Skakanka i jej 6 niezwykłych zalet

Skakanka to nie tylko zabawa, to również skuteczny sposób na świetną formę i lepszą wydolność organizmu.
Skakanka i jej 6 niezwykłych zalet
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Skakanka zapewne przywodzi Ci na myśl dziecięce lata. W rzeczywistości to jedno z najbardziej kompletnych ćwiczeń, jakie możesz wykonywać, aby zadbać o swój układ sercowo-naczyniowy.

Ta prosta czynność może wydawać się dziecięcą zabawą, jednak skakanka pozwala zachować kondycję oraz znacząco poprawia naszą wytrzymałość fizyczną.

Ponadto to świetny dodatek dla naszej rutynowej serii ćwiczeń czy jako rozgrzewka przed wysiłkiem sportowym. Najlepszą zaletą jest to, że nie potrzebujesz domowej siłowni, ani urządzeń lub innych środków, by otrzymać dobre wyniki.

Wszystko, czego potrzebujesz to skakanka oraz chęć do ruchu i dobrej zabawy.

Skakanka – ćwiczenie na układ krążenia

Ćwiczenia sercowo-naczyniowe, nazywane również “kardio”, są bardzo ważne dla zachowania dobrej formy. Skakanka zwiększa Twoje tętno. Podobnie kiedy chodzisz, biegasz, wchodzisz po schodach czy jeździsz na rowerze.

Ćwiczenie tego typu pozwala Twojemu ciału efektywnie wykorzystać tlen. Końcowy rezultat to wzmocnione serce, płuca oraz układ krążenia.

Ruch i koordynacja

Jeżeli skakałeś na skakance w dzieciństwie, powinieneś pamiętać, że ćwiczenie to angażuje zarówno naszą koordynację, jak i ruch.

  • Na początek powinieneś rozgrzać ramiona i stopy, poruszając nimi osobno.
  • Rozpocznij trzymając skakankę w jednej dłoni oraz ze złączonymi stopami.
  • Poruszaj skakanką w regularnym rytmie oraz skacz kiedy zbliża się do Twoich stóp.

6 zaskakujących korzyści jakie daje nam skakanka

Oprócz tego, że jest prosta i niedroga, skakanka posiada wiele ciekawych zalet. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Kobieta na skakance

1. Wzmocnij swoje mięśnie

Kiedy skaczesz, wszystkie Twoje mięśnie pracują. Ten trening angażuje mięśnie górnej, środkowej oraz dolnej części ciała. Korzystasz z bicepsów oraz tricepsów, aby wprawić skakankę w ruch. Ciągły ruch okrężny trenuje oraz wzmacnia te mięśnie.

Jednocześnie podczas podskoków pracują mięśnie brzucha.

To ćwiczenie działa również na Twoje nogi. Ich skoordynowane ruchy generują napięcie w mięśniach. To napięcie buduje i wzmacnia Twoje łydki, ścięgna udowe, mięśnie czworogłowe i pośladkowe.

2. Zwiększ przepływ krwi

Ruchy, które wykonujemy skacząc na skakance, bezpośrednio wspomagają nasz układ krążenia. Twoje serce ciężej pracuje, aby rozprowadzić krew do wszystkich partii ciała. To sprawia, że krew krąży we wszystkich naczyniach tętniczych, co zmniejsza ryzyko zawału serca.

Mężczyzna i skakanka

3. Zwiększ pojemność płuc

Kiedy ćwiczysz na skakance, Twoje płuca otrzymują większą ilość powietrza. Może to Ci pomóc rozwiązać problemy z oddychaniem. Jednocześnie wzrasta wydolność Twojego organizmu. Oznacza to, że możemy dłużej wykonywać ćwiczenia bez przemęczania się.

4. Spalaj kalorie

Skakanka pomoże nam spalić 400 kalorii w ciągu 30 minut. Włączając tłuszcz gromadzony w każdej części ciała. Jeżeli starasz się zrzucić wagę, to ćwiczenie idealnie się do tego nadaje.

Ćwiczenia na skakance

5. Pozbądź się toksyn

Kiedy skaczemy na skakance, pozbywamy się toksyn nagromadzonych w całym organizmie. Wydalane są głównie poprzez pot. To sprawia, że nasze komórki się regenerują oraz pracują w pełni swoich możliwości.

6. Zredukuj stres oraz pobudź swoją aktywność umysłową

Mimo, iż nie zostało to jeszcze udowodnione naukowo, wierzy się, że koordynacja, której potrzebujemy do skakania na skakance, przyczynia się do wytworzenia nowych połączeń nerwowych.

Ponadto skakanka zachęca nasze ciało do produkcji endorfin. Te hormony pomagają nam się zrelaksować oraz redukują stres. Nastawiamy się pozytywnie do świata. To natomiast daje szansę na życie o lepszej jakości.

Kilka porad o skakaniu

Mimo, iż skakanie na skakance to proste ćwiczenie, powinieneś uważać. Lepiej zastosować pewne środki ostrożności, aby uniknąć niepotrzebnych kontuzji. Zanim zaczniesz, dobrze jest zrobić sobie krótką rozgrzewkę. Rozpocznij wolnymi, delikatnymi podskokami. Wraz z upływem czasu skacz szybciej i dłużej.

Kobieta i skakanka

Jeżeli nie jesteś w formie, jest normalne czuć się zmęczonym już na początku. Zalecane jest stopniowe zwiększanie wysiłku. W ten sposób wzmocnisz swoją wydolność. Inna radą jest połączenie skakanki z niewymagającym treningiem. Na przykład aerobikiem lub podnoszeniem lekkich ciężarów. To umożliwi Ci skakanie przez dłuższy czas.

Zdecydowanie to jedno z najlepszych ćwiczeń, jakie można wykonywać. Możesz nawet uczynić je częścią swojego rutynowego treningu, jeżeli już taki posiadasz.

Skakanka daje nam niezliczone korzyści. Dzięki temu stała się jednym z ulubionych ćwiczeń miłośników fitness i sportowców.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Mersy, D. J. (1991). Health benefits of aerobic exercise. Postgraduate Medicine. https://doi.org/10.1080/00325481.1991.11700983
  • Orhan, Serdar. (2013). The effects of rope training on heart rate, anaerobic power and reaction time of the basketball players. Life Science Journal. 10. 266-271.
  • Chen, C. C., & Lin, S. Y. (2011). The impact of rope jumping exercise on physical fitness of visually impaired students. Research in Developmental Disabilities32(1), 25–29. https://doi.org/10.1016/j.ridd.2010.08.010
  • How to Cite: Zakavi I, Bizhani B, Bani Hashemi M, Ghaisii E. The Effect of an Eight-Week Rope Skipping Exercise Program on Interleukin-10 and C-Reactive Protein in Overweight and Obese Adolescents, Jentashapir J Cell Mol Biol. 2015 ; 6(4):e24720. doi: 10.17795/jjhr-24720.
  • Ha AS, Ng JYY. Rope skipping increases bone mineral density at calcanei of pubertal girls in Hong Kong: A quasi-experimental investigation. PLoS One. 2017;12(12):e0189085. Published 2017 Dec 8. doi:10.1371/journal.pone.0189085
  • Heijnen S, Hommel B, Kibele A, Colzato LS. Neuromodulation of Aerobic Exercise-A Review. Front Psychol. 2016;6:1890. Published 2016 Jan 7. doi:10.3389/fpsyg.2015.01890

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.