Skutecznie schudnąć – poranne błędy, które Ci to utrudniają

Grudzień 31, 2017
Omijanie posiłku, jakim jest śniadanie bądź niedbałe dobieranie tego, po co z rana sięgamy, może być poważnym błędem, który stanie nam na drodze do celu jakim jest schudnięcie.

Jeżeli chcesz skutecznie schudnąć, musisz wiedzieć, że poranne nawyki odgrywają w tym niezmiernie ważną rolę – zwłaszcza, jeśli chcesz zrobić to zdrowo.

Bardzo często zdarza się, że ludzie starający się skutecznie schudnąć nie biorą pod uwagę faktu, że to, co robimy z rana tuż po przebudzeniu, ma decydujący wpływ na osiągnięcie wyznaczonego przez nas celu, wpływają bowiem na nasz poziom energii i rytm pracy naszego metabolizmu.

Bardzo często nie jesteśmy w stanie skutecznie schudnąć właśnie dlatego, że popełniamy z rana pewne błędy, które odbijają się negatywnym echem, zaburzając rezultaty osiągane przez dietę i ćwiczenia.

Dlatego to takie ważne, aby nauczyć się identyfikować te błędy i oczywiście podjąć odpowiednie kroki mające na celu zapobiegnięcie popełniania ich. Dzięki temu nic nie stanie na przeszkodzie, by schudnąć i osiągnąć wymarzoną sylwetkę.

W dalszej części artykułu szczegółowo podzielimy się z Tobą informacją na temat sześciu podstawowych błędów popełnianych z rana. Nie wahaj się ani chwili i wyeliminuj je już od dziś.

1. „Jeszcze pięć minut drzemki”

Drzemka

Kiedy przychodzi pora pobudki, bardzo często zdarza nam się ulec pokusie, by uciąć sobie „jeszcze 5 minut drzemki”. Chcemy „dospać”, żeby później wstać z łóżka i być aktywniejszymi.

Okazuje się jednak, że jeśli chcesz skutecznie schudnąć, musisz unikać tego nawyku. Zwłaszcza, jeśli drzemki są za każdym razem dłuższe.

 • Zamiast spać dłużej, lepiej wykorzystaj czas na przygotowanie dobrego śniadania, albo na wykonanie kilku prostych ćwiczeń.
 • Jeszcze lepiej, jeśli uda Ci się wstać o 15 minut wcześniej, niż zwykle to robisz. Dzięki temu będziesz w stanie wprowadzić w czyn zdrowe, korzystne nawyki przyśpieszające metabolizm i umożliwiające odchudzanie.
 • Należy również zadbać o głęboki, regenerujący sen. Jakość snu jest bowiem ściśle powiązana z metabolizmem i jego tempem. Nie można spać krócej niż 7 godzin w ciągu doby.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj również artykuł: Lepszy sen – 6 naturalnych napojów, które go umożliwią

2. Chcesz skutecznie schudnąć? Nawadniaj organizm

Jest to jeden z najczęściej popełnianych przez odchudzające się osoby błędów. Okazuje się też, że ma bardzo zły wpływ na nasze zdrowie i całe funkcjonowanie organizmu.

Podczas godzin snu nasze ciało wykorzystuje płyny jakie posiada aby przeprowadzać liczne procesy trawienne i oczyszczające. Może to prowadzić do pewnego stopnia odwodnienia.

 • Picie wody w godzinach porannych, tuż po wstaniu z łóżka, pomaga ponownie nawodnić ciało, aby w ciągu dnia pracowało bez przeszkód.
 • Korzyści dodatkowo zwiększają się, jeśli do wody dodamy nieco soku z cytryny bądź oczyszczającą roślinę

Zobacz też artykuł: Woda imbirowa korzystna dla zdrowia

3. Pomijanie śniadania

Kobieta na restrykcyjnej diecie

Jeżeli chcesz skutecznie schudnąć, nie możesz popełnić błędu polegającego na pomijaniu śniadania. Jeżeli to zrobisz, Twój plan się nie powiedzie.

Ten pierwszy posiłek w ciągu dnia jest niezbędny aby utrzymać dobrą pracę organizmu oraz metabolizm na odpowiednim poziomie. Co więcej, stanowi dla organizmu źródło niezbędnej energii.

 • Zastępowanie pożywnego, starannie skomponowanego śniadania kawą z ciastkami spowalnia metabolizm i uniemożliwia nam osiągnięcie celu, jakim jest skutecznie schudnąć.
 • Podobnie rzecz się ma z taktyką „obcinania kalorii”.
 • Prawda jest taka, że śniadanie powinno stanowić 25% całej porcji energii spożywanej w ciągu dnia.
 • Należy uwzględnić w nim składniki takie jak białko oraz zdrowe węglowodany.
 • Nie można również zapominać o antyoksydantach i – o ile to możliwe – kwasach tłuszczowych Omega 3.

Koniecznie zajrzyj też do artykułu: Śniadanie – Co należy, a czego nie wolno jeść na czczo?

4. Zaniedbywanie pory śniadania

Równie ważne jak to, co jesz, jest o której godzinie to robisz. Pora śniadania ma bezpośredni wpływ na korzyści, jakie posiłek ten przyniesie Twojemu organizmowi oraz metabolizmowi.

 • Jeżeli jesz śniadanie zbyt późno, hormony głodu aktywują się w sposób niekontrolowany. Prawdopodobnie doprowadzi to do błędów żywieniowych.
 • Błąd ten sprawia również, że nasz metabolizm spowalnia i nie jest w stanie spalić kalorii ani tłuszczu.

5. Sięganie po niezdrowe przekąski

Kobieta je tort

Aby utrzymać metabolizm „na obrotach” i jednocześnie uniknąć porannego zmęczenia, zaleca się sięgnięcie po przekąskę około godziny dziesiątej.

Przekąski zapewniają organizmowi dodatkową dawkę energii i składników odżywczych, dzięki czemu pracuje on bez większych trudności.

Problem polega jednak na tym, że wielu ludzi podejmuje w tej kwestii niewłaściwą decyzję. Czym to się kończy? Zazwyczaj spożyciem przekąsek pełnych pustych kalorii i konserwantów.

 • Nie zaleca się sięgać po wyroby cukiernicze, przekąski smażone, pełne cukru i kalorii.
 • Idealnie byłoby jeść kawałki owoców lub warzyw. Dobrze się też sprawdzają batony zbożowe.

Koniecznie zobacz też artykuł: Uczucie sytości na dłużej – 6 zdrowych trików

6. Pracujesz pod presją stresu

To całkiem normalne, że w pierwszych godzinach pracy odczuwa się stres wynikający z tego, że czeka nas dużo zajęć oraz zadań do wypełnienia. Pojawia się wtedy presja.

Jeżeli nie umiemy sobie z tym stresem poradzić w sposób właściwy, możemy stać się bardzo spięci i – choć może ciężko ci w to uwierzyć – na dłuższą metę może się to negatywnie odbić na Twoich staraniach o utratę wagi.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Stres w pracy – jak sobie z nim skutecznie radzić

 • Gdy jesteś pod presją silnego stresu, Twoje ciało uwalnia większe ilości kortyzolu. Jest to hormon znany jako hormon stresu. Oprócz tego, że ma wpływ na nasz nastrój, zaburza również pracę metabolizmu.
 • Ciągłe borykanie się z wysokim poziomem tego stresu jest bezpośrednio powiązane z odkładaniem się tkanki tłuszczowej na brzuchu.

Czy chcesz skutecznie schudnąć, ale zauważyłeś, że popełniasz niektóre z wymienionych przez nas porannych błędów? Jeżeli właśnie zdałeś sobie z tego sprawę, jak najszybciej je wyeliminuj, aby nie wpłynęły negatywnie na Twoją wagę i figurę.

Dbanie o zdrowe nawyki, zwłaszcza w dziedzinie odżywiania się oraz utrzymywanie regularnej aktywności fizycznej to najlepszy sposób na uzyskanie szybkich i trwałych efektów.

WIĘCEJ DLA CIEBIE