Skleroterapia żylaków: jak się ją wykonuje?

Skleroterapia żylaków to jedna z wielu procedur stosowanych u pacjentów. Na czym polega i jak jest wykonywana? Koniecznie dowiedz się więcej.
Skleroterapia żylaków: jak się ją wykonuje?
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Ostatnia aktualizacja: 30 stycznia, 2023

Skleroterapia żylaków to zabieg polegający na wstrzykiwaniu w chore naczynia krwionośne pianki obliteracyjnej. Procedura pełni funkcje pomocnicze w leczeniu żylaków, co pozwala zminimalizować lub całkowicie wyeliminować problem.

Zabieg uchodzi za proste, skuteczne i szybkie leczenie. Efekty można zauważyć już po kilku tygodniach, choć czasami trzeba poczekać nieco dłużej lub wykonać kilka sesji. Czasem może jednak dochodzić do pewnych skutków ubocznych. Czy są one poważne? Dowiedz się więcej na temat tego zabiegu.

Skleroterapia żylaków

Żylaki to nabrzmiałe żyły, które zazwyczaj zlokalizowane są głównie na nogach. Mogą jednak pojawić się również w innych obszarach ciała, takich jak srom. Przyczyny ich pojawienia się związane są z problemami z krążeniem.

Oprócz tego, że stanowią problem estetyczny, powodują również objawy, takie jak:

  • Swędzenie
  • Ból
  • Pieczenie
  • Ciężkość i obrzęk kończyn
  • Gdy stan jest zaawansowany, mogą również powodować zapalenie żył, skrzepy, krwotoki i wrzody

Istnieją różne sposoby ich leczenia, począwszy od stosowania pończoch uciskowych i aktywności fizycznej, a także zmiany diety, po zabiegi laserowe i ablację prądem o częstotliwości radiowej.

Szeroko stosowaną procedurą jest również skleroterapia żylaków. W tej procedurze wstrzykuje się piankę obliteracyjną, aby przyspieszyć gojenie się naczyń krwionośnych i sprawić, żeby się zamknęły.

Technika ta może być stosowana w leczeniu małych żylaków, które nie powodują poważnych problemów. Może być stosowana nawet na te, które pojawiają się ponownie po operacji usuwania żylaków lub jako uzupełnienie takiego zabiegu chirurgicznego.

Chociaż zwykle robi się to w celach kosmetycznych, może również pomóc złagodzić niektóre powiązane objawy, w tym obrzęk, pieczenie, ból i skurcze.

Skleroterapia żylaków
Skleroterapia żylaków ma na celu stymulację gojenia się naczyń krwionośnych, tak aby się zamknęły.

Procedura wykonania zabiegu

Chociaż zabieg jest stosunkowo prosty i nie wymaga hospitalizacji, do skleroterapii żylaków niezbędne jest wcześniejsze przygotowanie, a także pielęgnacja pooperacyjna.

Przygotowanie

Przed zabiegiem lekarz musi przeprowadzić badanie fizykalne, aby dokładnie przyjrzeć się żyłom, które mają być leczone. Należy również wiedzieć, czy istnieją jakiekolwiek patologie naczyń krwionośnych, a także czy pacjent przeszedł już jakieś zabiegi mające na celu leczenie żylaków.

W historii choroby brane są pod uwagę:

  • Historia chorób serca.
  • Historia alergii.
  • Leczenie farmakologiczne (zwłaszcza spożywanie leków przeciwzakrzepowych).
  • Spożywanie suplementów (zwłaszcza żelaza).

Wśród wykonywanych badań znajdują się badania obrazowe USG, pozwalające poznać stan żył.

Inne zalecenia obejmują niegolenie się dzień wcześniej, unikanie stosowania balsamów lub innych produktów oraz noszenie luźnej odzieży. Najlepiej założyć szorty, aby uniknąć ocierania nóg.

Jak wygląda procedura?

Skleroterapia żylaków może być wykonywana ambulatoryjnie w gabinecie lekarskim lub w przychodni, ale nie wymaga hospitalizacji.

Znieczulenie nie jest potrzebne, chyba że u pacjenta występuje nadmierna wrażliwość na ból. Istnieją jednak roztwory do obliteracji żylaków, które zawierają lidokainę.

Procedura obejmuje następujące kroki:

  • Osoba musi pozostać w pozycji leżącej.
  • Noga, która ma być leczona, powinna być uniesiona.
  • Miejsce należy zdezynfekować alkoholem.
  • Roztwór do obliteracji żylaków wstrzykuje się cienką igłą do odpowiednich żył.
  • Następnie stosuje się nacisk, aby zapobiec cofaniu się krwi, gdy osoba wstaje. W tym celu można również umieścić specjalną podkładkę.

Liczba wstrzyknięć, jak również całkowity czas trwania, zależy od liczby i wielkości żył. Średnio procedura trwa mniej niż godzinę.

Opieka postpenitencjarna

Po zakończeniu wstrzyknięć należy wstać i przejść się trochę, aby zapobiec tworzeniu się skrzepów. Możesz wtedy wrócić do swoich normalnych zajęć tego samego dnia.

Inne sugestie obejmują:

  • Nie nakładaj balsamu na nogi, zwłaszcza jeśli zawiera alkohol.
  • Noś pończochy uciskowe przez kilka dni. W niektórych przypadkach może to być potrzebne nawet do 15 dni.
  • Unikaj ćwiczeń przez kilka pierwszych tygodni po zabiegu.
  • W okresie rekonwalescencji nie wystawiaj nóg na działanie promieni słonecznych, aby uniknąć pojawienia się plam.

Zaleca się wizytę u lekarza miesiąc po zabiegu w celu oceny rezultatów i ustalenia, czy potrzebne są dalsze sesje. Jeśli będą one potrzebne, wskazane jest, aby poczekać jeszcze kilka tygodni.

Wyniki i korzyści

Wstrzyknięty roztwór blokuje przepływ krwi, co powoduje, że leczone żyły zamieniają się w blizny, a następnie znikają. Ostateczne wyniki mogą zająć od trzech do sześciu tygodni, chociaż większe żyły mogą zniknąć w ciągu czterech miesięcy. W niektórych przypadkach potrzeba więcej sesji.

Leczone żyły zwykle reagują na leczenie i nie powracają, chociaż możliwe jest, że mogą rozwinąć się inne żylaki, których wcześniej nie było. Wszystko zależy od czynników związanych ze stylem życia i predyspozycjami danej osoby.

Kolejną zaletą tego zabiegu jest jego minimalna inwazyjność. Ponieważ nie wymaga hospitalizacji, rekonwalescencja i powrót do aktywności następują szybciej. Ponadto Zabieg jest tańszy w porównaniu z operacją.

Jeśli chodzi o skuteczność, metaanaliza pokazuje, że pozytywne wyniki obserwuje się w około 78% przypadków. Może nawet pomóc zmniejszyć niektóre objawy i poprawić wygląd otaczającej skóry. Jednak ponad 20% osób może nie zauważyć poprawy.

W przeglądzie badań wyszczególniono, że skleroterapia żylaków nie została wystarczająco porównana z innymi interwencjami lub metodami leczenia. Dlatego nie ma całkowitej pewności co do jej bezpieczeństwa i skuteczności. Potrzebne są dalsze badania.

Badanie żylaków
Wykazano, że skleroterapia znacznie zmniejsza żylaki w 78% przypadków.

Możliwe zagrożenia i skutki uboczne

Wstrzyknięcie roztworu do obliteracji żylaków może być bolesne dla niektórych osób i może powodować pieczenie lub skurcze. Istnieją również inne tymczasowe działania niepożądane, takie jak:

  • Zaczerwienienie i siniaki w okolicy
  • Siniaki lub małe rany
  • Ciemna skóra lub plamy
  • Guzki lub obrzęk
  • Występowanie czerwonych naczyń krwionośnych
  • Zakrzepy
  • Reakcja alergiczna

Takie efekty powinny zniknąć po krótkim czasie. Jeśli się jednak utrzymują, konieczna jest wizyta u lekarza w celu ustalenia dalszego leczenia. Może ono obejmować leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwhistaminowe i drenaż.

Jeśli chodzi o powikłania, ryzyko infekcji nie jest wykluczone. Może się również zdarzyć, że skrzep przedostanie się do żyły. W takim układzie, istnieje ryzyko zakrzepicy żył głębokich, choć występuje ono bardzo rzadko.

Inne możliwe powikłania to pojawienie się owrzodzeń lub śmierć otaczających tkanek (martwica skóry). Może do niej dojść, jeśli płyn żylny wycieknie z żyły, z powodu błędu w sztuce lekarskiej lub gdy ściana żyły jest osłabiona.

Kiedy skleroterapia jest przeciwwskazana?

Skleroterapia żylaków to zabieg, którego w niektórych przypadkach nie należy wykonywać. Na przykład, jeśli kobieta jest w ciąży lub karmi piersią. Nie wiadomo, czy zabieg powoduje nieprawidłowości u płodu lub uszkodzenie karmionego dziecka.

Nie jest również zalecany dla osób uczulonych na środki do obliteracji żylaków, cierpiących na zakrzepy lub zakrzepicę w wywiadzie. W każdym przypadku należy omówić to z lekarzem w celu oceny innych możliwości leczenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Van den Bos R, et al. Endovenous therapies of lower extremity varicosities: A meta-analysis. Journal of Vascular Surgery. 2009; 49(1): 230–239.
  • De Ávila Oliveira R, Riera R, Vasconcelos V, Baptista-Silva JC. Injection sclerotherapy for varicose veins. Cochrane Database Syst Rev. 2021;12(12): doi 10.1002/14651858.CD001732.pub3.
  • Álvez M, Cabillón J. Ablación endovenosa por radiofrecuencia para el tratamiento de las várices. Salud Mil. 2020; 39(2): 38-7. Disponible en: https://revistasaludmilitar.uy/ojs/index.php/Rsm/article/view/108
  • Vaquero Puerta C, Del Río L, de Marino P. Tratamiento quirúrgico de las varices. Anales de la Real Academia de Medicina y Cirugía de Valladolid. 2015; 52: 33-46.
  • Ahumada M, Vioque J. Prevalencia de varices en adultos y factores asociados. Medicina Clínica. 2004; 123(17): 647-651
  • Weinmann E, Salzman E. Trombosis venosa profunda. Rev cubana med. 1996;  35(2): 118-135.
  • E. Rabe, Et al., (2020). Sclerotherapy in the treatment of varicose veins. S2k guideline of the Deutsche Gesellschaft für Phlebologie (DGP)… Disponible en: https://link.springer.com/article/10.1007/s00105-020-04705-0
  • Oliveria A, Et al., (2021). Tratamiento con escleroterapia para las varices. Disponible en: https://www.cochrane.org/es/CD001732/PVD_tratamiento-con-escleroterapia-para-las-varices

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.