczego nie tracimy na wadze?

Aby znaleźć podłożę tego problemu należy dokładnie przyjrzeć się czynnikom, które mogą go powodować. Czy jest to problem natury genetycznej czy może efekt niewłaściwej diety, a niejednokrotnie może być efektem problemów hormonalnych.
Odchudzanie — dlaczego nie tracimy na wadze?

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Czy przydarzyło Ci się kiedyś stosować rozmaite diety, praktykować wszelkiego rodzaju ćwiczenia, nawet sięgać porady dietetyka, a zbędne kilogramy w żaden sposób nie zaczęły znikać? Okazuje się, że odchudzanie to nie taki prosty i oczywisty proces, a nieraz można napotkać spore trudności, które skutecznie uniemożliwiają  nam osiągnięcie zamierzonych celów.

Problemów można doszukiwać się w genetyce, niektórych niezdrowych codziennych nawykach, a czasem to hormony uniemożliwiają nam odchudzanie.

Nadszedł czas, aby przeanalizować ten problem, spróbować znaleźć rozwiązanie, by podjęte próby redukcji masy ciała nie zostały przepłacane frustracją, złością i innymi negatywnymi emocjami, które nie służą naszemu zdrowiu.

Odchudzanie wcale nie takie proste!

Identyfikacja problemu uniemożliwiającego utratę wagi

To klucz do późniejszego odpowiedniego działania. Najpierw należy zdać sobie sprawę z czynników lub problemów, które uniemożliwiają odchudzanie.

Przyjrzyj się dokładnie swojemu ciału i przeanalizuj swoje procesy metaboliczne, aby lepiej je zrozumieć. Dobrym sposobem jest przeprowadzenie tej krótkiej ankiety:

  • czy masz problem z redukcją masy ciała mimo stosowania diet odchudzających, regularnej aktywności fizycznej i ćwiczeniu?
  • czy przyjmujesz leki hormonalne, antydepresyjne, przeciwcukrzycowe, leki na obniżenie ciśnienia, sterydy czy też leki przeciwdrgawkowe?
  • czy w ostatnim czasie zaobserwowałeś nietolerancję zimna i nagłych zmian temperatury, zaparcia, suchość skóry, jej ziemisty i blady odcień, kłopoty z pamięcią, cienkie i łamliwe włosy, trudności z koncentracją?
Problemy z odchudzaniem
  • przy pobieraniu miary talii wynik u kobiet jest większy niż 88 cm, a u mężczyzn większy niż 98 cm?
  • czy cierpisz na wysokie ciśnienie, podwyższone stężenie cukru we krwi, poziom trójglicerydów większy niż zalecana norma?
  • czy tkanka tłuszczowa intensywniej gromadzi się w biodrach i udach?
  • czy doświadczasz zmian nastroju, nieregularnych miesiączek, tkliwość piersi, uderzeń gorąca, nadmiernego pocenia lub suchość w okolicach narządów płciowych?

Jeżeli przynajmniej na dwa z powyższych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to jest bardzo prawdopodobne, że odchudzanie w Twoim przypadku będzie trudniejsze niż u innych osób.

Analiza przyczyn uniemożliwiających odchudzanie

Leki, które zostały wyżej wymienione, mogą przyczynić się do przyrostu masy ciała, która jest trudna do redukcji nawet przy wykonywaniu regularnych ćwiczeń i stosowaniu diet odchudzających. Warto wówczas skonsultować się z lekarzem, który pomoże opracować leczenie alternatywne.

Z drugiej strony musimy mieć na uwadze prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z gruczołem tarczycy. Osoby cierpiące na jej zaburzenia mają spore trudności z utrzymaniem prawidłowej wagi. Odchudzanie w takim wypadku wymaga wiele wysiłku i determinacji.

Przy problemach z tarczycą mogą również wystąpić inne dolegliwości takie jak nietolerancja zimna, zmęczenie, zaparcia, przerzedzenie włosów, kłopoty z pamięcią.

Jeżeli zatem podejrzewasz, że możesz należeć do tej grupy osób, lub w Twojej rodzinie wcześniej występowały podobne przypadki zaburzeń funkcjonowania tego gruczołu, zalecane jest wykonanie rutynowych badań krwi, które pozwolą ocenić prawidłowość jej pracy.

Problemy z odchudzaniem

Oprócz tego znane jest również zjawisko występowania tak zwanego zespołu metabolicznego.

Polega to na pojawieniu się określonych wzajemnie ze sobą powiązanych czynników, które skutecznie zakłócają zdolność organizmu do odpowiedniego zarządzania cukrem we krwi, co w efekcie skutkuje magazynowaniem większej ilości tłuszczu, niż jest to w rzeczywistości konieczne.

I to nie wszystko. Jeżeli tkanka tłuszczowa w większej ilości gromadzi się na brzuchu, niż w innych częściach ciała mamy do czynienia z tak zwaną otyłością brzuszną, a wartości trójglicerydów są większe, niż zalecana norma należy zwrócić uwagę na wartość ciśnienia krwi.

Również nie zapominajmy o genetyce, która w tym wypadku jest ważnym czynnikiem, a w razie jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem specjalistą. Nie lekceważmy tego!

Zgrabna sylwetka

Zła dieta, nieodpowiedni, siedzący tryb życia, alkohol i palenie papierosów mogą znacznie pogorszyć sytuację.

Jedno z pytań w ankiecie dotyczyło tylko i wyłącznie kobiet, a to dlatego, że poziom estrogenu również skutecznie może utrudnić odchudzanie płci pięknej.

Z powodu stosowania tabletek antykoncepcyjnych lub będąc w trakcie zastępczej terapii hormonalnej, w organizmie można stwierdzić wyższy poziom tego hormonu, co sprzyja akumulowaniu tłuszczu na biodrach i udach.

Innymi objawami, jakie świadczą o wysokim poziomie estrogenów, są częste zmiany nastrojów, nadmierne pocenie się, suchość pochwy lub tkliwość piersi. Warto wtedy skonsultować się z ginekologiem.

Gdy spoglądając w lustro zauważysz, że twoje ciało budową przypomina gruszkę oznaczać to może, że to właśnie estrogeny uniemożliwiają Ci odchudzenie dolnych partii ciała.

By odchudzanie nie było koszmarem — kilka wskazówek

Po zidentyfikowaniu powodu, dla którego odchudzanie nie przynosi oczekiwanych efektów, przyszedł czas, aby poznać sposoby, które mogą pomóc w zminimalizowaniu problemu.

Co na problemy z tarczycą?

Oprócz przyjmowania odpowiednich lekarstw ważnym krokiem jest redukcja liczby spożywanych kalorii, konsumowanie więcej błonnika, unikanie rafinowanej i przetwarzanej żywności, wprowadzenie do diety chudego mięsa, spożywanie pokarmów bogatych w jod, zwiększenie aktywności fizycznej i kontrolowanie stresu.

Co na zespół metaboliczny?

Na początek należy zredukować spożycie rafinowanej i przetworzonej żywności, wprowadzić do diety więcej błonnika, ćwiczyć przynajmniej przez pół godziny dziennie przynajmniej pięć dni w tygodniu, rzucić palenie, kontrolować spożycie alkoholu, zmniejszyć stres i nie zapominać o przyjmowaniu przepisanych przez lekarza środków.

Okresowo należy sprawdzać poziom cholesterolu i ciśnienie krwi, a oprócz tego poziom trójglicerydów i cukrów.

Co na wysoki poziom estrogenów?

W tym wypadku również należy zwiększyć spożycie błonnika, włączyć do diety produkty sojowe oraz witaminowe naturalne suplementy.

Oprócz tego nie zapominać o aktywności fizycznej. Zalecany jest trening aerobowy od umiarkowanego do intensywnego przynajmniej dwa razy w tygodniu i dodatkowo uzupełnić go ćwiczeniami z użyciem ciężarków, które wzmocnią mięśnie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Institute of Medicine (US) Subcommittee on Military Weight Management. Weight Management: State of the Science and Opportunities for Military Programs. Washington (DC): National Academies Press (US); 2004. 3, Factors That Influence Body Weight. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK221834/
  • Laurberg P, Knudsen N, Andersen S, Carlé A, Pedersen IB, Karmisholt J. Thyroid function and obesity. Eur Thyroid J. 2012;1(3):159–167. doi:10.1159/000342994
  • Alley DE, Chang VW. Metabolic syndrome and weight gain in adulthood. J Gerontol A Biol Sci Med Sci. 2010;65(1):111–117. doi:10.1093/gerona/glp177
  • Lizcano F, Guzmán G. Estrogen Deficiency and the Origin of Obesity during Menopause. Biomed Res Int. 2014;2014:757461. doi:10.1155/2014/757461

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.