Sen – 10 interesujących rzeczy

· Styczeń 25, 2016
Wiele osób cierpi na bruksizm, który przejawia się w postaci regularnego zaciskania i zgrzytania zębami w nocy. W rezultacie mogą one obudzić się z bólem szczęki lub głowy.

Gdy przyłożysz głowę do poduszki i zamkniesz oczy, to z pewnością zamierzasz po prostu zapaść w relaksujący i spokojny sen. Ale w rzeczywistości w Twoim organizmie mogą podczas snu wystąpić fascynujące zjawiska, o których z pewnością nie wiedziałeś, a które Cię naprawdę zaskoczą. Czy jesteś gotów na niespodziankę? Poznaj 10 interesujących rzeczy, które zdarzają Ci się przez sen.

1. Nagłe szarpnięcia, skoki i obroty przez sen

Śpiący kot

Z pewnością nieraz doświadczyłeś czegoś takiego. Właśnie udało Ci się zasnąć i nagle wybudziło Cię gwałtowne szarpnięcie. Jest to zjawisko naprawdę powszechne, praktycznie wszyscy mamy z nim do czynienia przez cały czas – ale na szczęście nie jest to nic poważnego.

Jest ono znane jako impuls hipnotyczny, który występuje jedynie podczas snu. Ma on związek z przygotowaniem organizmu do zmian, jakie wystąpią w nim w trakcie snu. Większość jego funkcji ulegnie spowolnieniu, ale okazjonalnie Twój mózg interpretuje te zmiany jako upadek, w związku z czym reaguje w odpowiedni sposób.

2. Paraliż senny

To jest kolejne zjawisko, którego wiele osób doświadcza przez sen. Występuje ono tylko podczas najgłębszej fazy snu zwanej REM (Rapid Eye Movement).

Są chwile, kiedy nagle zdajemy sobie sprawę, że śnimy, wiemy na przykład, że koszmar, w którym się właśnie znajdujemy nie jest realny, ale bez względu na to, jak bardzo staramy się reagować i poruszać się, to po prostu nie możemy niczego zrobić. Nasze ręce i nogi są jak sparaliżowane.

Jest to zjawisko, które może być naprawdę  przerażające, ponieważ nie jesteśmy w stanie zareagować mimo tego, że wiemy doskonale, że to tylko sen. Z tego też powodu koszmar senny wydaje się znacznie bardziej realistyczny.

3. Zaciskanie zębów lub zgrzytanie

Zęby

Zjawisko to jest znane jako bruksizm. Nasze zęby zgrzytają z powodu stresu lub niedopasowania zgryzu w szczęce. W rezultacie możemy obudzić się z bólem szczęki lub innymi problemami stomatologicznymi.

4. Głośne mówienie przez sen

Czy kiedykolwiek przydarzyło się to Tobie lub osobie śpiącej obok Ciebie? Jest to bardzo częste zjawisko, niekiedy może ono być przyczyną powstania problemów w związku.

Możemy wypowiedzieć przez sen słowo lub całe zdanie, a nawet odegrać krótki dialog. Są to zjawiska, o których później zapominamy i niezależnie od tego, jak bardzo inni starają się nam o tym przypomnieć, to i tak będzie dla nas po prostu niewiarygodne.

5. Podniecenie seksualne

Śpiąca para

Nie powinno być to zaskoczeniem, na pewno nie raz i nie dwa doświadczyłeś czegoś takiego podczas snu. Często na przykład u mężczyzn występują nocne erekcji, jest to jednak coś, co stanowi w zasadzie naturalne i zdrowe zjawisko spowodowane krążeniem oraz natlenieniem krwi, co w efekcie może wywołać chwilową erekcję.

Jednak efekt ten nie jest tylko ograniczony do mężczyzn. Kobiety mogą również od czasu do czasu doświadczyć uczucia zwiększonego podniecenia, na przykład z powodu erotycznych snów.

Podniecenie występuje właśnie w ciągu nocy, kiedy to organizm produkuje niektóre hormony odpowiedzialne między innymi za wywoływanie tego interesującego stanu.

6. Szybkie ruchy gałek ocznych

Pomimo zamkniętych powiek nasze gałki oczy nie zatrzymują się podczas snu, zwłaszcza podczas fazy REM. Prawda jest taka, że naukowcy nie doszli jeszcze do porozumienia w kwestii przyczyny tego zjawiska.

Wielu specjalistów wiąże je ze podwyższoną stymulacją nerwów wywołaną intensywną aktywnością tej części mózgu, która pozwala nam gromadzić wspomnienia, klasyfikować informacje i optymalizować naszą pamięć. Stąd też wynika istotna potrzeba biologiczna, którą jest spokojny i relaksujący sen.

7. Jesteśmy nieco wyżsi w nocy

Śpiąca kobieta

Zaskoczony? Z pewnością, ale spokojnie – nocą jesteśmy jedynie nieznacznie wyżsi, nic więcej. Jest to po prostu wynikiem tego, że nasz kręgosłup w nocy dostaje większe ilości wody, przez co poszczególne dyski międzykręgowe zwiększają swoją objętość powodując nieznacznie oddalenie się kręgów od siebie.

Stąd też uzyskujemy nieco więcej wzrostu. Ale gdy tylko nadejdzie ranek, to dyski ponownie skurczą się do ich normalnego położenia. Ciekawe zjawisko, nieprawdaż?

8. Mózg odtruwa nas przez sen

Jak widać sen jest niezbędny nie tylko dla naszego zdrowia, ale także (albo zwłaszcza) dla mózgu, który jest bardzo aktywny podczas tych nocnych godzin.

Oprócz organizowania i klasyfikowania informacji, sen pomaga organizmowi w oczyszczeniu się z toksyn i innych szkodliwych substancji wykorzystując do tego układ limfatyczny.

W ten sam sposób na przykład odbywa się optymalizacja wytwarzania białek pełniących rolę ochronną dla mózgu, co pozwala uniknąć chorób, takich jak choroba Alzheimera.

9. U dzieci przez sen wydzielane są hormony wzrostu

Śpiący mężczyzna z psem

W przypadku dzieci zdrowy i spokojny sen jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego rozwoju i wzrostu, bowiem w trakcie snu wytwarzany jest niezbędny dla ludzkiego organizmu hormon wzrostu (zwany także HGH) – pozwala on na rozwój tkanki mięśniowej oraz kostnej.

Nie zapomnij także o tym, że pozwala on również na regenerację tkanek u osób dorosłych. Dlatego też spokojny sen jest tak ważny!

10. Możesz schudnąć przez sen!

Wiemy doskonale, że sen jest czymś, od czego nie można się w żaden sposób wywinąć, ale należy także pamiętać, że sen nie oznacza, że nie zużywamy w ogóle żadnej energii. Bo prawda jest taka, że zużywamy ją i to całkiem sporo.

Podczas snu Twój organizm realizuje wiele podstawowych funkcji, takich jak odtruwanie i eliminacja szkodliwych związków chemicznych, co jest niezbędne dla prawidłowej jego regeneracji.

Jeśli nie zostanie przeprowadzona prawidłowa detoksykacja, to wystąpi zjawisko zatrzymania płynów w organizmie, obrzęk, a nasze nerki nie będą działać dobrze

Więc jeśli nie będziesz spać lub nie wyśpisz się dobrze, to opisane powyżej zjawiska wystąpią, a na dodatek Twój organizm zacznie wytwarzać hormon o nazwie grelina, zwany potocznie „hormonem głodu„. Już wiesz, co to za hormon? Sprawia on, że czujemy się głodni. Warto o tym pamiętać.